עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כיתבו לי


.


 


There is more than one way to burn a book and the world is full of people
.running about with lit matches

Fahrenheit 451 היא הטמפרטורה שבה ספרים עולים באש. שריפת הספרים לדיכוי החשיבה המקורית והביקורתית היא נושא ספרו הדיסטופי Fahrenheit 451 של סופר המדע הבדיוני האמריקאי
.Ray Bradbury. הספר הוא כתב מחאה נגד הכוחות שכוונתם להשמיד את החשיבה, נגד עריצות "עריצות מכל הסוגים, בכל מקום ובכל זמן בעולם".

במאה ה-24, בחברה כבויה וחלולה, תפקידו של ה-fireman הוא לשרוף ספרים ובתים בהם הם נמצאו. "זה היה תענוג יוצא דופן לראות דברים נאכלים, לראות אותם משחירים ומשתנים" "ביום שני נשרוף את מיליי, ביום רביעי את ויטמן, ביום שישי את פולקנר, נשרוף אותם עד אפר ואז נשרוף את האפר".

בחברה זו, שנשלטת בידי הצנזורה והמדיה, הספרים מסוכנים משום שהם מעודדים חשיבה ומעלים רעיונות עוכרי שלווה שעלולים לעורר ספקנות ולשבש את הסדר ואת הציות למוסכמות השלטון. בניגוד לחברות דיסטופיות בהן הדיקטטורה של המדינה נכפית באלימות על אזרחיה, ב-Fahrenheit 451 האזרחים אדישים, נהנתנים ומשתפים פעולה -בעצלנות ומתוך שמחה כימית - עם השלטון. בעל הספר אינו פושע שיש להוציא להורג כי אם מטורף שיש לאשפז.

הספר מסתיים בנימה של תקווה. "היה הייתה, לפני הספירה, ציפור אווילית וארורה פניקס שמה. כל כמה מאות שנים היא בנתה מדורה והעלתה את עצמה באש. אך כל פעם שהיא שרפה את עצמה היא הייתה קמה מאפרה ונולדת מחדש. נראה שאנחנו עושים - שוב ושוב - את אותו הדבר. אבל לנו יש דבר שלפניקס לא היה מעולם. אנחנו מודעים למעשה הארור והמטופש שעשינו. אנחנו יודעים את כל הדברים הארורים והמטופשים שעשינו לאורך אלפי שנים וכל עוד אנחנו יודעים זאת, וזה נמצא סביבנו ולנגד עינינו, באחד הימים נפסיק לבנות את מדורות הלוויה ונפסיק ולקפוץ לתוכן".

הספר נכתב לפני למעלה מ-50 שנים וחלק מהמתואר בו - כמו כוחה של הטלוויזיה והמדיה - אנו מזהים בחיי היום יום שלנו. למרבה האירוניה בבתי-ספר אחדים שכללו את קריאת Fahrenheit 451 בתוכנית הלימודית, ועדי ההורים דרשו את החרמת הספר ואת סילוקו מהספרייה המקומית.

.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©