עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.
ספרי המסע בעידן הטכנולוגי
 • Aspray William John von Neumann and the Origins of modern Computer Cambridge MIT Press,1990
ניומן, שבשל האינטלקט הכביר שלו כונה "החייזר", נחשב על-ידי רבים להוגה בעל ההשפעה הרבה ביותר על המאה העשרים. הוא הרים תרומות חשובות לתורת הלוגיקה, למכניקת הקוונטים, למטאורולוגיה, לכלכלה. ניומן היה עמוד השדרה של טכנולוגית והעניק לה את אחד הרכיבים החשובים שלה, התכנה המאוחסנת. הוא גילה עניין במבנה הלוגי של המכונות ובהבדלים בין המכונה הקוגניטיבית לחשיבה האנושית. ניומן היה חבר חשוב בצוות המוחות של פרוייקט מנהטן לבניית הפצצה האטומית וכמנהל Atomic Energy Commission הפך לאחד מראשי המעצבים של מדיניות הכוח והנשק הגרעיני של ארה"ב.
 • Austrian D. Geoffrey, Herman Hollerith: Forgotten Giant of Information Processing Columbia University Press 1982
הרמן הולריית, ממציא אמריקאי, רשם בשנת 1890 זכות יוצרים על מכונת מידע אלקטרו-מכנית שבנויה על רעיון הכרטיסים המנוקבים של ז'קרד ועל עקרונות המנוע האנליטי של באבאז'. הולריית ממונה על מפקד האוכלוסין שערך, בדרכי החישוב של הימים ההם עשר שנים. בעזרת המכונה החדשה, הספירה הושלמה בשישה שבועות. הולרית הקים חברה משגשגת Tabulating Machine Company שלימים תקרא חברת IBM
 • Babbage Charles, Passages From the Life of a Philosopher Longman, Roberts, and Green 1864
"אימת לונדון" הויקטוריאנית, באבאז' מספר באוטוביוגרפיה זו על נעוריו הסוערים, על ידידותו עם המדענים הגדולים של בני דורו ועל מאמציו הכפייתיים - וחסרי הסיכוי - לבנות מכונה שתפטור את האדם מהעבודה הבלתי נסבלת ומהחד-גוניות המייגעת של החישובים האין-סופיים שהם "התעסוקה המשפילה ביותר של האינטלקט האנושי"
 • Berners-Lee Tim Weaving the Web: The Original Design and Ultimate Destiny of the World Wide Web Collins 2000
מפעלו של ברנרס-לי נוצר מתוך חזון שראה ב- WWW אמצעי רב-עצמה שיחולל שינוי חברתי ויעורר יצירתיות אישית. כמנהל the World Wide Web Consortium ברנרס-לי מקדיש את כל משאביו - ללא תמורה כספית - לפיתוח ודאגה לשלום ה-Web. המתכנת הבריטי מתאר בענווה רבה את סיפור ראשית ההקמה של ה-WWW המהפכנית, את ביסוסה בכל רחבי העולם ומעלה רעיונות להתפתחותה העתידית של הרשת.
 • Boole George An Investigation of the Laws of Thought Dover Publications; New edition 1958
"כעת" כותב בול לידידו "אני מכין לדפוס את התיאוריה שלי על Logic and Probabilities שאני רואה בה, היום, את התרומה הכי חשובה - ואולי היחידה החשובה שהבאתי, או אביא למדע, שבזכותה - אם בכלל - הייתי רוצה שיזכרו אותי בעתיד."
 • Ceruzzi E.Paul, A History of Modern Computing, Cambridge, MA: The MIT Press, 1998
צרוזי מתאר בספרו את תולדות התפתחות המחשב מאז ה-ENIAC המפלצתי ועד המחשב האישי. הוא רוקם את עלילת היווצרות המחשב על רקע הצרכים החברתיים שעיצבו את התפתחותו - ציוויי המלחמה הקרה, המורכבות ההולכת וגוברת של המדעים החדשים, הצמאון למידע של התעשייה והחלומות האידיאליסטים של ההאקרים.
 • Rheingold Howard | tools for though
ספר חכם, מרתק ומשעשע שפורס - מימי האבות הקדומים ועד ימינו - את תולדות המחשוב. ריינגולד, אזרח ותיק וסנגור נלהב של האינטרנט, משרטט ברגישות ובחיבה רבה את השחקנים הראשיים של המהפך שחל בדרך החשיבה, הלמידה והתקשורת. הספר הוא שיר הלל לסקרנות, לתעוזה ולתבונה האנושית.
 • Suler John The Psychology of Cyberspace
חקר הממדים הפסיכולוגיים של "המציאות המדומה". הספר פונה אל אנשי המקצוע אולם הוא קריא ונגיש עבור כל אלה שמתענינים ברבדים העמוקים יותר של ההוויה הוירטואלית.
 • Sterling Bruce THE HACKER CRACKDOWN Law& and Disorder on the Electronic Frontier
This is a book about cops, and wild teenage whiz-kids,and lawyers, and hairy-eyed anarchists, and industrial technicians,and hippies, and high-tech millionaires, and game hobbyists, and computer security experts, and Secret Service agents and grifters, and thieves
 • Hauben Ronda Michael Netizens Netbook
תולדות ה-Net, היווצרות האזרחים החדשים ה - Netizens והעתיד
 • Hafner Katie Where Wizards Stay Up Late: The Origins Of The Internet Simon & Schuster; 1998
הסיפור המלא והמפורט שעומד מאחורי הולדת האינטרנט. הפנר ראיינה את הדמויות הבולטות שיצרו את ARPANET ומשרטטת אותם ואת מפעלם בסגנון ענייני וריאליסטי.
 • Hodges Andrew Alan Turing: The enigma New York Simon and Schuster 1983
ביוגרפיה מרתקת על דמותו האניגמטית והטראגית של אלן טורינג
 • Hiltzik A. Michael Dealers of Lightning: Collins; 2000
בתקופת מלחמת וויאטנם, העבודה תחת החסות של הממסד הצבאי הטרידה חלוצי מחשוב רבים שיצאו לחפש קורת גג אזרחית.

