עמוד הבית
אודות הפרק
כיתבו לי


..

לאלה שנהנים גם מעיצוב הפן האסתטי של בנית אתר, קיימות תכנות גרפיות טובות - כמו Pro Paint Shop למשל שבה השתמשתי באתר זה - שיכולות לגוון ולהנעים את מראה האתר.
גרפיקה


אין להציף את האתר בתמונות "כבדות", בכתובות שמקפצות בסהרוריות אך כדאי להנעים את מראה העמודים ברקע צבעוני ובאיורים שמעוררים עניין ומוסיפים הנאה לגלישה.

בנוסף לתרומתם האסתטית, לאיורים תפקיד חשוב עבור גולשים שמתקשים בקריאה או כאלה שלא שולטים טוב בשפת האתר. לקויי הלמידה - בהם עוסק אחד האתרים שלי - עלולים לסבול מקשיי קריאה אך הם לא מגלים כל קושי בזיהוי ובזכירה של תמונה. כדי להקל עליהם את ההתמצאות באתר, האיורים שמלווים את הטקסט צריכים לשקף - עד כמה שאפשר - את תוכנו.

רוב מאגרי הגרפיקה הגדולים מרשים להוריד תמונות ואיורים בתנאי שהם לא מיועדים לאתרים מסחריים ושלא יעברו שינויים. רוב האתרים האלה מבקשים לציין באתר הבית שלכם את מקור הציורים והתמונות האלה ומציעים למטרה זו לוגו - סמל האתר. ראה תודות

יצירות אומנות, כמו פרקטלים, ציורים מקוריים שיש עליהם זכויות יוצרים ניתן להוריד לאחר קבלת אישור מהיוצר. האומנים נדיבים מאוד ופניותיי אליהם תמיד נענו בחיוב, בסבר פנים יפות ובמהירות מפתיעה.

היום קיימות טכניקות שבאמצעותן ניתן למנוע הורדה של ציור כך ש"הגניבות מהאתר" לא מהוות יותר
בעיה.
משקל האיורים
80% מכלל הגולשים מציינים את משך זמן העלאת האתר כבעיה הקשה ביותר של האינטרנט. בשעת עיצוב דפי ה- Web יש לזכור שכל kb נוסף עלול להבריח מבקרים אחדים.

מינימליזציה של משקל האיורים יוצרת אתר ידידותי - מפחיתה את עומס התנועה על האוטוסטרדה, מקטינה את גודל המשלוח אל השרת ומזרזת את עליית האתר על המסך. ניתן לצמצם את משקל האיורים למחצית ולעתים אף לרבע מבלי לפגוע באיכות התמונה. התכנות הגרפיות יודעות לכווץ תמונות ונוצרו
גם תכנות קטנות למטרה בלעדית זו.
The 0-10K range qualifies as exemplary
Pages between 10-20K rate as well-optimized
The 20-40K range is merely adequate
40-60K pages earn a dubious designator
Anything over 60K is unacceptable

את "משקל" העמוד או הציור ניתן לברר בהקשה ימנית על הצלמית של התמונה, ב"מאפיינים"
jpeg - gif
רוב האיורים באים בדגם gif ו-Jpeg. כאשר איכות התמונה חשובה מאוד, כמו באיורים של אתרים מדעיים או אתרי אומנות, רצוי להשתמש בדגם jpeg שהוא עתיר צבעים. באתרי למידה בהם הגרפיקה רק מאיירת את הכתוב ולא מלמדת מומלץ להשתמש בדגם gif.

לבונה החובב, שאין לו פנאי להתעמק בסוגייה המורכבת של עדיפות דגם אחד על השני, מומלץ לבחון את שתי החלופות ואם איכות התמונה סבירה, לבחור ב"רזה" יותר שלא תעמיס משקל עודף על זמן העלאת
האתר על המסך.


ד"ר אילנה מודלינגר
בית הספר לחינוך
©