עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

התגלית

 


 


.

המגלומניה

הולדת התגלית היא אירוע מהמם, עוצר נשימה. התגלית היא התגלמות התובנה האנושית שמתממשת לאחר צירי לידה ממושכים או בוקעת בהבזק אינטואיטיבי מופלא. הרך הנולד מעורר נחשולים של רגשות מעורבים. מגאווה אומניפוטנטית, תחושת הכל-יכולות המשכרת של הוריו, הספקנות המכופתרת של הקהיליה המדעית ועד לאימה נובופובית של ההדיוט שעולמו המוכר מתערער והוא נדרש לארגן מחודש של כל הידוע לו.

הנה תמונות אחדות על הסערה שמלווה את היווצרות התגלית.

"חשתי בזה בעצמי... בזוהר הנשק הגרעיני. אם אתה איש מדע, זו תחושה שלא תוכל לעמוד בפניה. להרגיש שזה נמצא בידיך, הכוח לשחרר את האנרגיה שמזינה את הכוכבים. לחולל את הניסים האלה. להרים מיליון טונות של סלעים לשמיים. זה משהו שנותן לאנשים אשלייה של כוח אין סופי וזה, במובן מסויים האחראי לכל הצרות שלנו זוהי יהירות הטכנולוגיה שמכריעה את האנשים כאשר הם רואים מה הם מסוגלים לעשות עם המוח שלהם."

Freeman Dyson בסרט תיעודי " היום שלאחר טריניטי" מסכם את עמדת המדענים שהובילה על סף התהום של הנשק הגרעיני.

If the radiance of a thousand suns were to burst into the sky, that would be like the
splendor of the Mighty One I am become Death, the shatterer of worlds

אופנהיימר מצטט את Bhagavad-Gita, the sacred epic of the Hindus רגע לפני פיצוץ טריניטי

עד קצה גבול היכולת
המסעות הפרועים של החלקיקאים לגילוי ישויות וירטואליות מרקיעים לשחקים של הבלתי אפשרי. המצוד אחר הפנטום הזעיר - הניטרינו - העסיק אלפי מומחים מהפיסיקה הגרעינית, האסטרופיסיקה ומהטכנולוגיה של עיצוב והקמת המאיצים והגלאים. ככל שהוא התחמק יותר כך הוא העצים את הסקרנות והחמדנות האינטלקטואלית של הפיסיקאים. כדי לאשר השערה היפותטית המדענים נרתמו לניסויים שגבלו, לעתים, באבסורד.

חוקרי ה-Super Kamiokande בנו תכניות אמביציוזיות לתצפיות ולשיפור אמצעי הצייד. ב-12 בנובמבר 2001 שפופרת מצלמה אחת - שעלותה כ-3.000 דולר- התנפצה. הפיצוץ יצר גל הדף שריסק, בתגובת שרשרת כ-7.000 -יותר ממחצית- מצלמות הגלאי של ה-SuperKamiokande. האסון הכבד שיתק לחלוטין את פעולת הגלאי.

"אנו תקווה שה- Super Kamiokande יקבל את כל הסיוע כדי לשקם את ההרס ולהתאושש מהאסון. עלינו לזכור שיצירה כזאת היא מלאכת מחשבת שדוחקת את הטכנולוגיה עד קצה גבול היכולת ובנקודה זו הנפילות בלתי נמנעות..." אמר פיזיקאי מאחת המעבדות לחקר החומר באנגליה.

"אנו משלמים עתה את מחיר הצלחתנו, התיאוריה התקדמה במידה כזאת שכל הקדמות נוספת תחייב חקר תהליכים ברמות אנרגיה שהן מעבר ליכולתם של המתקנים הקיימים" ס. וויינברג, חתן פרס נובל לפיסיקה.

הלוויה של פרוטון Superconducting Supercollider "מאיץ על-מוליך לעל-התנגשויות" ניסיונות נואשים נערכו, לשווא, כדי לחזות במותו של פרוטון, שתוחלת חייו המשוערת מתקרבת לנצח ונאמדת במאה מיליון, מיליון, מיליון, מיליון, מיליון שנים.

"הייתה זו מהלומה קשה לציוויליזציה האנושית" הספיד גל-מן את הפרוייקט כאשר בשנת 1993 - 143 קולות בעד 282 קולות נגד - בית הנבחרים  האמריקאי החליט לבטל אותו.

