עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.Orwell George

Nineteen Eighty-Four
Secker and Warburg
1949 


 
.

"שליטה משמעותה גרימת כאב והשפלה. שליטה משמעה לקרוע לגזרים מוחות של בני-אדם ולשוב
ולאחותם בצורות חדשות על-פי בחירתך"

אחת היצירות הקלאסיות על "ביות" רוח האדם, שמעכירה את שלוותנו מזה עשרות שנים הוא ספרו של Nineteen Eighty-Four 
George Orwel על אימת הטוטליטריות. הספר נכתב בעיצומו של עידן הרודנות - בספרד, גרמניה, בריה"מ ובשנה בה קמה המפלגה הקומוניסטית בסין - לנוכח "מסכי הברזל" שעטפו ממשלות שדיכאו את חופש הרגש והמחשבה והכתיבו את דרך חייהם של אזרחיהן.

ארבעה מיניסטריונים חולשים על מנגנון השלטון של אוקיאניה. מיניסטריון האמת הממונה על בידור, חדשות, חינוך ואמנות, מיניסטריון השלום שעיסוקו במלחמה, מיניסטריון האהבה המטפל; באכיפת החוק והסדר ומיניסטריון השפע, הממונה על עניני הכלכלה.

אוקיאניה נשלטת על ידי "האח הגדול", בבתיה וברחובותיה מפטרלת ומצותתת משטרת המחשבות פושעי-המחשבה מוצאים להורג במרתפים של מיניסטריון האהבה. בחברת אוקיאניה השיעבוד נכפה בענישה ובפחד מפני העונש. שלוש הסיסמאות של המפלגה הן:מלחמה היא שלום - חירות היא עבדות - בערות היא כוח.

"השלטון אינו אמצעי, השלטון הוא המטרה. אין מכוננים דיקטטורה כדי לשמור על הישגיה של המהפכה, מכוננים מהפכה כדי לחולל דיקטטורה... מטרת השלטון היא השלטון". "לבדו, כשהוא בן חורין לעולם נידון האדם לתבוסה... משום שכל אדם סופו למות. אבל אם הוא מסוגל להשיל מעליו את זהותו, להתמזג עם המפלגה עד כדי כך שהוא נהיה המפלגה, אזי הוא ייעשה כל-יכול ובן אלמוות"

"הטלסקרין" משמיע, ללא הפסקה, את התעמולה ושטיפת המוח של השלטון, אפשר להחלישו אך לא ניתן להשתיק אותו. כרזה ענקית עם דיוקן השליט שעיניו מלוות את הצופה לכל אשר ילך ועליה כתוב "האח הגדול עינו פקוחה" ניצבת בכל רחוב, בכל בית, בכל מקום.

באוקיאניה יוצרים שפה חדשה "השיח-חדש". "אנחנו מביאים את הלשון לצורתה הסופית. לצורה שעתידה להיות לה כשאיש לא ידבר עוד שום לשון אחרת. אתה בודאי סבור שעיקר עבודתנו הוא המצאת מילים חדשות. כלל וכלל לא! אנחנו משמידים מילים, עשרות מילים, מאות מילים יום- יום. אנחנו מקלפים את הלשון עד הגרעין". "אינך מבין שכל מטרתה של שיח-חדש היא לצמצם את היקף המחשבה? בסופו של דבר נביא לידי כך שפשעי המחשבה לא יהיו אפשריים משום שלא יהיו מילים להגותם.; מדי שנה בשנה פחות ופחות מילים והיקף התודעה הולך ומצטמצם לאט לאט." "עד 2050, קרוב לודאי עוד קודם, תיעלם מהעולם כל ידיעה של ממש בשיח-ישן. עד אז תושמד כל ספרות העבר. (מתוך ג'ורג' אורוול "1984" בתרגומה של  ג. אריוך הוצאת עם עובד)

גיבור הספר - פקיד במיניסטריון האמת שתפקידו לשכתב את ההיסטוריה ולהתאים אותה לרוח המפלגה - מתעב את האח הגדול, שונא את עליבות ואת עלבונות חייו ומייחל למרד שיבוא.

עלילת הספר מתארת כיצד - בשל שטיפת המוח של תעמולת התקשורת, הדיכוי של "המפלגה" ועיניו הנוקבות של "האח הגדול" - גיבור הסיפור מאבד את אנושיותו."אבל זה היה בסדר, הכל היה בסדר גמור, המאבק הסתיים. הוא ניצח את עצמו. הוא אהב את האח הגדול." במילים כנועות ונוראות אלה מסיים הסופר הבריטי - בשלבי הגסיסה האחרונים ממחלת השחפת - את אזהרתו המרה מפני העתיד הדיסטופי של הרודנות.

.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©