עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כתבו לי
Blade Runner:
Do Androids Dream of
Electric Sheep

Ridley Scott 1982


סרט של זרם הסייברפנק על חשיבות החיים ועל הגבולות בין אדם למכונה.

ללוס אנג'לס של שנת 2019 מגיע blade runner, שוטר שמשימתו לצוד ולחסל רפליקנטים מורדים שמסתתרים על כדור הארץ. הרפליקנטים הם אנדרואידים, עותקים מדויקים של בני- אדם שנוצרו בהנדסה גנטית בחברת Tyrell. הרפליקנטים שימשו כעבדים לביצוע עבודות דוחות, משעממות או מסוכנות עבור בני-אדם. הם עוצבו בצלם אדם פרט לשתי תכונות: הם היו נעדרי רגשות ואמפתיה. על מנת למנוע מהם את היכולת להתנסות ברגשות - תהליך שנבנה על צבירת זיכרונות - תוחלת החיים שלהם נקבעה על ארבע שנים.

לאחר מרד עקוב מדם של הרפליקנטים על אחד המושבות מחוץ לכדור הארץ, הם הוצאו מחוץ לחוק ונדונו לחיסול. הדור האחרון של הרפליקנטים Nexus-6 הם דמויי אדם ברמה כזאת שרק מבחן מורכב של שאלון אמפתיה יכול להסגיר את היותם רובוטים.

לוס אנג'לס של המאה ה-21 שורצת אספסוף  פרוע, חסר בית, שחי בערפל של אלכוהול וסמים ומעביר את זמנו בבידור סוטה וחולני. אור השמש לא מגיע אל רחובות העיר והיא מוארת בפרסומות של ניאון. בעלי החיים נכחדו ואת מקומם ממלאים חיקויים סינטטים, מלאכותיים שלהם. בעיר אפלה, מנוונת ואדישה זו נערך המצוד אחר האנדרואידים שנמלטו אליה כדי להשיג מהבורא שלהם, חברת Tyrell, את הקוד להארכת תוחלת החיים שלהם.

הסרט מתבסס על יצירתו של סופר המדע-הבדיוני
Philip K. Dick "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות". הבמאי הנערץ Ridley Scott נחשב לאחד מהטובים - והקשוחים - בקרב היוצרים של סרטי מדע בדיוני. הסרטת הסרט הייתה - כך מספרים - סיוט שלא נפל מהגיהינום של הסרט עצמו.

הסרט היה כישלון קופתי חרוץ. המבקרים שללו אותו מכל וכל והצופים גילו מבוכה, כעס ודכדוך לנוכח העזובה, הפסימיות והאי-בהירות של נושאו. ואז, כפי שהדבר קורה לעתים עם יצירות מופת, לאט לאט חלה תפנית בגישה והסרט הפך לסמל תרבותי ברחבי העולם והיום הוא נחשב לסרט המדע הבדיוני השלישי בפופולריות שלו - לאחר מלחמת הכוכבים ואודיסיאה בחלל.


ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©