אבן החכמים
היא "הנשמה של העולם", "הרוח של האמת". היא יכולה - לפי אמונתם של האלכימאים -להעניק elixir of life חיי נצח, panacea - לרפא את כל המחלות ולהפוך מתכות פשוטות לזהב.

גילוי סודות החומר האיפוריה בשנות העשרים של המאה שעברה קהיליית הפיסיקאים פנתה אל תחום מחקר חדש שהבטיח להגשים את חלום האלכימאים ואף יותר מזה - להסגיר את סודות החומר, לחשוף את מהות הטבע. הפיסיקה הגרעינית החדשה משכה אליה מוחות כבירים, סקרנים, מאותגרים על-ידי הבלתי ידוע, הבראשיתיות של נושא המחקר. בתחום המחקר החדש לניסיון, לידע קודם, לא הייתה משמעות רבה ולכן אנשי המדע התקבצו בקהיליות "משפחתיות" בהן הגבולות בין מורה לתלמיד, בין צעיר למבוגר הוסרו, וכולם נבלעו בעשייה קדחתנית משותפת ובאחוות עמיתים מלוכדת.

המשפט המלהיב ביותר שאפשר לשמוע במדע, זה שמבשר תגלית חדשה, הוא לא "eureka", "מצאתי"
אלא...Isaac Asimov 'That's funny

ההאקרים הראשונים
קבוצה אחרת של אנשי חזון הם ההאקרים הראשונים:המונח "האקר" התעוות עם השנים וכעת הוא בעל משמעות שלילית אולם בראשית תולדות המחשב הוא ייצג זן חדש, שערורייתי ואיכותי, וההשתייכות לקבוצת ההאקרים הייתה מקור לגאווה. ההאקרים של הולדת המחשב היו צעירים זרוקים, מבריקים, מוזרים. רובם נפלטו ממסגרות החינוך הפורמלי משום שהמוח הכביר והמפותל שלהם לא הצליח להסתגל לדרישות הלמידה הנורמטיבית. ההאקרים פגשו את האתגרים הרוחניים שהציבה המכונה, איבדו קשר עם המציאות המגבילה והמתסכלת, התנתקו מהזמן, מהצורך במזון, בשינה והתמכרו בלהט לעשייה החדשה של בניית המכונה המחשבת ומתקשרת. "המוח ההאקרי מצא את ייעודו ואת המרחבים הפתוחים לחשיבה משוחררת"

"ההאקרים ראו בהדדיות החריפה, הממושכת עם תכנת מחשב סוג חדש ומהנה של דיאלוג עם
המחשבות שלהם" ריינגולד

דרכה של האמת
"כל אמת עוברת דרך שלושה שלבים. תחילה לועגים לה, לאחר מכן חולקים עליה בכוח ולבסוף היא מתקבלת כמובנת מאליה" )Arthur Schopenhauer (1788-1860

או ארבעה שלבים: "תחילה הם מתעלמים ממך, לאחר מכן לועגים לך, אחר כך הם נלחמים בך לבסוף אתה מנצח" Mahatma Gandhi 1869-1948

ההבזק המופלא
תגליות רבות פורצות לעולם כמו הבזק אינטואיטיבי ויוצרות טעות אופטית של "מכת מזל". אין ספק שליד המקרה אין חלק מכריע בתרחיש הזה. רק המוח היצירתי, המיומן והמתורגל של המגלה מסוגל לזהות את האמת החדשה שנקלעה בדרכו. המדען המופתע ש"מתנה" זו נפלה בחלקו מסרב להאמין תחילה וחייב לגייס אומץ רב כדי לבשר לקהיליית המדענים על תגליתו. 

"ככל שאני עובד קשה יותר כך אני בר-מזל יותר". Thomas Jefferson 1743-1826

"אני לא נכשלתי, אני מצאתי 10.000 דרכים שלא עובדות"  Thomas Alva Edison 1847-1931

אחד המדענים היצירתיים והפורים ביותר שחזה תגליות רבות הוא ג'ורג' גאמוב. הפרשנות המרושעת מסבירה את היכולת הנבואית של גאמוב בכך שהוא שפע רעיונות בכמויות כבירות כאלה שאחדים מהם - לפי חישוב ההסתברות הפסימי ביותר - חייבים היו להתאמת.

