.
עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כיתבו לי
עצות לטכנופוב

A computer that is difficult to use is a computer that's too dumb to understand what you want H. Rheingold

רשמים שנאספו בשנים רבות של תהיות, כעסים, תסכולים, כישלונות אך גם התלהבות, אתגר ורגעים מהנים של הצלחה ותובנה.

Rebooting is a wonder drug - it fixes almost everything. Garrett Hazel, Help Desk Blues

- נתקלת בבעיה ? היא באשמת המכונה! השקיעו בה מיליארדים רבים ואת מיטב גאוני הטכנולוגיה, היא חייבת להבין אותך ולא אתה אותה! במקרים רבים די לסגור את המחשב ולפתוח אותו מחדש והכל בא על מקומו בשלום.

Hardware: the parts of a computer that can be kicked. Jeff Pesis

- לכל בעיה יש פתרון. מאות מיליוני אנשים מפעילים את המחשב והרעיון שאתה מצאת בעיה שאיש לא מצא לפניך הוא יומרני למדי. ואם רבים אחרים נתקלו בבעיה זו, סביר להניח שמישהו טרח ומצא לה פתרון, כל מה שעליך לעשות הוא למצוא את הפתרון הזה. בעמודי הבית של כל החברות הגדולות יש מדור שנקראfrequently asked questions F.A.Q המדור הזה וחפש בו את פתרון הבעיה.

Never let a computer know you're in a hurry
. Author Unknown

-רוב התקלות מדומות. אם נתת הוראה למחשב ונדמה לך שהיא לא בוצעה, לפני הרמת הידיים בדוק שוב, ברוב המקרים יתברר לך שהיא בוצעה.

תלמידה שהשתתפה בסדנה שהעברתי למדה לשלוח מכתבים באמצעות הדואר האלקטרוני. בסוף השיעור היא אמרה
לי שניסתה - שש פעמים - לשלוח הודעה והדבר לא עלה בידה. כאשר היא הגיעה הביתה היא מצאה במחשב שלה תשובה מהאיש אליו היא שלחה את ההודעות: קבלתי את מכתבך, תודה. אבל מדוע שלחת לי שש פעמים את אותו המכתב?

To err is human, but to really foul things up requires a computer. Farmer's Almanac

- לכל פעולה יש דרכי ביצוע רבות. תבחר את הדרך הנוחה לך ביותר. אם לא הצלחת בדרך הראשונה, נסה את השנייה, או השלישית..למדו את התכנה להבין אותך ולמלא אחר הוראותיך לכן אם היא לא מסוגלת להבין אותך, תחליף אותה.

A computer lets you make more mistakes faster than any invention in human history - with the possible exceptions of handguns and tequila. Mitch Ratcliffe

- העבודה במחשב הרבה יותר פשוטה ממה שנדמה לך. רוב התכנות מתוחכמות דיין כדי להדריך אותך בהתקנה, בהפעלה ובמתן עזרה. הן מוצאות את מקומן במחשב, מודיעות על קיומן וכל מה שעליך לעשות הוא להשתמש בהן. תכנות רבות עושות את עבודתן באורח אוטומטי ולאחר שהתקנת אותן אתה לא צריך להקדיש להן כל מחשבה.

התכנות החדשות - והן מתעדכנות כל הזמן - ידידותיות מאוד וכל ילד או טכנופוב יכול להפעיל אותן. תכנות אחדות נדיבות מאוד ומציעות עזרה גם בתחומים שלא נוגעים להן. תקלה קטנה השתחלה למחשב שלי. היא הצליחה לבלבל תכנות אחדות שסירבו לעבוד והודיעו לי הודעות סתומות בלשון שרק טכנאים מנוסים מסוגלים להבין. כאשר פתחתי את תכנת ICQ תוצרת כחול-לבן לשיחה בזמן אמת עם כל ידידי המשייטים במקום להתלונן על התקלה המיסתורית היא הודיעה לי:check your date פתחתי את התאריכון המותקן במחשב והתברר לי שהוא קפץ לשנת 2999. החזרתי את התאריך אל המציאות והבעיה נפתרה.

The inside of a computer is as dumb as hell but it goes like mad! Richard Feynman

- אל תנסה לשנן את כל המונחים, ראשי התיבות והקיצורים למיניהם. עולם המחשב והאינטרנט משופע בכינויים שאת רובם אינך צריך לדעת. לעתים נדמה שהמתכנתים מתחרים ביניהם מי ימציא את השם המסובך והפרוע ביותר למחשב שליווה את עבודת פרוייקט מנהטן קראו maniac . זכור את הכינויים החיוניים ותרחיב לאט לאט את מילון המונחים שלך.

ההוראה הראשונה שנתתי לתלמידי בסדנת האינטרנט הייתה שלא יקראו אף ספר הדרכה, לא באנגלית ולא בתרגום לעברית. רוב החומר שמופיע בספרים אינו רלבנטי למשייט הישראלי הפשוט והקריאה מבלבלת ועלולה להרתיע אפילו את הטכנופילים. בניתי מילון בסיסי שמסביר בשפה פשוטה ומובנת את מונחי היסוד החיוניים והוא היווה בסיס ללמידה.

Don't anthropomorphize computers - they hate it

-תשתדל לא לשוחח עם המחשב שלך ובעיקר אל תתנצל ואל תבקש סליחה. הצעד החשוב ביותר לקראת הטכנופיליה הוא בהשתחררות מתחושת יראת הכבוד שרוכשים ליצירה המופלאה הזו - המכונה. זה לא קל. אתה מנסה להתיידד עם המחשב בתקווה שזה ימתן את יראת הכבוד שאתה רוכש לו אך אתה מפרש כל אתרעה כנזיפה וחש גאווה -כמו תלמיד שעמד במבחן עם כל פעולה שעלתה יפה.

