עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


. 


 


.

"כדי להיות כמו בני האדם חייבים להרוג ולשלוט. קרא את ספרי ההיסטוריה. קרא את
הספרים שנכתבו על-ידי בני האדם. כדי להיות כמו בני האדם חייבים לשלוט ולהרוג".
Damon מנהיג הרובוטים

הרובוט הופיע לראשונה בתיאור אפוקליפטי נורא של חרדת ההכחדה. מלחמת העולם הראשונה הביאה להתפכחות קשה מהרומן הסוער עם הטכנולוגיה. הטכנולוגיה שהבטיחה לפתור את כל הבעיות, לרפא את כל המכאובים הכזיבה והביאה להרס. תחושה זו באה על ביטויה הטרגי בדרמה של קרל צ'אפק RUR Karel Capek שבה הרובוטים שנבנו כדי לשרת, משתלטים על האנושות ומשמידים אותה.

ה-Rossum's Universal Robots מורכבים בפס יצור במפעל תעשייתי אי שם, על אי בודד. רוסום האב הוא ממציא מטורף שבונה רובוטים בצלם אדם כהתרסה בוטה נגד קיום הבורא. בנו,רוסום הצעיר, מייצר אנושות מסוג ב' למטרות תועלתניות, ככוח עבודה זול.

הרובוטים - מכונות ביולוגיות - זוכרים הכל אך אינם מסוגלים - סבורים יוצריהם - לחשיבה מקורית משלהם.

אל האי הרחוק מגיעה הלנה, שנשלחה מטעם League of Humanity, האגודה לזכויות האזרח כדי לגאול את הרובוטים מעבדותם. אין להם נשמה, טוען הפסיכולוג של המפעל, אם רובוט מניח מדי פעם את כלי עבודתו ומתחיל לחרוק שיניים זה נובע מתקלה טכנית שחלה בייצורו.

בשל חיי השפע המדושנים, חסרי התכלית והמשמעות של אורח החיים האוטופי בני האדם מפסיקים להוליד ילדים. בציוויליזציה ממוכנת בני-האדם הופכים למיותרים.

כדברי Damon מנהיג הרובוטים "כדי להיות כמו בני האדם חייבים לשלוט ולהרוג", הרובוטים משתלטים והורגים -פרט ל-Alquist האדם היחיד שעוד עסק בעבודת כפיים- את כל בני-האדם.

לאחר שנותרו לבד מתברר לרובוטים שהם יודעים הכל, אך אינם מסוגלים לייצר רובוטים. סוד הבריאה נעלם עם מותו של רוסום האב והנוסחה לייצור רובוטים נשרף על-ידי הלנה כדי להפסיק את תעשיית העבדים. החיים הולכים להיעלם מעל-פני האדמה. עד אשר רובוטית שנבנתה בצלם הלנה ורובוט צעיר מתאהבים. Alquist האדם האחרון מברך את האוהבים, קורא להם "אדם וחווה" ומאחד אותם. "עיני חזו בגאולה... ראו את הגאולה מבעד לאהבה...והחיים לא ייגוועו... לא ייגוועו ... לא יגוועו... (מסך)

צ'אפק לא חשב שהמחזה הזה הוא ממיטב יצירותיו אך הוא שפירסם את שמו ברבים והפך סמל לאימת ההשתלטות של הטכנולוגיה, של המכונות על האדם.

כתבים רבים אחרים של צ'אפק דנים בהיבטים המוסריים, החברתיים והאישיים של התהליכים והתגליות הטכנולוגיות של ראשית המאה העשרים. עבודותיו ספוגות בחרדה מפני העומד לבוא: משברים חברתיים, רודנות, אלימות, הכוח הבלתי מוגבל של תאגידי-העל , ייצור המוני, נשק גרעיני ואינטליגנציות לא-אנושיות.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©