עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כיתבו לי
 המגלים
דניאל בורסטיין


סודות ההצפנה
סיימון סינג


קו האורך
דווה סובלהמשפט האחרון של
פרמה
סיימון סינג


האתגרים הגדולים של המדע
  • סינג סיימון המשפט האחרון של פרמה - החידה ששיגעה את המוחות המבריקים ביותר בעולם במשך 358 שנים ידיעות אחרונות ספרי חמד 2000
פרסום כתביו של פייר דה פרמה על-ידי בנו פתח את אחת הפרשיות המרתקות ביותר של עולם המתמטיקה.Pierre de Fermat עו"ד צרפתי חובב מתמטיקה השאיר אחריו הערת שוליים שהטריפה במשך מאות שנים את דעתם של מתמטיקאים ביניהם כאלה שהקדישו את כל חייהם לפתרון "התיאורמה האחרונה של פרמה"

il n'y a pas de nombres entiers positifs non nuls x, y et z tels que Xn + Yn = Zn ou n est un entier strictement superieur a 2
למשוואה Xn + Yn = Zn כאשר n הוא מספר טבעי גדול  מ-2 אין פתרון במספרים שלמים
J'ai trouve une merveilleuse demonstration de cette proposition, mais la marge" .est trop etroite pour la contenir
מצאתי לכך הוכחה נפלאה, אולם השוליים צרים מכדי להכיל אותה.
 
א. וויילס, מתמטיקאי מאוניברסיטת פרינסטון מצא את ההוכחה, לאחר 8 שנות מחקר סודי ופרנואידי, בשנת 1994 הספר הוא על מתמטיקה, על מתמטיקאים ועל הטענה המתמטית המפורסמת ביותר בעולם. ספר מרתק, סוחף ומעניין שמצליח להעיף מבטב מגדל השן של המדע היהיר, השוביניסטי, נעדר השקיפות הזה.
  • דווה סובל קו האורך הוצאת כתר
אם המצאת שעוני היבשה הייתה מורכבת, יצירת שעון הים התגלתה קשה לאין ערוך. היעדר אמצעים לחישוב קו-האורך גרם לאבידות כבדות בקרב אוניות בלב ים. בשנת 1717 הממשלה הבריטית ולאחר מכן הצרפתית הציעו פרס כספי גבוה לזה שימצא פתרון לבעיית חישוב קו-האורך. קו הרוחב ניתן לחישוב בעזרת אסטרולב פשוט אולם כדי לקבוע את קו האורך, לאיתור מקום האוניה, נזקקו יורדי הים לדעת את השעה.

תנאי התחרות גבלו בבלתי-אפשרי. "פרס הכרונומטר" הובטח לזה שיבנה שעון שמסוגל לחשב את קו האורך במסגרת שלושים מייל ימיים בסיום מסע לאיי הודו המערבית. השעון נדרש לתפקד בתנאים של טלטולי ים סוער, לחות ורטיבות, שינויים במזג האוויר ברמת דיוק שלא תחרוג משלוש דקות ביום.

John Harrison נגר ושעו חובב צעיר נטל על עצמו את המשימה. הוא עמל יותר מחמישים שנה עד אשר השלים את "No. 4" מד-זמן ימי
ובערוב ימיו זכה בפרס קו-האורך.
  • סיימון סינג סודות ההצפנה הוצאת ידיעות אחרונות 2002
תולדות המאבק המרתק בין מצפינים למפענחים מאז ימי קדם ועד ימינו. דמויות בולטות רבות שפגשנו במסענו בעידן הטכנולוגי - באבאז', טורינג, פיינמן, - היו אשפי ההצפנה והפיענוח.
  • דניאל בורסטין המגלים - הגילויים החשובים על העולם והאדם מאז ימי קדם ועד ימינו כתר 1983
"המילים החשובות ביותר שנכתבו על מפות הידע האנושי הן "טרה אינקוגניטה" ארץ לא נודעת. כל גילוי הוא אפיזודה בביוגרפיה שכתיבתה תימשך לעולם." בורסטיין דניאל, היסטוריון מאוניברסיטת יל פורס את תולדות התגליות ומשמעותן החברתית.ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
ספרייה
Copyright ©
בית