עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


נזקי הטכנולוגיה .

הסינדרום הסיני

הסינדרום הסיני הוא תרחיש לתאונה "דמיונית" שעלולה להתרחש בכור גרעיני.

הכורים הגרעיניים ערוכים להתמודדות עם כל תקלה שיכולה לקרות בכור אך הם לא מוגנים מפני כשל בבנין הכור עצמו. בתסריט האימה של הסינדרום הסיני, הדלק הגרעיני מתיך את רצפת המבנה וחודר למעמקי האדמה מטה, מטה, מטה - עד סין. כאשר הדלק מותך ומפעילי הכור מאבדים שליטה על הליבה, מתחילה תגובת השרשרת. חומרי הליבה המותכת בורחים, חודרים למי התהום ומחוללים התפוצצות שמשחררת כמויות כבירות של נשורת גרעינית.

Three mile island אי שלושת המילין

מרס 1979. אתר של תחנת כוח גרעינית בפנסילבניה - ארה"ב. התסריט הדמיוני של הסינדרום הסיני משיק למציאות. בשל תאונה שהתרחשה בכור, חלק נכבד מהליבה עבר היתוך חלקי והקרינה ההרסנית עמדה לפרוץ אל האטמוספירה

תקלה בציוד מערכת הקירור וטעויות בהפעלתו גרמו להתחממום יתר של הדלק. המפעילים שגו בקריאת האזהרות של שעוני הבקרה ופעלו בתגובה הפוכה לנדרש. במשך ארבעים דקות ליבת האורניום הרדיואקטיבי - המחוממת יתר על המידה - נשארה ללא חומר צינון.

שלושה מתוך ארבעת מחסומי המיגון שתפקידם למנוע  השתחררות קרינה כזאת קרסו. המיגון הרביעי הצליח לבלום את האסון ורק כמות מזערית של קרינה יצאה לחופשי.

Bhopal
1984- האסון התעשייתי הקשה ביותר בהיסטוריה הורג אלפי אנשים במפעל Union Carbide ב-Bhopal הודו.

המפעל Union Carbide לייצור חומרים להדברת חרקים הוקם בשנות השבעים בבעלות משותפת של חברה הודית ו-Union Carbide India Limited החברה האמריקאית הראשונה שהשקיעה בהקמת מפעלי תעשייה בהודו.

בלילה, מעט אחר חצות, בין ה-2  ל-3 בדצמבר החלה דליפה של 27 טון של גז רעיל ביותר שיצר עננה ענקית שעטפה את בופל וחנקה אלפי אנשים בשנתם. הדיווחים על מספר האבדות; מותנים במקורם. שלטונות הודו ניסו למזער את האסון מחשש לפגיעה במשקיעי חוץ ודיווחו על מותם של 3.800 קורבנות. צוותי ההצלה ספרו על פינוי של למעלה מ-15.000 גופות. אך, כדברי אופנהיימר לאחר הפצצת הירושימה "הניצולים עוד יקנאו במתים", הגז הרעיל פגע בעוד כ-150.000 אנשים שממשיכים לסבול מתופעות הלוואי הנוראות שלו.

צוותי החקירה שמונו על-ידי החברה האמריקאית לאיתור סיבת האסון הגיעו למסקנה ההחלטית שמדובר בחבלה מתוכננת היטב. גורם אלמוני החדיר מים למכלי הגז וגרם לתגובה הכימית הקטלנית. אחרים טוענים שהאסון נגרם בשל קיצוצים דרסטיים בעלות התחזוקה, כוח; האדם ובתקנות הבטיחות. בשנים אלה; חלה ירידה בביקוש למדבירי חרקים והמפעל החל לאגור הפסדים הקיצוצים שהחברה הנהיגה לאיזון הכנסותיה דרדרו את רמת התפעול והבטיחות של המפעל ויצרואת האסון התעשייתי הגדול ביותר של העידן הטכנולוגי.

סוגיית הפיצויים לקרבנות האסון והשיקום האקולוגי של האזור הפגוע היא פרשה ממושכת, מעליבה ומקוממת שמתנהלת בין עניי וחולי העיר ההודית לבין תאגיד הענק על סוללת עורכי הדין הממולחים שלו. בשנת 2001 נפתח The Bhopal Memorial Hospital and Research Centre לטיפול בקורבנות האסון ובשנת 2006 הוסכם להעניק להם פיצויים בסכום מגוחך של כמה מאות דולרים עד סוף שארית חייהם.