שאלת ה"מי שולט במי" הטרידה אותי במשך זמן רב עד אשר בזכות הידע והניסיון ידי הייתה על העליונה. ואז רכשתי את תכנת papyrus... תכנת פפירוס - מומלצת בחום לכל מורה וסטודנט באוניברסיטה - מארגנת את החומר הביבליוגרפי ועושה פעולות שימושיות אחרות שחוסכות שעות רבות של עבודה אקדמית שחורה. Dave Goldman מחבר התכנה הוא איש חכם ובעל חוש הומור מפותח. התכנה מלווה בשני ספרי הדרכה - אחד לאלה שרוצים לדעת מה לעשות ושני לאלה שרוצים לדעת למה הם עושים זאת. את רוב העבודה עם התכנה הצלחתי ללמוד תוך "הבנה" אם כי מדי פעם בפעם, כאשר ההסברים היו מורכבים מדי, הייתי מעיפה מבט חטוף - מבויש - בספר המכני.

מאזן "השליטה" התחיל שוב להתנדנד כאשר הפעלתי את התכנה. לפפירוס יש הרגל "מגונה" שהוא פונה, ביוזמתו ובעיקר בשעות הלילה המאוחרות אל מפעיל התכנה.Go get some rest הוא מציע,
I like your touch There is a good movie in the neighborhood Look out your window
הוא אומר. כאשר טעות הקלדה יוצרת תאריך לא סביר ?Are you sure הוא שואל. הוא מפלרטט עם מפעיל התכנה, מפתה אותו להפסיק את העבודה, מחמיא לו, מתחנף אליו. לאט לאט מצאתי את עצמי שוב משוחחת עם המחשב.

.At least my pencil never crashes! Author Unknown

- אל תיבהל מכל אתרעה. ישנן תכנות שמרבות להתריע, לפעמים בצליל צורמני והיסטרי. לשון האתרעה מנוסחת על- פי-רוב בשפת טכנאים ואין לך שמץ של מושג מה עוללת הפעם ומה הסכנה שאורבת לך. הסיבות לאתרעה לפעמים מסחריות,כמו >למשל התכנה שמזהירה אותך שלא תהיה מסוגל לפרוס unzip את החומר שהורדת מהאינטרנט אם אין לך תכנה מיוחדת שלמזלך, במקרה, ניתן לרכוש בחברה שלהם. יש להתייחס ברצינות רבה לאתרעות של תכנת האנטיוירוס שמודיעות על סכנה. מומלץ שתשאל את הטכנאי שמתקין את התכנות במחשב שלך אלו אתרעות חשובות ומאלה אתרעות ניתן להתעלם.

If builders built buildings the way programmers wrote programs, then the first woodpecker that came along would destroy civilization. One of Murphy's Laws of Technology

-אחת הצרות השכיחות והמתסכלות ביותר בעבודה עם המחשב היא שפריטים -שלפעמים השקעת בהם שעות עבודה רבות - הולכים לאיבוד במבוך הכאוטי של המכונה. יאיר לפיד, בדבריו על אודות "10 הדברים המיותרים ביותר בעולם" מספר על תכנת מחשב שהחביאה מאמר שעל כתיבתו הוא שקד במשך 3 שעות. שישה חודשיםלאחר מכן הוא מצא במקרה את המאמר מתחת למלכה תלתן במשחק ה"פסיאנס" שבמחשב.

בכושר ארגון, זכירה ושמירה על נתונים המחשב מיומן, לעתים אף יותר ממך. הוא גם אשף במציאת דברים. כדי להימנע מאבדות אלה כל מה שעליך לעשות הוא לזכור את שם הפריט. אם אתה כותב מכתב, מאמר, אם אתה מעלה חומר מהאינטרנט למחשב שלך, זכור ורשום באיזה שם אתה מאחסן אותם במחשב. אם פריט ילך לאיבוד תוכל לתת הוראה למצוא את הפריט ששמו... והמחשב יאתר - תוך שניות ספורות - את האבדה .

An expert is one who knows more and more about less and less until he knows absolutely everything about nothing

- אתה לא חייב להבין את המכונה כדי להשתמש בה. אנשים רבים חוששים להיכנס לעולם האינטרנט משום שהם לא שולטים ברזי המחשב. המחשב, המודם וכל שאר האביזרים בעלי השמות המבהילים הם אמצעים בלבד ותפקידם לבצע, באורח אוטומטי, את הוראותיך. מומלץ לקחת קורס ללימוד המחשב, ה-Windows, מעבד התמלילים ותכנות אחרות, לא כדי להפעיל אותם אלא כדי לדעת את כל הפוטנציאל הטמון בהם. באחת מטיסותיי אמרתי לשכן שלי שאיננימבינה כיצד הגוף הענק של המטוס מצליח להישאר באוויר. "ואת הריצ'רץ' כבר הבנת?" השיב שכני  

Don't fix something that ain't broke, 'cause you'll break it and you still can't fix it

-אם אתה טכנופוב אך לא מזוכיסט, מוטב שתפקיד את ההתחברות לאינטרנט, התקנת התכנות הבסיסיות הגדולות ואת שאר הסיוטים הטכנולוגיים בידי הטכנאים. ספרי ההדרכה של התכנות הגדולות מקדישים פרקים ארוכים להסברים בנוסח "צעד אחר צעד" ומתארים בקלילות של "עשה זאת בעצמך" ובמונחים שמעולם לא שמעתעליהם תהליך מייגע, מעורפל חסר סיכוי. טכנופוב גאה שרוצה לשמור על שפיותו מוצא טכנאי ונעזר בו בחודשים הראשונים של התחברותו לאינטרנט


.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©