עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


. .

צפון אנגליה מחוזות אומני האריגה 1811-1816

מלאכת האורגים של נוטינגהם שגשגה במשך מאות שנים. המפעל המשפחתי לייצור תחרה, אריגים, עבר
 מדור לדור וסיפק בכבוד את הצרכים הצנועים של אומניו. עד אשר, בתחילת המאה ה-19, החלו
להופיע מכונות הטקסטיל והאריגה האוטומטיות. המשפחות האורגות איבדו את מקור פרנסתן והכוח הכלכלי עבר אל התעשיינים, בעלי המכונות.

האורגים החלו להתאגד בקבוצות גרילה ולפקוד בלילות את בתי-החרושת לאריגה. תחילה הם הסתפקו באיומים ובניפוץ המכונות אך עד מהירה חלה הסתאבות, המהומות יצאו מכלל שליטה וגבו קורבנות בנפש.

הקמיע של המתקוממים היה בחור צעיר, תמהוני, שברגע של כעס, שבר כמה מכונות אריגה במפעל המשפחתי - נד לוד. מרגע זה, כל מי שנחשד בניפוץ מכונה היה אומר "נד לוד עשה זאת". כאשר אנשי המחתרת היו נשאלים לזהות מנהיגם הם היו משיבים: "גנרל נד לוד, כמובן".

הממשלה הטורית נחרדה מהמהומות וחקקה חוק לפיו שבירת מכונות דינה מוות. פרס כספי עתק הובטח לכל מי שיסגיר לודיטי.

המשוררים ביירון ושליי יצאו להגנת הלודיטים. ביירון נשא נאום מרגש בבית הלורדים על מצוקת האורגים שפרנסתם נגזלה וחיבר בלדות ושירי תהילה על פועלם. אך הממשלה מאסה במהומות. 12.000 חיילים נשלחו לדכא את ההתקוממות. הלודיטים נאסרו, הוצאו להורג או הוגלו לאוסטרליה. תנועת הלודיטים נכחדה.

התנועה הלודיטית לא הייתה מונעת על-ידי השקפות אידיאולוגיות או פוליטיות. לאנשיה לא היה סיכסוך עם הטכנולוגיה. האורגים רצו לשמר את אורח החיים שהםניהלו מזה דורות ולהגן על מקורות פרנסתם. הבטחות הטכנולוגיה על עתיד טוב יותר, על שגשוג כלכלי, רווחה חברתית ואישית לא שיכנעו ולא עניינו את האנשים שהמכונות הפכו למחוסרי העבודה. יצירת המכונות נמשכה, הטכנולוגיה הלכה והתעצמה, "גנרל נד לוד וחייליו" הפכו לאגדה.

מרד הלודיטים לא השכיל לבלום את נחשול השינויים הכבירים שישתלטו על החברה המערבית אך הוא הפך סמל להתנגדות ודגל לתנועות אידאולוגיות שקמו להלחם במיכון ובתיעוש.

שתי נערות צעירות מסמלות את פרשת הדרכים שבמרכזה ניצבה התנועה הלודיטית. מרי שליי שעמדה לצדם של המשוררים אוהדי התנועה, יצרה את יצירת המופת "פרנקנשטיין" כאזהרה טרגית מפני סכנות הטכנולוגיה.

ד"ר פרנקנשטיין הוא איש מדע אלטרואיסטי שנדחף להרחיב את תחומי הדעת האנושית למען כל הדורות הבאים. אין הוא "המדען המטורף" של הסיפורת אלא אידיאליסט של האפשרי, הרפתקן בעולם של שלמות אנושית, עולם שאנשים אף לא חלמו עליו עד שבאו המדע והטכנולוגיה המודרניים וסיפקו את האמצעים להשגתו. לרוע המזל, בעוד שהוא היה מוכן לסבול ולסכן כל דבר, לרבות התוצאות הקיצוניות ביותר של כשלון, הוא לא שקל את האפשרויות המחרידות שלההצלחה.
Evert W. "Frankenstein" Pittsburg

נערה צעירה אחרת, עדה ביירון, שננטשה על-ידי אביה, כמחווה של הפניית עורף מרדנית, התבוללה בעולם המנוכר לערכים שעליהם נאבק המשורר הנערץ. היא הפכה ל"קוסמת המספרים". להוטה אחר מתמטיקה ומדעים היא פיתחה, יחד עם באבאז' את רעיון המכונה המחשבת והפכה למתכנתת המחשבים הראשונה, מאה שנים לפני שהתיכנות נוצר.


עדה ביירון

לורד ביירון

מרי שליי

פרסיי שליי

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©