עמוד הבית
אודות הפרק
כיתבו לי


.


ניווט

.

נילסן הרבה לחקור את הרגלי הגלישה של באי האינטרנט ואת חשיבותם של רכיבי האתרים. לדבריו, הגולשים מתעלמים מפריטי הניווט ומתמקדים - בסריקה בוחנת מהירה - רק בתכנים של האתר. אל אמצעי הניווט הם פונים רק לאחר שאיבדו את דרכם במבוך האתר. הוא מציע לצמצם עד כמה שאפשר באמצעי הניווט ולסלול דרך תכליתית וקצרה אל מטרת היעד של הגולש. היות שמחקריו כללו בעיקר אתרים מסחריים יש להניח שהוא פגש לקוחות חסרי סבלנות, שכל כוונתם היא לקנות ולחזור הביתה.

לינץ' והורטון מייחסים חשיבות גדולה לאמצעי הניווט שמקנים, לדעתם, תחושת כללית של הקשר, היגיון ואמינות. האתרים שלי משופעים ברכיבי ניווט משום שהם לא מיועדים לגולשים של "פגע וברח" שערכו גיחה קצרה לאיתור מותג כלשהו. האתרים בנויים מנושאים שמתחברים זה עם זה ויוצרים - כמו פסיפס - תמונה משמעותית שלמה. כל נושא מוגש כיחידה עצמאית ובעטיפה נפרדת אך רק המכלול מבטיח את התובנה המלאה, המיוחלת. בניתי לכן קשרים של שתי וערב לניידות נוחה ותמרורי דרך ליציאה מהאתר ולחזרה אליו.

הדרישות הבסיסיות מאמצעי ניווט הן:

סגנון אחיד וברור כדי שהגולש לא יצטרך לנחש את כוונתם או ללמוד אותם מחדש בכל עמוד ועמוד.

יש להציב אותם במקום בולט. הגולש זקוק להם כאשר הוא איבד את ההתמצאות באתר ואינו ערוך למשחקי מחבואים.
תפריט
התפריט הוא אמצעי הניווט הבסיסי ביותר. הוא מכיל את כל מדורי האתר ומעניק לגולש מושג כללי על התכנים ועל המבנה של האתר.
עץ האתר
בכל אתר שתלתי עץ. העץ משקף את הארכיטקטורה של תכני האתר. הספר המודפס - עוביו, סריקה מהירה של ראשי פרקיו ודפדוף בין עמודיו - מסגיר מיד את זהותו. פתיחת עמוד הבית של אתר אינטרנט היא מפגש עם חידה. לפעמים מהנה ולפעמים מאכזבת. כדי לתאם ציפיות עם באי האתר יש להגיש להם את אותו מידע , את אותה תעודת זהות שהם מבקשים ממקורות המידע.
מורי דרך
הקישורים הפנימיים - על כתב, כפתור, תמונה או חץ - הם התמרורים העיקריים להנחיית הגולש באתר. בתחילת הבנייה של האתרים לא הייתי מודעת לבעייתיות הכרוכה בכך והצבתי סימני דרך מכל הסוגים ובכל מקום. לאחר עיון בנושא התברר לי שכל הקישורים על כפתור, תמונה או חץ לא נקלטים על-ידי תוכנות הקריאה המיועדות לגולשים עם הגבלות ראייה.

מסתבר גם שיש גולשים שמבטלים - כדי לזרז את העלאת האתרים - ייצוג גרפי על המסך שלהם. יש כמובן דרך לפתור את הבעיה, להציב מתחת לקישור הגרפי תחליף כתוב ואעשה זאת ברגע שיהיה לי פנאי לכך.

הבדלי הכיוונים בדפדוף בספר לועזי לעומת ספר עברי יוצר מבוכה בהפעלת בתמרורי חצים. כדי לפטור את הגולש מהתנועה ההפוכה, את כיווני הדפדוף יש לסמן בהוראה מילולית - העמוד הבא, העמוד הקודם.
מנגנון חיפוש
כאשר התחלתי ללכת לאיבוד באתרים שאני בניתי, הבנתי שהגיע הזמן להציב בהם מנגנון חיפוש.יש שני סוגים של מנגנוני חיפוש בתוך אתר. באחד, המחפש בוחר מרשימת העמודים את מבוקשו. בשני, המיועד לאתרים גדולים, המחפש רושם מילות מפתח של הנושאים שהוא מעוניין בהם. יש לי סכסוך אישי עם המנגנון מהסוג השני כי כל פעם שאני רושמת את מילת המפתח הכי רלוונטית לנושא האתר, הוא תמיד עונה לי שאין לו מושג מה אני רוצה ממנו.

הבעיה העיקרית בבניית מנגנון חיפוש פנימי היא מציאת ה-JavaScript שמציג עברית תקינה בכל הדפדפנים. Netscape 6 למשל מגיש עברית לוגית - הפוכה - במנגנוני החיפוש של האתרים שלי. אני בטוחה שיש קוד מתאים גם לכך, רק צריך למצוא אותו.

<--<--<--
פירורי לחם
"פירורי הלחם" הם אמצעי ניווט מצוינים והתחלתי לפזר אותם בעמודי האתרים שלי. פירורי הלחם מראים לעמי ותמי הגולשים איזו דרך הם עברו ואיפה הם נמצאים באתר.  תחנות הדרך הן קישורים וצבעם יכול להעיד באילו עמודים ביקר הגולש ועל אילו עמודים הוא דילג. מסלול פירורי הלחם מאפשר גם ניידות טובה אם הגולש מעוניין לחזור לאחד הפרקים הקודמים או לצאת מהאתר. היתרון החשוב של אמצעי ניווט זה הוא בבולטות - בתחתית כל עמוד - שלו. את פירורי הלחם אפילו הגולש הנבוך והמבולבל ביותר יתקשה להחמיץ.ד"ר אילנה מודלינגר
בית הספר לחינוך
©


.