עמוד הבית
אודות הפרק
כיתבו לי


.
.

הברחת הגולש

קצב הגלישה
הסיבה השכיחה ביותר ל"בריחת גולש" היא זמן "העלייה על המסך" של האתר. ההמתנה הממושכת להופעה של אתר המשופע במופעים פירוטכניים, באיורים כבדים מדי מורטת את  העצבים של הגולש שנקלע אליו ומבריחה אותו עוד בטרם חזה בפלאות האתר.

הזמן שנדרש להעלאת אתר על המסך מותנה בשלושה גורמים : מהירות זרימת התנועה ב"אוטוסטרדה של המידע", מהירות המודם ומשקל האתר.

את הגורם הראשון קשה למנוע אבל אפשר לעקוף, בגלישה בשעות של עומס מופחת.

את בעיית המודם ניתן לצמצם בכך שמציבים אותו בראש סולם העדיפויות של השידרוגים. הגולש המצוי נדרש למירוץ שידרוגים - של המחשב, של המסך, של מערכת ההפעלה, של מעבד התמלילים, של המודם ועוד.אם התקציב שלו מאפשר לו רק אחד מהחידושים הטכנולוגיים, רצוי שהוא ישקיע אותו בזה שמשפר את מהירות הגלישה שלו. המחשב הישן שלי מסתדר טוב עם מערכת ההפעלה הקשישה והמסך העתיק. רק המודם צעיר וזריז (אגב, פחות ממה שהובטח לי).

אתרי ה"פלש" הרחומים התחילו להציב בהם את ה- skip המושיע ואם הגולש זריז דיו ומצליח לאתר ולהקיש במהירות על הוראת ה"דלג" סיכוייו לראות את האתר משתפרים.
משקל האתר הגורם הבולם השלישי - משקל האתר - נקבע על-ידינו. בשעת בנייה של אתר יש לזכור שעל המחשב האישי העמודים עולים בזריזות אך באינטרנט משך ההופעה שלהם מותנה במהירות המודם של הגולש ובקצב הגחמני של הזרימה ב-"אוטוסטרדה", וכל kb מיותר עלול להבריח את הגולשים. רשימה של הצעות "דיאטה" מופיעה בכתובת:


איכות האתר
נושא איכות האתרים מטריד ומעסיק את האינטרנאוטים. אם בצד הזה של הצג טרם מצאנו מדדי הערכה אמינים לכל המידע שמציף אותנו, בעולם האינטרנט הבעיה חריפה שבעתיים.

המידע שמוזרם אלינו מאפיקי המדיה הממוסדים עובר סינון ראשוני של עורכי הספרים, העיתונים, הרדיו, הטלוויזיה. למקורות המידע הזה יש מחבר, כתובת, טלפון.

כל אחד יכול להקים אתר ולשים בו את כל אשר עולה על דעתו. באנרכיה ובאנונימיות של האינטרנט זיהוי האיכות מקבל חשיבות ממדרגה ראשונה.

ספקי המידע המדעי - בתחום הרפואה למשל - עסוקים מזה שנים במציאת דרכי איתור של אתרי הדיוטות -המסוכנים - שמהפנטים את הגולשים הנאיביים בשיטות ריפוי מופלאות, חסרות כל ביסוס מדעי. אנחנו, ילדינו ותלמידנו חשופים לנחשולי מידע , חלקם איכותיים, חלקם תפלים וחלקם אפילו מסוכנים. בגלישה "הלומדת" באינטרנט יש - לכן - להגביר ולחדד את הספקנות ואת החשיבה הביקורתית. אנחנו מחוייבים להקנות לילדינו את כל סימני השאלה, את הבחינה הביקורתית ולחסן אותם מפני הפיתויים הזולים, שטיפות המוח והמניפולציות של אתרי הזדון והאיוולת. בשנים האחרונות מתחילים להסתמן פתרונות לסינון - מתן ציונים, דירוג לפי מספר הגלישות, מדדי הערכה מסוגים שונים. בתקופה האחרונה אנחנו עדים גם לפנייה אל שיטת המיון הישנה והטובה של "מפה לאוזן"
ועל יותר ויותר אתרים מופיעה ההצעה
הכליאה
חטא הכליאה לא מופיע ברשימות חטאי האתרים הגרועים אך בעיני, כגולשת, הוא אחד המכעיסים ביותר אתרים רבים, מכובדים ומקצועיים, נוהגים ללכוד את הגולש התם. הם מנציחים את עצמם וכל ההקשות על סימני היציאה, כל ניסיונות ההימלטות מובילים ל"דריכה במקום", לאותו האתר. יש לי רשימה שחורה של אתרים כולאים, אך כדי שלא תתפתו לנסות אותם, לא אציין את כתובותיהם.


רמת האתר
כשם שיש מקום לגבש מדרוג של איכות האתרים רצוי היה ליצור גם דירוג של הרמה שלהם. מגוון הרמות הוא חיוני כדי שכל גולש ימצא את מבוקשו "בגובה העיניים". גולשים רבים אוהבים גם ללמוד "על קצות האצבעות" ולא נרתעים מפנייה למילון מונחים או להשלמה אחרת של הידע החסר.

אתר ידידותי - שרוכש כבוד לאורחיו - מיידע אותם למי הוא מיועד ובאיזו רמה מקצועית הוא דן בתכנים.


ד"ר אילנה מודלינגר
בית הספר לחינוך
©