-Xerox Palo Alto Research Center - המכונה PARC - הכריז על עצמו "האדריכל של המידע העתידי", הקים מעבדה רבת משאבים למדעי המחשב וקלט את נוטשי הגופים הצבאיים. המטרה המרכזית של עבודת החוקרים הייתה לשחרר את הכוח הטמון במחשב ולהעביר אותו לידיים של לא-מתכנתים כדי שיוכלו להיטיב לחשוב ולתקשר. חוקרי ה-PARC הציבו לעצמם את המטרה ליצור מחשב חזק, זול וממוזער - שיוכל לעלות על שולחנו של כל אחד. הם החלו בתכנון ובבנייה של המחשב האישי.
 • Hyman Anthony Charles Babbage: Pioneer of the Computer Princeton University Press 2001
ביוגרפיה של באבאז' על רקע השינויים החברתיים, הכלכליים והפוליטיים שהתחוללו באנגליה של הימים ההם. המהפכה התעשייתית נכנסה להילוך גבוה ובאבאז' היה אחד ממנהיגיה. הוא הבין לעומק את משמעות המהפך והמצאותיו הרבים נועדו לתרום לקידומו. במאמציו הכפייתיים לבנות את המכונה המחשבת הוא הרחיק בחזונו מעבר לידע ולאמצעים שעמדו לרשות בני דורו. לאחר פירסום הספר, חברת IBM החליטה לשחזר - כאות הוקרה לגאון האקסצנטרי - את רעיונו והפקיד בידי צוותטכנאים את בניית מכונת החישוב של באבאז'. והמכונה אכן פעלה.

באבאז' היה אדם ארצי, מפוכח ומר. לדבריו, מעולם לא היה יום מאושר בחייו והוא היה מוכן לוותר על הזמן שנותר לו אילו ניתנה לו האפשרות לחיות שלושה ימים בעתיד. אילו משאלה זו הייתה מתגשמת, באבאז' היה יכול לראות את מכונת החישוב -שהוא כשל ב מימושה - פועלת ומוצגת במוזיאון של IBM ב-.Armonk NY .
 • Waldrop M. Mitchell The Dream Machine: J.C.R.Licklider and the Revolution That Made Computing Personal Penguin 2002
תיאור אפי של תולדות המחשב שבמרכזו "ליקי" ליקליידר שנחשב לאחד האנשים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על תולדות מהפיכת התקשורת. כמנהל בארפא -מחלקת מחקר של משרד ההגנה של ארה"ב - הוא קבע את המדיניות, את הצביון ואת סדרי העדיפויות של ההתפתחויות שיובילו אל הולדת האינטרנט. ליקליידר הביא לארפא את חזונו בדבר הקשר העתידי בין אדם למכונה Man Computer Symbiosis ותפקידו של המחשב The Computer as a Communications Device
 • Levy Steven Hackers: Heroes of the Computer Revolution Penguin 2001
המונח "האקר" התעוות עם השנים וכעת הוא בעל משמעות שלילית אולם בראשית תולדות המחשוב הוא ייצג זן חדש, שערורייתי ואיכותי וההשתייכות לקבוצת ההאקרים הייתה מקור לגאווה. לוי מציג בספרו "ההאקרים: גיבורי מהפכת המחשב" את חוקי האתיקה של ההאקרים:

