עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


טכנולוגיה ועתידנות


להיות דיגיטלי
ניקולס נגרופונטי

טכנופולי
ניל פוסטמן

טכנומיסטיקה
עידו הרטוגזון

הלם העתיד
אלבין טופלר

בידור עד מוות
ניל פוסטמן
. . . . .

אשפי המספרים
סטיבן בייקר

צופן העתיד

דוד פסיג

הפוליטיקה של
הטכנולוגיה
דרור יובל

טכנולוגיה וחינוך
בעידן המידע
גבריאל סלומון
  • ניקולס נגרפונטה להיות דיגיטלי ספריית מעריב 1995
רב מכר של Negroponte Nicholas, ראש מעבדות המדיה ב-MIT, שתורגם ליותר מ-40 שפות. באוסף מאמרים המקובצים תחת שלושה נושאים "digital life" ,"interface" ,"bits" נגרופונטה מתאר את חזונו בדבר עתיד הפיתוחים הטכנולוגיים. הוא מציג את ההתנסות האישית שלו בהתפתחות המולטימדיה, המחשב האישי, המציאות הווירטואלית, האינטרנט וטכנולוגיות דיגיטליות אחרות. החיים הדיגיטלים העתידיים משתחררים מהכבילות לזמן ולמקום, פותחים רשת גלובלית של קשרי-עבודה, שידורי רדיו וטלוויזיה לפי הזמנה, משנים את הדרך בה אנו לומדים, ובסופו של דבר משפרים ללא הכר את חיינו. Being Digital
  • ניל פוסטמן טכנופוליס פריית פועלים
לקראת המאה ה-21 החברה האנושית עברה מחברה שמשתמשת בטכנולוגיה לחברה שנשלטת על-ידי הטכנולוגיה הטכנופוליה משגשגת כאשר ההגנות נגד המידע קרסו. היא מורכבת מהאלהה של הטכנולוגיה ופירושה שהתרבות מקבלת את אישורה מהטכנולוגיה, מוצאת את סיפוקה בטכנולוגיה ופועלת לפי הוראותיה של הטכנולוגיה. אחת התוצאות המסוכנות ביותר של הטכנופוליה היא התפוצצות המידע ריק מתוכן. הטכנופוליה פורחת בסביבה בה הקשר בין מידע למטרות אנוש נותק. המידע מופיע ללא אבחנה, אינו מכוון לאיש, בכמויות כבירות ובמהירות מסחררת - מנותק מתיאוריה, ממשמעות ומתכלית.
  • דרור יובל הפוליטיקה של הטכנולוגיה מפה הוצאה לאור2006 על הספר
  • פוסטמן ניל בידור עד מוות השיח הציבורי בעידן עיסקי השעשועים ספריית פועלים 2000
"מחקר וקינה על העובדה התרבותית המשמעותית ביותר באמריקה של המחצית השנייה של המאה העשרים - שקיעתו של עידן הטיפוגרפיה ועלייתו של עידן הטלוויזיה. מהפך זה שינה באורח דרמטי ובלתי הפיך את תוכנו ומשמעותו של השיח הציבורי." "אמצעי התקשורת;הזמינים לתרבות הם בעלי השפעה מכרעת על תצורת הסוגיות האינטלקטואליות והחברתיות באותה תרבות"."מה שפגע באנשים בעולם אמיץ חדש  לא הייתה העובדה שצחקו במקום לחשוב, אלא העובדה שלא ידעו על מה צחקו ולמה הפסיקו לחשוב".

בדבריו המרים,
Neil Postman קובל על כך שהמידע - בימינו - איבד כל קשר עם תפקידו המקורישל פתרון בעיות והפך למצרך שנסחר, שמשמש לבידור או מהווה סמל למעמד. מנותק מכל תועלת, הוא מציף ומטביע אותנו ללא הבחנה. אין לנו כל שליטה עליו ואין אנו יודעים מה לעשות בו. אנחנו לא יודעים מה לעשות במידע בשל שתי סיבות: אין לנו יותר תפיסה בהירה -קוהרנטית - של עצמנו, של עולמנו ושל קשרינו עם הזולת. כלומר, אנחנו כבר לא יודעים מאיין באנו, לאן אנחנו הולכים ומדוע. לכן אנחנו לא יודעים איזה מידע שייך ואיזה מידע לא שייךלחיינו.

הסיבה השנייה היא שאנחנו הקדשנו את כל המשאבים ואת כל האינטליגנציה שלנו להמצאה של מכונות שאינן עושות דבר פרט להעצמה של
אספקת המידע. כתוצאה מכך, ההגנות שלנו נגד גודש המידע קרסו. המערכת החיסונית שלנו נגד המידע התמוטטה ללא מרפא.
אנחנו סובלים ממעין איידס תרבותי. אנחנו לא יודעים לסנן את המידע, להפחית אותו או להשתמש בו.
  • גבריאל סלומון טכנולוגיה וחינוך בעידן המידע אוניברסיטת חיפה וזמורה ביתן 2000
פרופסור סלומון גבריאל, חתן פרס ישראל לחקר החינוך לשנת תשס"א משרטט את דמותו המיוחלת של בוגר מערכת החינוך על רקע השינויים שחוללה בה הטכנולוגיה המודרנית.

  • עידו הרטוגזון טכנומיסטיקה תודעה בעידן טכנולוגי  מדף 2009
  • בייקר סטיבן אשפי המספרים - האנשים שמנווטים את חיינו במאה ה-21 הוצאת מודן 2010

..
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
ספרייה
Copyright ©
בית