עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


הספר של תות
 


 
.

סתנה -בנו של רעמסס הגדול משושלת הפרעונים שמלכה במצרים במאה ה-12 לפני הספירה - היה אחד מגדולי המלומדים של דורו. הוא ידע לפענח ולקרוא את כל הכתבים והסימנים אפילו את אלה שהיו חרותים על חורבות המקדשים העתיקים ביותר. הוא היה מבלה ימים בחקר הכתבים הקדומים ובהקשבה לסיפורים של החכמים. משרתיו היו מביאים לו גווילי פפירוס מכל הספריות והמקדשים במצרים. הוא היה קורא בהם והלבלרים שלו היו מעתיקים ומצרפים אותם לספרייה של המלך.

באחד הימים הגיעה לידיו מגילה מתפוררת ובה הוא קרא על נפרקפטה, גדול המכשפים שחי שלוש מאות שנים לפניו במצריים. כוחו האדיר של נפרקפטה בא מקריאת 'הספר של תות', מגילוי סודות אל התבונה. 'הספר של תות' היה אוסף של כשפים שהעניקו לקוראיו את היכולת לדבר את שפת החיות, לחולל קסמים מדהימים ולכשף את השמיים ואת הארץ.

סתנה, תאב ידע וחכמה שאף אף הוא לקרוא את הספר של תות ויצא למסע לאיתור קברו של נפרקפטה. הוא מצא את ארון הקבורה ובו גופת המכשף האדיר עם גליל פפירוס גדול על החזה שלו. לצד ארון הקבורה שני כיסאות. על אחד מהם ישבה רוח של אישה, על השני רוח של עלם.

"אל תקח את הספר של תות, סתנה, הוא לא נועד לבני-תמותה. נפרקפטה לא שמע לאזהרות וחייו היו מלאי סבל וצער. בשל תאוותו לידע, פורענות ליוותה אותו כל ימיו ותבעה את חיי אשתו ובנו."

"תשמע את סיפורו של נפרקפטה" - אמרה רוח האשה - "ולמד."

בעלי, נפרקפטה, בננו ואני חיינו באושר רב.נפרקפטה היה איש של למידה שהשתוקק לדעת הכל. הוא קרא את הכתבים העתיקים והיה משוטט במקדשים ובקברים הנושנים ומעתיק את כתבי הקודש. באחד הימים, בעודו מעיין בכתבים ניגש אליו כומר זקן ואמר לו. "כל הכתוב כאן הוא חסר-ערך משום שהוא נעשה בידי בני-תמותה. אני יכול לגלות לך היכן למצוא את ידע האלים עצמם, את הידע של האל תות. הוא כתוב בספרו המוסתר. אם תקרא אותו תלמד את שפת החיות, תוכל לראות את הרוח ולשמוע את השמש, את סודות האלים ואת שירת הכוכבים.

נפרקפטה נתן כסף רב לכומר וזה גילה לו את מקום המסתור של הספר: באמצע הנילוס, ליד קופטוס, שמור בידי עקרבים ונחש ענק שלא ניתן להשמיד, בקופסה מברזל, שבה קופסה מארד, שבה קופסה מעץ, שבה קופסה משנהב, שבה קופסה מכסף, שבה קופסה מזהב נמצא הספר של תות.

נפרקפטה התגבר על כל המכשולים, הערים על שומרי; הספר והשיג את מבוקשו. לאחר שהוא קרא את הספר הוא ידע את שפת החיות, ראה את הרוח ושמע את השמש, את סודות האלים ואת שירת הכוכבים. הוא לקח יריעת פפירוס ודיו, רשם את כל הקסמים שבמגילה, שטף את הכתוב לכד של בירה ושתה הכל כדי שהכישופים ייכנסו בו ולא יישכחו לעולם.

כבר בשעת הפלגתם הביתה, מתו בנו ואישתו של נפרקפטה. הוא ניסה להחיותם בכישופים של תות אך נכשל, משום שהחיים ניתנים רק על-ידי האל אמון-רע. גופותיהם נקברו בעיר קופטוס. בהגיעו הביתה, קללת תות השיגה והמיתה גם את נפרקפטה.

כל זה קרה - אמרה רוח האישה - משום שלא הקשבנו לאזהרות ולקחנו, אנו - בני-התמותה, את רכוש האלים. לכן אני אומרת לך, אם אינך רוצה ביסורים שעברו עלינו, תשאיר את הספר במקומו לעולמי עולמים.


תשוקתו לדעת גברה על פחדיו של סתנה ולמרות כל האזהרות הוא לקח את הספר של תות. הוא קרא בו וידע את שפת החיות, ראה  את הרוח ושמע את השמש, את סודות האלים ואת שירת הכוכבים. תבונתו הלכה והתעצמה ורבים עלו לרגל למצרים כדי לשמוע וללמוד את חכמתו.

באחד הימים, סתנה ראה את האישה היפה ביותר שראה מעודו חולפת מול ארמונו. הוא חשק בה בתשוקה מטורפת, לא שתה, לא אכל, ואפילו סקרנותו לדעת דעכה בצלה של האישה המכשפת.

אהיה שלך - אמרה לו האישה - בתנאי שלא יהיו לי יריבים. תגרש את אשתך ותקריב את ילדיך לחיות טרף ואז נוכל להתאחד. סתנה, עיוור מתאווה, גירש את אישתו והשליך את ילדיו לחיות הטרף.

כאשר קינת אשתו וזעקת ילדיו של סתנה הגיעו לאוזני האישה, היא באה אליו בשמלת כלולות. הוא חיבק אותה ואמר לה "ויתרתי על הכל למענך, אין יותר מתחרים על אהבתי אליך". ואז הוא נוכח שלא אישה יפה הוא אוחז בזרועותיו כי אם גופה מכוערת ומזויעה. סתנה צרח והתעלף מרוב אימה.

כאשר הוא התעורר מעלפונו סתנה הבין שהוא חלם חלום. אזהרה אחרונה זו - שהיהירות והתאווה יגברו עליו והוא ינטוש את כל היקר לו עבורם, זיעזעה את סתנה והוא החליט להחזיר את ספרו של תות אל קברו של בעליו.

הוא חזר אל קברו של נפרקפטה, קד קידה למת ולרוח האישה והעלם וביקש את סליחתם על שלא שמע בקולם ואת רשותם להחזיר את הספר של תות. רוחו של נפרקפטה ענתה לו שקללת הספר תוסר מעליו אם הוא יביא את גופת אשתו ובנו שנקברו בעיר קופטוס ויאחד מחדש את משפחתו. סתנה מילא את משאלתו של נפרקפטה. את טקס האשכבה המפואר ניהל המלך רעמסס הגדול בכבודו ובעצמו. כאשר הניחו את ארונות הקבורה של אשתו ובנו ליד ארונו של פרקפטה, סתנה ראה את רוחות השלושה מחייכות אליו וידע שקללת הספר של תות הוסרה מעליו.

עם סיום טקס הקבורה סופת חול רבת-עוצמה כיסתה והעלימה את מקום הקבר. ושם הוא מונח 'הספר של תות' מוסתר לנצח, שמור בידי פרקפטה אשתו ובנו ממתינים ל'יום ההתעוררות' לשובו של אוזיריס, אל החיים והמוות.
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©