עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כיתבו לי


.


הימנון לליבוביץ
 


 
.

בשנת 529 הקים בנדיקטוס הקדוש , נזיר איטלקי, מייסד מסדר הבנדיקטים ו"סנדק הספריות", את מנזר מונטה קסינו ב-Regula monachorum התקנון של המסדר שבנדיקטוס חיבר, הוא שילב את מצוות הקריאה - הן בציבור והן במסגרת פרטית - כחלק אינטגרלי של אורחות החיים של המנזר. היות ובקומונה של הנזירים לא היה רכוש פרטי, הספרים קובצו בגינזכים של המנזרים. כדי להעשיר את הספרייה, הנזירים שאלו והחלו להעתיק כתבי יד ממקורות שונים. בנדיקטוס ומנזר מונטה קסינו ייזכרו בשל פועלם העיקש והאמיץ לשימור האוצרות הספרותיים של העולם העתיק וימי הביניים. המנזר הושמד וקם מחדש מספר פעמים וכל שחזור היה מפואר יותר מקודמו. עם השנים הוא התפרסם ברחבי העולם ושמו הפך סמל לקדושה, לתרבות ולאומנות.

במהלך מלחמת העולם השנייה מונטה קסינו חצץ בין הצבאות היריבים, הפך זירה לקרבות קשים והושמד שוב - עם אזרחים רבים שבאו לחפש בו מקלט - עד היסוד. באחד המטוסים שהעלו באש את המנזר ישב
Walter M. Miller Jr שהופקד על הטלת הפצצות על מונטה קסינו. מילר, סופר אמריקאי וקתולי אדוק, כתב בעיקבות ההתנסות הזאת את יצירת המופת הקודרת והמהממת, A Canticle for Leibowitz שנחשב לספר הפוסט-אפוקליפטי הטוב ביותר שנכתב אי-פעם.

ה"הימנון ללייבוביץ" היה הספר היחיד שמילר כתב. הוא נסוג בהדרגה מהעולם, התכרבל ביאושו ובעודו מנסה לכתוב המשך ל"הימנון" מילר שם קץ לחייו.

"נאמר שאלוהים, ברצותו להעמיד במבחן את בני האדם שלבם רחב מגאוה כבימי נוח פקד על האנשים החכמים של אותה עת, וביניהם לייבוביץ המבורך, לפתח מכונות מלחמה גדולות יותר מכל אלה שהיו עד אז על פני האדמה. כלי נשק כה רבי-עצמה עד שהכילו את אש הגיהינום."

החכמים הפקידו את הנשק הנורא בידי הנסיכים כדי שישמשו כאמצעי הרתעה. אולם הנסיכים -סכלים ותאבי שלטון- לא שמעו לאזהרות החכמים וכדי לזכות באדמה הם הפעילו את אש הגיהינום, את מבול הלהבות. בתוך שבועות אחדים הכל נגמר.

"בעוד אומות שלמות נמחות מעל פני האדמה, מלאה הארץ בגוויות של אדם ובהמה, ושל כל חיות הארץ וציפורי השמיים וכל העוף למינהו, כל השורץ בנהרות, רובץ בעשב או נחבא במאורות." "ענני זעם גדולים אפפו את היערות והשדות, משירים את עלי העצים וממיתים את התבואה. מקומות שרחשו פעם חיים היו עתה מדבריות גדולים ובאותם חלקי ארץ שבהם עוד חיו בני אדם, חלו הכל מחמת האוויר המורעל." "בכל רחבי העולם נמלטו אנשים ממקום למקום, והשפות נבללו זו בזו." *

"מבליל השפות, מעירוב שרידי אומות רבות, ומהפחד נולדה השנאה. והשנאה אמרה: הבה נסקול באבנים ונערוף ראשים ונשרוף את אלה שעשו זאת. הבה נעשה כלה באלה שהביאו את העוון הזה, יחד עם יורשיהם נמיתם באש, ונעלה על מוקד את עבודותיהם, שמותיהם ואפילו זיכרונותיהם ויועציהם. הבה נהרוס את כולם, ונלמד את בנינו שהעולם חדש הוא, כך שלא ידעו ולא כלום על מה שהיה קודם. הבה נעשה פישוט גדול, והעולם יתחיל מבראשית"

וכך היה, אחרי המבול, הנפולת, המגפות, הטרוף, בליל הלשונות, הזעם -החל מרחץ הדמים של הפישוט. הספרים נשרפו, פוליטיקאים, מהנדסים ומדענים הועלו על הגרדום. כל ידע העולם עמד להעלם. עד אשר לייבוביץ, מהנדס ששרד את מבול הלהבות הקים בפינה נידחת במדבר, רחוק מהפשוטונים, שורפי הספרים ומשמידי הידע, מנזר שבו מסדר של נזירים החל באיסוף, בשימור, בפענוח ובשינון של הספרים שנותרו בעולם.

עלילת ה"הימנון" בנוייה על שלושה חלקים -Fiat Homo יהי אדם, Fiat Lux יהי אור ו- Fiat Voluntas Tua יעשה רצונך ומתארת את נפילת, תקומת ונפילת האנושות ואת האור הזעיר שמאיר את החשכה. היא בוחנת את ההשלכות החברתיות, הדתיות והפסיכולוגיות של המעגלים המחזוריים של הכחדה ותחייה ושואלת האם האנושות יכולה לקוות ליותר מאשר לחזרה על ההיסטוריה של עצמה.

*הימנון לליייבוביץ וולטר מ. מילר הבן אודיסיאה הוצאה לאור 2003  מאנגלית עמוס רגב.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©