פרנקנשטיין
עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כיתבו לי


.


פרנקנשטיין
 


 


.

Remember that I have power; you believe yourself miserable, but I can
make you so wretched that the light of day will be hateful to you.You are my creator, but I am your master;--obey

בקיץ קודר וגשום בבית על חוף אגם ז'נבה, נפגשה קבוצה של צעירים, ביניהם המשוררים הגולים שליי ולורד ביירון ואהובותיהם. מזג האוויר הסוער כלא את הצעירים בבית והם העבירו את הזמן בדיונים פילוסופיים ובקריאה של סיפורי אימה. "כל אחד מאתנו יכתוב סיפור רפאים" הציע ביירון. מרי, בת התשע-עשרה החליטה לכתוב "סיפור שיפנה אל החרדות המסתוריות שבטבע האדם, יעורר אימה מצמררת; שתקפיא את דמו ותאיץ את הדופק של הקורא..." כך נוצר הסיפור על פרנקנשטיין.

ויקטור פרנקנשטיין הוא מדען צעיר שמחפש, תחילה באמצעות תורות הנסתר והאלכימיה ולאחר מכן בכלים "מדעיים" את סוד הבריאה של החיים. הוא אוסף מחדרי ביתור, מבתי מטבחיים ומבית הקברות חלקי אדם ובסודי סודות תוך סערה רגשית והתעלות נפשית הוא ניגש למלאכת הבריאה.

היה זה לילה קודר של נובמבר כאשר השלמתי את מלאכתי. בתחושת חרדה שגבלה בייסורים אספתי את מכשירי ההחייאה כדי להפיח באמצעותם ניצוץ של קיום בדבר חסר החיים ששכב לרגלי. השעה הייתה אחת בבוקר, הגשם טופף בעצב על השמשה והנר שלי כמעט כבה כאשר באור הקלוש ראיתי שעינו הצהובה של היצור נפתחה, הוא נשם בכבדות ותנועות עוויתיות טלטלו את איבריו.

היצור, שאין - ולא יהיה לו - שם, מכוער, מעוות ומפחיד כל כך שפרנקנשטיין אינו מסוגל לשאת את מראהו. מרוב זוועה הוא נס על נפשו ונוטש את בריאתו. היצור הנבגד לומד לדבר ולכתוב ולאחר שנתיים הוא פוגש ומתעמת עם יוצרו: "זכור, יצרת אותי חזק ממך, אני גבוה יותר ממך ומפרקי גמישים משלך. לא אצא נגדך, אני היצירה שלך ואהיה נעים וצייתן לך, בוראי ומלכי, אם תמלא אחר חובתך אלי. אני היצירה שלך, הייתי אמור להיות Adam שלך אך במקום זאת אני מלאך מודח... הייתי נדיב וטוב אך המצוקה הפכה אותי למרושע. הסב לי שמחה ואחזור להיות טוב.

פרנקנשטיין המדען אינו מסוגל לקחת אחריות על מעשה ידיו והיצור שהוא ברא, נטוש, נבגד, מיואש יוצא למסע נקמה עקוב מדם.

בניגוד לגרסאות הקולנועיות של הסיפור, היצור המקורי אינו מפלצת רצחנית אלא ישות מאוכזבת ומרומה. המדען התחזה לבורא אך כאשר הוא נדרש למלא אחר מחויבותו חרדה אחזה בו והוא פנה עורף ליצירתו ואז היא קמה עליו והשמידה את כל עולמו.

"פרנקנשטיין או הפרומתיאוס המודרני" יצא לאור ב-1818. הספר הפך מיד ללהיט ובמשך שלושה עשורים היה הרומן האנגלי המבוקש ביותר בעולם. היצירה המורכבת, העמוקה, שחודרת למעמקי הנשמה אל התכנים האוניברסליים החבויים באדם זכתה לפרשנויות רבות בחרתי לשלב אותה במסענו בעידן הטכנולוגי בשל המסר שלה על אחריות היוצרים.

ד"ר פרנקנשטיין הוא איש מדע אלטרואיסטי שנדחף להרחיב את תחומי הדעת האנושית למען כל הדורות הבאים. אין הוא "המדען המטורף" של הסיפורת אלא אידיאליסט של האפשרי, הרפתקן בעולם של שלמות אנושית, עולם שאנשים אף לא חלמו עליו עד שבאו המדע והטכנולוגיה המודרניים וסיפקו את האמצעים להשגתו. לרוע המזל, בעוד שהוא היה מוכן לסבול ולסכן כל דבר, לרבות התוצאות הקיצוניות ביותר של כשלון, הוא לא שקל את האפשרויות המחרידות של ההצלחה. Evert W. "Frankenstein"Pittsburg Pen 1974

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©