עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


. .

"האדם הוא מבנה היסטורי שקץ עידנו קרב" Foucault

זה התחיל לפני שלושה וחצי מיליארד שנה בשלולית של רקבובית כאשר מולקולה שכפלה את עצמה והפכה לאב הקדמון האולטימטיבי של כל החיים; עלי אדמות. זה התחיל לפני ארבעה מיליון שנה כאשר נפח המוח החל לעלות במהירות בקרב שושלת ההומינידים,.... לפני חמישים אלף שנה עם הופעת ההומו-ספיאנס ספיאנס,...לפני עשרת אלפים שנה עם התהוות הציוויליזציה,...לפני מאה שנה עם המצאת הדפוס, ...לפני חמישים שנה עם המצאת המחשב,. ..בפחות משלושים שנה זה יסתיים...

The Low Beyond Eliezer S. Yudkowsky

Moravec Hans
לפי הנס מורבק, בשנת 2040 הרובוטים יהיו חכמים כמונו. ואז הם ידחקו אותנו ויהפכו לצורת החיים הדומיננטית על כדור הארץ. אך הוא לא מודאג, הרובוטים יאהבו אותנו ובכלל, הוא שואל, האם אנחנו באמת מעוניינים להשתתף עוד אלף שנה באותה אופרת סבון אנושית נושנה?

When will computer hardware match the human brain? by Hans Moravec

Chellis
Glendinning

רשימות לקראת מנשר של הלודיטים החדשים הלודיטים החדשים מעיזים להישיר מבט אל מלוא הקטסטרופה של המאה שלנו. הטכנולוגיות שנבראו על-ידי החברות המערביות אבדו שליטה ומחללות את המרקם השברירי של החיים על כדור הארץ.

1- יש להתנגד לטכנולוגיות שנובעות מהשקפת העולם שרואה בשכלתנות את המפתח לפוטנציאל האנושי, בנכסים חומריים את המפתח למימוש האנושי ובהתקדמות הטכנולוגיה את המפתח לקדמה חברתית.

2- יש להכיר בכך שכל הטכנולוגיות הן פוליטיות, שהכלים המיוצרים על-ידי חברה של טכנולוגיה המונית אינם מותגים ניטרליים שניתן להשתמש בהם לטוב או לרע כי אם כאלה שישרתו את ההמשכיות של החברה הזאת ואת מטרות התועלת, התפוקה, השיווק והרווחיות שלה.

3- יש לייסד ביקורת על הטכנולוגיה שתבחן את תכניה החברתיים, הסתעפותה הכלכלית ומשמעותה הפוליטית לא רק מנקודת המבט של התועלת האנושית כי אם גם מהזווית של השפעותיה על שאר היצורים החיים, על מערכות הטבע והסביבה.

"אין לנו מה להפסיד מלבד דרך חיים שמובילה אל ההשמד של כל החי ויש לנו עולם שלם להרוויח" מסכמת גלנדינינג את המנשר שלה.

Chellis Glendinning "Notes toward a Neo-Luddite manifesto,"March 1990

John Leslie
בספרו -The End of the World:The Science and Ethics of Human Extinction הפילוסוף J. Leslie מחשב את סיכויי ההישרדות של האדם. סכנת ההכחדה עומדת לדבריו, על 30%.

Craig Russell
קרייג ראסל, סופר ומוסיקאי בוחן - מבעד לסרטי מופת Hiroshima, Night and Fog Dr. Strangelove - mon amour את הסכנה הגרעינית שממשיכה ואורבת - למרות השיכחה, למרות ההכחשה - לשלום האנושות.

?
Is Judgment Day Inevitable?

Bill Joy מדוע העתיד לא זקוק לנו ? Wired 8.04: Why the future doesn't need us

"הטכנולוגיות רבות העוצמה של המאה ה-21 -רובוטיקה, הנדסה גנטית ונאנוטכנולוגיה - R.G.N - מאיימות להפוך את בני-האדם לזן בסכנת הכחדה."

Nick Bostrom ניק בוסטרום, מאוניברסיטת אוקספורד, עוסק ב- computational neuroscience, בפיזיקה, בפילוסופיה ומתמחה - כדבריו - בניסיון להבין לאן הולכת האנושות וכיצד ניתן לנווט את דרכה לכיוונים מועילים.

במאמרו Existential Risks : Analyzing Human Extinction Scenarios and Related Hazards הוא מונה ומנתח את כל הסכנות האפשריות שעלולות להשמיד את האנושות. הרשימה מחרידה, אך הסכנה מצמררת יותר מכולן היא זו המכונה "בלתי צפוייה".

Woody Allen "יותר מכל זמן אחר בהיסטוריה, האנושות ניצבת על פרשת דרכים: דרך אחת מובילה ליאוש ולחוסר תקווה והשנייה להכחדה טוטלית. יהי רצון שתהיה לנו התבונה לעשות את הבחירה הנכונה... ".

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©