צ'רנוביל איידס של קרינה -Chernobyl
אחד האסונות הנוראים ביותר של העידן התעשייתי התרחש באפריל 1986 בעיר צ'רנוביל - ביילורוס - בריה"מ לשעבר. בתאונה הגרעינית שאירעה נפלטה קרינה שעולה בעצמתה - פי שלושים, פי ארבעים - על זו של הפצצות שהוטלו על הירושימה ונגסאקי. האסון נגרם בשל כור פגום שהופעל ע"י אנשים לא מיומנים ללא אמצעי מיגון נאותים.

את הנזקים של האסון לא ניתן לשער. מיליונים של אנשים נפגעו וימשיכו לשלם את המחיר של רצף המחדלים.

המחקרים של גורמי הממסד בדבר השפעות הקרינה מסייגים את ממצאיהם בתואנה שאין נתונים להשוואה מהתקופה שקדמה לתאונה ושאין אפשרות לקשור בין הקרינה לבין אחוזי התחלואה הגבוהים מאוד שנצפו בקרב האנשים שנחשפו לקרינה.

An authoritative UN report in 2000 confirmed that there is no scientific evidence
.of any significant radiation-related health effects to most people exposed

נציגי ברה"מ הודיעו לאספה הכללית של האו"ם שלפי הערכתם, יותר משני מיליון אנשים הפכו קורבן ל"איידס הקרינה הגרעינית" שיפגע במערכת החיסונית, המטבולית, הדם והעצבים שלהם.

The Exxon Valdez Oil Spill
1989- מכלית הנפט אקסון ולדז עולה על שרטון מול חופי אלסקה וגורמת לאסון האקולוגי מהגדולים בהיסטוריה. מכלית הנפט Exxon Valdez עזבה את אלסקה עם מטען של 53 מיליון גלונים של נפט גולמי בדרכה לקליפורניה. לקראת חצות  הקברניט עזב את תא ההגה והורה לאחד הקצינים להחליפו, ולהחזיר את המכלית לנתיב השיט התקני שאותו עזבו בשל קרחונים. מעט לאחר חצות המכלית התנגשה בשונית והתאונה גרמה לדליפה של 11 מיליון גלונים של נפט גולמי למיצר הימי של Prince William.

חקירת נסיבות התאונה העלתה שרשרת של מחדלים וטעויות אנוש. הקצין התורן היה עייף בשל עומס עבודה מוגזם, הקברניט, כנראה שתוי, לא הציב תצפיתן ניווט, החברה Exxon Shipping Company לא דאגה לפיקוח על הקברניט ולא ספקה צוותכשיר לביצוע העבודה, משמר החופים האמריקאי לא קבע נתיב שייט יעיל ולא העמיד שרותי הנחיה וליווי מתאימים.

הנפט כיסה יותר מ-9.000 מיל מרצועת החוף, השמיד אלפי לוטרות-ים, מאות כלבי-ים, ומאות אלפי עופות-ים וגרם לתמותה המונית של האלמוגים וחסרי החוליות שעל קרקעית הים. ההשפעות העקיפות לא נפלו בחומרתן מהנזקים של החשיפה הישירה לנפט הגולמי. שרשרת המזון והמאזן האקולוגי התערער ונדרשו שנים רבות להתאוששות ולהבראת עולם החי והצומח של רצועת החוף.

ניסיונות הניקוי היו קטלנים לא פחות מהנפט עצמו ולא צלחו לאורך זמן. הנפט שחודר עמוק לחופים משתמר לאורך שנים רבות ויכול לעלות לפני הקרקע מאוחר יותר ולחזור ולחבל בחי ובצומח שעל רצועת החוף.

מספר שנים לאחר האסון חברת Exxon יצאה בהודעה שמחקר שנערך מטעמה מצא שמיצר-הים שנפגע מהדליפה מראה סימנים של התאוששות והחלמה. המחקר המדעי שנערך במשך 14 שנים מאז האסון קובע, לעומת זאת, שרצועת החוף הפגועה טרם הבריאה ועדיין מראה ביטויי מצוקה כתוצאה של שרידי הנפט שנותרו מהדליפה הטרגית.

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©