"- הגישה למחשבים צריכה להיות בלתי-מוגבלת וטוטלית. - כל המידע צריך להיות חופשי. - אל תסמוך על מרות, תעודד ביזור, - את ההאקרים יש לשפוט לפי עבודתם (hacking) ולא לפי מדדים מזוייפים של תואר, גיל, גזע או מעמד, - אתה יוצר אמנות ויופי על המחשב, - המחשבים יכולים לשנות את חייך לטובים יותר".

האינטרנט, כמכלול, ממשיך ומשקף את הרוח הזאת. אחדים מגדולי בוני המכונות יצאו מקרב ההאקרים אך גם אלה שנשארו אלמונים תרמו בעבודתם תרומה ייחודית; וחיונית למארג הרב-ממדי של המכונה החדשה.
 • Toole Betty Alexandra Ada: The Enchantress of Numbers Strawberry Press Newly Revised Edition 1998
Forget this world and all its troubles and if possible its multitudinous Charlatans - everything in short but the Enchantress of Numbers. Charles Babbage to Ada Lovelace

הסיפור המרגש על עדה ביירון הנועזת והמחוננת שיצרה את תכנות המחשבים מאה שנים לפני המצאתה.
 • MacHale,Desmond George Boole: His Life and Work, Boole Press, Dublin,1985
Desmond MacHale הוא פרופסור למתמטיקה; באוניברסיטת קורק - באותה אוניברסיטה בה נבחר בול בשנת 1849 כפרופסור הראשון למתמטיקה. הספר מתאר את האיש המופלא מאחורי ה- And/Or/Not , האלגברה הבוליאנית שמהווה את היסוד לטכנולוגיה של התקשורת המודרנית, הטלפון, הטלוויזיה ואת הצעד הבסיסי למהפכת המיחשוב.
 • Vuyk Brian The Influence of Paul Baran On The Development of the Internet
פול בארן היה דמות חריגה בנוף מאורות המדע. האיש שהחל את דרכו המקצועית כטכנאי פשוט, העפיל בזכות חשיבתו המקורית לצמרת מהפיכת התקשורת. עיקר תרומתו למפעל החדש היה המענה שהוא נתן לשתי השאלות המטרידות של עידן הפרנויה של המלחמה הקרה: "במקרה ותפרוץ מלחמה גרעינית כיצדיוכלו שלטונות ארה"ב לתקשר? אמריקה של "לאחר המלחמה הגרעינית" זקוקה לרשת פיקוד ובקרה שתוכל לעבור מבסיס לבסיס, מעיר לעיר, ממדינה למדינה. אך לא משנה עד כמה הרשת הזאת תהייהמוגנת, היא תמיד תהיה חשופה לפצצות אטום התקפה גרעינית תקרע כל רשת תקשורת לפיסות. כיצד ניתן לפקד על רשת כזאת, הרי כל סמכות מרכזית תהיה מטרה ראשונה של התקפה גרעינית?

