עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


עולם חדש מופלא
 
.

חזון קודר על חברה טכנולוגית עתידית מובא בספרו "עולם חדש מופלא" Brave New World של אלדוס הקסליי.

לאחר מלחמת תשע השנים והכחדה המונית קמה, במאה ה-26, חברה אוטופית חדשה. האומנות,הדתות, האלימות, המחלות והזיקנה נעלמו מהעולם. "האושר האוניברסלי" נשמר בזכות מינון יומי של soma סם שמשכך כל לחץ, תחושת של מצוקה ואת המאוויים לחיים מלאים יותר.

המדענים משבטים תינוקות מתוכנתים לתפקידם העתידי בחברה ופוטרים אותם ממאמצי ההסתגלות, ממאבקי גיבוש; הזהות וחיפוש הייחודיות. אזרחי החברה האוטופית הזו מסווגים בחמש קטגוריות מבני אלפא בעלי האינטליגנציה הנאורה ועד לבני איפסילון הנחותים. בחיק האושר הכימי הזה שבו אין למה לשאוף, לקראת מה להתרגש נאבקות דמויות אחדות על זכותן לחופש הרגש והחשיבה. לחריגים בודדים אלה אין כל סיכוי מול ענקי הטכנולוגיה על הצעותיהם המפתות והממכרות ודינם - כמובן - כישלון.

בשנת 1958 הקסליי חזר ב- Brave New World revisited אל זירת הפשע. בשנת 1931,כאשר
הוא כתב את "עולם חדש מופלא" הוא היה משוכנע - כך הוא כותב - שעדיין יש עוד שפע של זמן עד בוא הסיוט. "החברה עם הארגון הטוטלי, המערכת המדורגת בשיטה מדעית למעמדות, חיסול הרצון החופשי בהתנייה מתודית, ההיענות לעבדות בזכות מינון סדיר של סמי אושר, הכניעה שהושתלה כל לילה במוחם של האנשים ב-Hypnopaedia "שיעורי שינה" - כל אלה יתממשו אך לא בזמני ואפילו לא בזמנם של נכדי"

27 שנים לאחר כתיבת "העולם
החדש", הקסליי הרבה פחות אופטימי, "הנבואות האפוקליפטיות ממתינות לנו מעבר לפינה".

בסוף שנות השישים הקסליי מעלה חששות כבדים מפני השינויים שהטכנולוגיה המודרנית מעוללת לחברה ולאנשיה. הוא מזהיר מפני הסכנות של התפוצצות האוכלוסייה והדהומניזציה שתבוא בעקבותיה. הטכנולוגיה הובילה לריכוז הכוחות הכלכליים והפוליטיים ולהתפתחות של חברה שנשלטת בברוטליות; במדינות טוטליטריות, באדיבות ובצורה סמוייה בדמוקרטיות על-ידי תאגידי-על וממשלות-על.

כמו בדיסטופיה "עולם חדש מופלא" כך במציאות של שנות השישים האנשים מופעלים על ידי התעמולה, שטיפת המוח, אמנות השיווק, ו"משכנעים כימיים" למיניהם.

Thanks to technological progress, Big Brother can now be almost as omnipresent as God
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©