עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


..

".in this place it takes all the running you can do, to keep in the same place"
"the Red Queen in Lewis Carroll's "Through the Looking Glass


בשנת 1965 העלה
גורדון מור, ממקימי חברת אינטל, תחזית לפיה כמות המידע שניתן יהיה להעלות על פיסת סיליקון תוכפל כל שנה וחצי, שנתיים.

תחזית זו - המכונה חוק מור -הפכה לנבואה שהגשימה את עצמה, לאקסיומה ולספידומטר של טכנולוגית המחשבים. יצרן שאינו עומד בקצב הטור הגיאומטרי, לא ישרוד במירוץ הסהרורי הזה.

"הזמן ניתן לנו כדי שלא הכל יקרה בבת-אחת". הטכנולוגיה של המחשבים מסרבת להכיר בזמן "הזה". הדהירה הפרועה אחר השכלולים, מרוץ ה-upgrading ממלכדים את ההדיוט התם בסחרור שבו עוד בטרם הבין דבר... הוא כבר נדרש לאמץ את החדש...שגם אותו הוא לא ימצה... כי דבר חדש יותר כבר אורב בפתח...

השבב עבר מממדים מיקרוסקופיים לממדים נאנוסקופיים וידו של חוק מור עדיין נטוייה... אולם, בעוד אשפי המחשוב מעצבים את עתידנו ואת פני המאה, מתחילים להסתמן סדקים בהתלהבותו של ההדיוט התם.

הדהירה הזאת לא תוכל להמשך לאורך זמן... ההדיוט התם מתקרב אל גבול יכולת הספיגה שלו. הוא מותש, מבולבל ומתחיל להתעורר בו חשד שיצרני המכונות מתפעלים אותו ומהתלים בו.

הטכנוריאליסט מאמין שהטכנולוגיה היא מה שאנשים עושים ממנה. כל זמן שהיא משרתת אותו, משפרת את חייו - הוא ישתמש בה. ברגע שהיא תתחיל לשלוט בו, לנהל אותו - הוא יכבה את המכונה.

"הטכנולוגיה אכן דוהרת ואין ממנה חזרה... תחגרו את החגורה ותיהנו" אומר ברלו, הגורו של האינטרנט. האינטרנאוט המצוי לא נרתע מגלישה מרתקת אולם אם רכבת השדים תצא מכלל שליטה - הוא פשוט ירד ממנה...

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©