עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

סיור מודרך, ידידותי, בעולמות של התקשורת הממוחשבת. האתר סורק תחנות דרך, אנשים ומאורעות שהובילו אל עידן המידע ומעלה הרהורים על מקומו של איש החינוך בדהירה המסחררת של הטכנולוגיה החדשה.

תולדות התפתחות הטכנולוגיה רצופה טלטלות מקוטבות: אגרופים זועמים שקוראים להרס המכונות הארורות שגוזלות את פרנסתו ומשתלטות על האדם ומאידך אמונה סהרורית בכוחה הכל-יכול של המכונה שתפתור את כל אותן הבעיות שהאדם כשל בפתרונן.

נבואות הזעם של הטכנופובים לא התממשו והחלומות המגלומניים של הטכנופילים אכזבו אף הם. למרות כל נבואות ההרס, השכיל האדם לשמור על שפיות ומצא דרך לרסן ולמנוע את נזקי הטכנולוגיה.

בהירושימה נכחדה התמימות. הפצצה השמידה גם את תחושת האיפוריה ואת הרומן הסוער בין אדם למכונה. מעידה נוראה זו הביאה להתפכחות, לקפיצת מדרגה בהתבגרות האנושיתויצרה את השאיפה לטכנוריאליזם, לגישה מאוזנת, מבוקרת אל הטכנולוגיה.

הסיור מתנהל ברוח הטכנוריאליזם ומתוך אמונה שהטכנולוגיה היא מה שאנשים עושים ממנה.

האתר דן בתקשורת החדשה, בפילוסופיה של הטכנולוגיה, בטכנופוביה, בטכנולוגיה של ההרס, בבינה-מלאכותית, בחשיבה האנושית, במערכת הקשרים בין אדם למכונה, בתרומות האינטרנט, בתפקיד המחנך בעידן הטכנולגי, בשילוב הוראה ממוחשבת ומקוונת בתכנית הלימודים הרגילה ועוד.

האתר מיועד לכל הנבוכים, לטכנופובים - שלמרבה האירוניה לא יגיעו אליו בכוחות עצמם - לסקרנים ובעיקר לתלמידי שיסכימו למנות אותי למתווך הטכנולוגיה שלהם.

כדי להפוך את האתר נגיש לגולשים צעירים ועבור הטכנופובים בניתי מונחון בסיסי לשפת הטכנולוגיה. בלקסיקון ניתן למצוא הסבר קצר וממצה על הרעיונות החשובים של הטכנוספירה.

הבחינה הביקורתית של עידן הטכנולוגיה נעשית מבעד לעיני ההומניסט המצוי שמתעניין יותר בבוני המכונות מאשר במכונות עצמן. בפרק "דיוקנאות" אני מעלה סקיצה של דמויות אחדות שהטביעו את חותמן על העידן. פרק זה נבנה בעקבות פניות של תיכוניסטים שגיבורי העידן מעניינים אותם אך ידיעת האנגלית שלהם עוד לא מספיקה כדי להשיג מידע זה בכוחות עצמם.

אחד הפרקים של האתר מכיל דפי העשרה שהם מעין נקודות זינוק ללימוד מעמיק של נושאים בודדים שקשורים לסוגיית העידן הטכנולוגי. בכל דף מוצגות השאלות המרכזיות שעולות בקשר לנושאו וכיוונים ללמידה משלימה. הנושאים של דפי ההעשרה משתלבים זה בזה ומאפשרים הצלבה של המידע, היינו פעולת חיווט לעיצוב ידע.

אחד השלבים בתהליך הפיכת מידע לידע הוא ארגון הנתונים ברצף - של זמן, למשל - משום כך פרקים רבים באתר מלווים באיגוד כרונולוגי "על רצף הזמן" של האירועים. השניים החשובים הם שזירה כרונולוגית של תהליך בניית הפצצות הגרעיניות ברקע המדעי והפוליטי של התקופה ו-
timeline מקיף של תולדות המידע מראשית ההיסטוריה - המצאת הכתב - ועד ימינו. תולדות המידע מלווה בתמונות ובאיורים - במגע עכבר -לנוחיות הגולשים.

האתר אומץ למטרות למידה באוניברסיטאות, במכללות ובבתי-ספר רבים וזוכה לתגובות משוב מעודדות וחמות. לאחר עשרות שנות הוראה באוניברסיטה, אני ממשיכה - גם לאחר פרישתי - לרענן, לעדכן ולתחזק אותו כדי להמשיך ללמוד וללמד באמצעותו.
.

על אודות האתר

מסע בעידן הטכנולוגי


 
 
 


 
 


 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר "top">מסע בעידן הטכנולוגי
על אודות  האתר
Copyright ©