עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


. 


 


.

אחד הסיפורים המרתקים של עולם הבובות המכניות הוא התרמית הנפלאה שהלהיבה והטריפה במשך שנים רבות את דמיונם של חובבי משחק המלכים.

בשנת 1769 מריה תרזה, מלכת אוסרו-הונגריה, הזמינה את Wolfgang von Kempelen לארמונה כדי לחזות במופע של קוסם צרפתי מפורסם. קמפלן, מומחה למכניקה, פיזיקה והידראוליקה לא התרשם מביצועי הלהטוטן והודיע שהוא מסוגל לתת הופעה מפתיעה יותר מהאורח הצרפתי.

לאחר שישה חודשים, קמפלן השלים את יצירת האוטומטון המפורסם ביותר בהיסטוריה: בובה מכנית, לבושה בתלבושת מזרחית שיודעת לשחק שח. המוניטין של "הטורקי" שנועד רק כדי לשעשע את אנשי חצר המלוכה הלך והתפרסם בכל אירופה וארה"ב.

קמפלן מעולם לא טען שהטורקי הוא שחקן שח אמיתי, להפך, לדבריו "זהו מנגנון מכני פשוט ביותר והרושם הנפלא שהוא יוצר מקורו בקונספציה החצופה ובבחירה המוצלחת של השיטה ליצירת האשליה".

העובדה שהמכונה שקמפלן בחר לבנות הצטיינה במשחק השח, היינו בחשיבה אסטרטגית, עוררה גל של דאגה וויכוחים. במהלך מסעותיו של הטורקי ברחבי העולם החלה המהפכה התעשייתית, החלפת כוח העבודה האנושי במכונות ואפילו האנשים שהשלימו עם העברת "עבודת הכפיים" למכונה הודאגו מהסכנה שהיא עלולה לעלות גם על הכשרים הרוחניים של האדם.

במשך 85 שנות קיומו הטורקי הסתובב בארצות רבות וניצח בשח ידועי שם כמו בנימין פרנקלין, צ'רלס באבאז', קטרינה הגדולה, נפוליאון בונפרטה ואלפי שחקנים אחרים. הטורקי הפך נושא לעשרות מעשיות וסיפורים והשראה לשפע של זיופים ובדותות.

תעלומת הטורקי הייתה הנושא של אחד מסיפוריו הראשונים של אדגר אלן פו והיא- כך אומרים - שהתוותה את דרכו אל כתיבת ספרי הבלשים והמיסתורין

איש לא הטיל ספק בעובדה שהטורקי הוא תחבולה מתוחכמת אך איש לא מצא את הדרך להסביר ולהוכיח כיצד פעל האוטומטון.

אחת ההשערות לפתרון חידת מכונת השח הייתה שהיא הסתירה בתוכה אלוף שח אנושי. סקופים עיתונאים אף טענו שיש להם עדים שראו את השחקן האנושי זוחל החוצה מתוך הקרביים של תיבת הטורקי.

אחרי מותו של קמפלן, הטורקי עבר ידיים רבות אך סודו נשמר בקפידה.

בסוף ימיו הטורקי נתרם למוזיאון בפילדלפיה ושם הוא עלה באש בשריפה הגדולה שפקדה את העיר.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©