בפולקלור המדע מסתובבים סיפורים מרתקים על רגעי הפלא בהם הופיעה התגלית לעיני המדען. שני בחורים יצאו לנקות את המכשירים שלהם מ-כפי שהם חשבו- גללים של ציפורים ומצאו את התגלית המרעישה ביותר באסטרונומיה של המאה ה-20 - את שיירי המפץ הגדול.

הספקנות המדעית
המדע נדרש - מעצם טיבו - לביקורתיות ותגליות רבות נתקלות בקבלת פנים צוננת. כאשר האילוצים של הנהלים המתודולוגיים מוסרים, החשיבה פורשת כנפיים ומרקיעה לגבהים של הלא-יאומן, של הבלתי-אפשרי.

הפאניקה מפני אובדן ההגמוניה המדעית לאחר שילוח הספוטניק הביאה את ארה"ב לשחרור החשיבה היצירתית.הרשות לחשיבה אחרת ניתנה לתאגיד ראנד שעובדיו נדרשו לחשוב "על מה שאין להעלות על הדעת"

באיפוריה של גילוי סודות החומר, המדענים הסירו את העניבות ויצאו להרפתקה של חשיבה לטרלית. בוהר אהב פרדוקסים ועודד אווירה של חשיבה חסרת רסן בקרב תלמידיו "כולנו מסכימים שהתיאוריה שלך היא מטורפת, אך האם היא מטורפת דייה? "

"זה לא נכון, זה אפילו לא שגוי" פאולי על עבודת אחד הפיזיקאים.

אך גם באווירה של השיכרון האינטלקטואלי, במעמקי המוח החוקרני אורבת הספקנות. הפיזיקאים שינו את החומר הרבה לפני שהם העיזו להכיר בכך. גדולי הפיסיקאים - בוהר, איינשטיין - לעגו לאפשרות של תגובת השרשרת.

המאבק על האבהות
ואז בא המאבק על האבהות. תולדות המדע רצוף מאבקים מרים על זכות היוצרים. משפטי הבעלות מתנהלים לאורך שנים, מפלגים את הקהילייה המדעית ומתיזים רפש על משתתפיהם. הסיפורים הדרמטיים ביותר מתרחשים בתחום הקריפטולוגיה )פיצוח צופנים( שבו- מטעמי סודיות - אבות רבים איבדו את זכות הראשוניות וראו את עבודותיהם מתפרסמים בחתימת אדם אחר.

באבאז' פיצח את צופן ויז'נר שנחשב לבלתי פתיר שנים רבות לפני שהאבהות נגזלה ממנו.אילו פועלו של טורינג בפיצוח קוד האניגמה לא היה תחת חותם הסודיות הצבאית וחשיבותו בהכרעת גורל מלחמת העולם השנייה הייתה ידועה, אולי ההשפלה הנוראה - שדחפה אותו להתאבדות - הייתה נמנעת ממנו.

רוב המדענים משתפים את עמיתיהם - שהרימו תרומה למימוש התגלית - בתהילת האבהות. אך לא כולם...

שתיקת הצד שנגזל מפתיעה יותר מהעלבון הרעשני שלו. ליזה מייטנר עבדה לצדו של אוטו האהן כמו תאומת סיאם וחלקה בביקוע האטום לא נפל מחלקו. האהן זכה בפרס נובל מבלי להזכיר את שמה של מייטנר או שותפים אחרים בתגלית. על שתיקת מייטנר נכתבו השערות רבות כשהצבעונית ביותר היא שהתביעה של האהן על העלמת חלקה בתגלית לא עלתה בקנה אחד עם דתה - היהדות.

ההבשלה וההתיישנות
התגלית מבשילה והופכת מובנת מאליה. הפרק האחרון בחיי התגלית, ההתיישנות, מרתק אף הוא.

בדהירה המסחררת של העידן הטכנולוגי, החדש לא מספיק להתיישן וכבר הוא מוחלף בחדש יותר. עוד בקושי התחלנו לדפדף בהוראות השימוש של מותג חדש ואנו כבר נדרשים לשדרג, לשכלל אותו.

השמרנים שבינינו-כמוני, למשל -אוהבים להתידד עם המכונות, עם המכשירים שלנו וגילם "המופלג", כמו גילנו, לא מטריד אותנו. אם רכבת השדים הזאת לא תאיט את דהירתה - רבים יבחרו לרדת ממנה.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©
פרקבית