עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כיתבו לי


.

פרומתיאוס


 
.

האלים - כך מספרת המיתולוגיה היוונית - השתעממו... ולכן הם החליטו למלא את הארץ במיני חיות ואנשים. הם הטילו על שני טיטנים Prometheus ו-Epimetheus לצייד את היצורים החיים בסגולות קיום.

פרומתיאוס - "מחשבה תחילה" - ואפימתיאוס - "מחשבה שנייה" היו אחים. אפימתיאוס התחנן בפני אחיו החכם להעניק לו את זכות חלוקת התכונות. פרומתיאוס, למרבה הצער, נעתר לבקשת אחיו הכסיל וזה ניגש לחלוקת סגולות הקיום. אפימתיאוס שלא הייתה לו ראיית הנולד העניק את כל המתנות הטובות לבעלי החיים. הוא נתן להם פרווה כדי לגונן עליהםמפגעי הטבע, טפרים לצייד ולמאבק באויביהם, חושים מחודדים לאיתור סכנה ולמציאת מזון. לאחדים הוא העניק יכולת תעופה, לאחדים מהירות תנועה ולאחדים הסוואה מושלמת. את האנשים הוא השאיר לסוף משום שהוא רצה להפוך אותם ליצורים המוצלחים ביותר. רק כאשר הוא זימן אותם אליו גילה אפימתיאוס - כשמו, נעדר תכנון מראש - שכל התכונות אזלו והאנשים נותרו ערומים וחסרי הגנות.

נבוך ומבולבל, אפימתיאוס הזעיק לעזרה את אחיו החכם, "מחשבה תחילה". כדי לצייד את האנשים בסגולות קיום, פרומתיאס הגה רעיון פרוע שיחרוץ את גורלו וידון אותו לעינויי נצח. הוא התגנב לבתי המקדש של אתנה, אלת החכמה, והפייסטוס, אל האש ואומנויות פחחות וגנב מהם את ידע האש ואת ה-Tekhne, חכמת האומנויות.

בזכות תבונת ה-Tekhne המולדת בהם האנשים יצרו שפה, המציאו לבוש, מקום מגורים, ביות בעלי החיים וחקלאות. חכמת האומנויות העניקה לאנשים עדיפות שגברה על כל סגולות הקיום שהוענקו לבעלי החיים.

זאוס, בכיר האלים לא נשאר חייב. כדי להעניש את האנשים הוא יצר את פנדורה ושלח אותה אליהם עם קופסה שהכילה את כל הייסורים והרוע. פרומתיאוס נקשר לצוק ועיט ענק מבתר, כל יום מחדש, את הכבד שלו.

.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©