התשובה לשתי השאלות ניתנה על-ידי בארן בשנת 1964. ראשית, לרשת לא תהיה שום סמכות מרכזית. שנית, היא תבנה מראש כך שתפעל כקרעים, כפיסות. הרשת תבנה על מוקדים, לכל מוקד סמכות לנסח, לקבל ו להעביר מסרים. לכל מוקד מעמד שווה למוקדים האחרים. המסרים יאוגדו ב"חבילה" ולכל חבילה כתובת אחרת. כל חבילה תצא לדרך ממוקד ותועבר דרך הרשת אל מוקד הנמען. לדרך שהחבילה עוברת אין כל חשיבות בסופו של דבר היא תגיע אל יעדה. אם חלקים גדולים של הרשת יושמדו, הדבר לא ימנע מהחבילה להגיע ב"קרעים" שנותרו אל יעדה. "אם המלחמה אין פירושה סוף העולם בשחור לבן, אזי אנחנו צריכים לעשות את הדברים אשר הופכים את האפור לבהיר ככל האפשר."
 • Mollenhoff, R. Clark Atanasoff: Forgotten Father of the Computer 1988
עורך דין ועיתונאי - חתן פרס פוליצר - מולנהוף חי במדינת איובה שבאוניברסיטה שלה פיתח אטנסוף עם תלמידו ברי צ'רלס את המחשב הראשון ה-Atanasoff - Berry Computer ABC. כאשר John Mauchly ו- Presper Eckert בוני ה-ENIAC הגישו בקשה לזכויות יוצרים על המחשב הראשון, אטנסוף תבע אותם לדין בטענה שעבודתם בנויה על רעיונות שהועתקו מפועלו-הוא ודרש את תואר האבהות על המחשב הראשון מולנהוף מתעד בספרו את חייו ופועלו ואת המאבק המשפטי הממושך שהסתיים בשנת 1973 בפסק דין לטובת אטנסוף.
 • Engelbart.C Douglas Augmenting Human Intellect: A Conceptual Framework 1962
"בהגברת האינטלקט האנושי אנו מתכוונים להעצים את יכולתו של האדם להתמודד עם מצב בעייתי מורכב, לרכוש הבנה שתהלום את צרכיו הייחודיים ולהפיק פתרונות לבעיות. יכולת מוגברת פירושה שההבנה תושג במהירות רבה יותר, שההבנה שתושג תהיה;טובה יותר, שמידה יעילה של הבנה תושג גם במקום בו המצב היה מורכב מדי, שהפתרונות יופקו במהירות גדולה יותר, שהפתרונות יהיו טובים יותר ושפתרונות יימצאו גם במקום שבו האדם לא ידע למצוא לפני כן".
 • Burks Alice, Who Invented The Computer?: The Legal Battle That Changed Computer History 2003
סיפור המחלוקת המפורסמת ביותר בתולדות המחשב. בשנת 1941 הפיזיקאי ג'ון מאושלי ערך ביקור אצל עמיתו אטנסוף ועיין בעבודתו על בניית מכונת חישוב שלימים תקרא ה- Atanasoff Berry Computer ABC

שנים מספר לאחר מכן מאושלי ואקרט השלימו את ה-ENIAC המחשב המונומנטלי והגישו בקשה לזכויות יוצרים. המאבק על הזכאות לפטנט על המחשב החל בשתי תביעות משפטיות האחת של Illinois Scientific Developments נגד תאגיד Honeywell והשנייה של תאגיד Honeywell נגד חברת Sperry Rand שייצגה את מאושלי ואקרט. בכתב האישום נגד חברת Sperry Rand נטען שרעיונות רבים לבניית ה-ENIAC נלקחו מעבודתם של אטנסוף וברי. בשנת 1973 בית המשפט פסק לטובת תאגיד Honeywell והעניק את התואר "אבי המחשב הראשון" לאטנסוף.

 • Konrad Zuse, The Computer - My Life, New York: Springer-Verlag, 1993
"כן, אני מניח שהיו ממציאים רבים אחרים, מלבדי, שפיתחו את המחשב כפי שאנחנו מכירים אותו היום. אני מאחל לדורות הבאים כל טוב בעבודתם עם המחשב. יהי רצון והמכשיר הזה יעזור לכם לפתור את כל הבעיות שאנחנו, ה-old folks, הותרנו מאחור." כמו רבים לפניו, זוסה - מהנדס - תיעב את מלאכת החישובים הממושכת והמונוטונית שדרשה עבודתו וחיפש דרכים לייעולה. כאשר התברר לו שאין דרך כזאת, הוא החליט ליצור אותה בכוחות עצמו. הוא עזב את מקום עבודתו ובעזרת הלוואות קטנות מידידיו הקים - בסלון של דירת הוריו - מעבדה ובנה, במו ידיו את המחשב הראשון.


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
ספרייה
Copyright ©
בית