עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


R.G.N
 


 
ANDi
inserted DNA
<- >
AND detresni


.

מדוע העתיד לא זקוק לנו

הטכנולוגיות רבות העוצמה של המאה ה-21 - רובוטיקה, הנדסה גנטית ונאנוטכנולוגיה - R.G.N - מאיימות להפוך את בני-האדם לזן בסכנת הכחדה. מזהיר
Joy Bill - במאמרו המפורסם Why the
future doesn't need us שעורר הדים מבוהלים והפך לאחת הסוגיות המדוברות ביותר בשנים האחרונות באינטרנט .

הטכנולוגיות האלה מעלות איום מסוג חדש שלא הכרנו בקודמותיהן. הגנטיקה, הרובוטיקה והנאנוטכנולוגיה עומדות בצל הסכנה של אובדן שליטה משום שהן טכנולוגיות שמשכפלות את עצמן ומשום שהן בידי יזמים פרטיים של השוק החופשי ולא תחת הבקורת של מוסדות הממשל.

הטכנולוגיות המובילות של המאה הקודמת - nuclear biological, and chemical NBC ,-הגרעינית, הביולוגית והכימית -לא היו נטולות סכנות. אולם כאשר פצצת האטום התפוצצה היא השמידה; את יעדה אך היא לא ידעה לשכפל את עצמה ולהשמיד - ללא גבולות - אין- ספור יעדים נוספים.

It has become appallingly obvious that our technology has exceeded our
humanity.Einstein
אחריות היוצרים
מהניסיון המר של אירועי העבר אנו למדים שאין להפקיד בעיניים עצומות את אמוננו באחריות המוסרית של היוצרים, אנשי המדע. גדולי המדענים של הפיסיקה שיצרו את הנשק הגרעיני לא זו בלבד שלא מנעו את הנזקים הנוראים של יצירותיהם, רבים מהם אף התנערו מכל אחריות ותלו את האשם בזה שנתן את ההוראה, בשיכרון המגלומני של הבריאה או בתואנה של קידום המדע.

"זה, כמובן, לא היה באחריותנו ולא היה שום דבר שיכולנו לעשות בנידון." ל. סילרד על השימוש בפצצת הגרעינית. "אין זה מתפקידם של אנשי המדע לקבוע מה ייעשה בפצצות" אמר טלר על השמדת הירושימה. "תפסיקו את הקשקושים המצפוניים שלכם - הדבר הזה הוא פיסיקה נפלאה." - נהג פרמי לומר.

"חשתי בזה בעצמי...בזוהר הנשק הגרעיני. אם אתה איש מדע, זו תחושה שלא תוכל לעמוד בפניה. להרגיש שזה נמצא בידיך, הכוח לשחרר את האנרגיה שמזינה את הכוכבים. לחולל את הניסים האלה. להרים מיליון טונות של סלעים לשמיים. זה משהו שנותן לאגשים אשלייה של; כוח אין סופי וזה, במובן מסויים האחראי לכל; הצרות שלנו. זוהי יהירות הטכנולוגיה שמכריעה את האנשים כאשר הם רואים מה הםמסוגלים לעשות עם המוח שלהם. "Freeman Dyson בסרט תיעודי " היום שלאחר טריניטי" מסכם את עמדת המדענים שהובילה אל סף התהום של הנשק הגרעיני.

R.G.N הנדסה גנטית ההבטחות והסכנות
ההנדסה הגנטית מבטיחה לחסל את הרעב בבריאת חקלאות "אחרת" שתעצים ותשפר את< היבול, ללא חומרי הדברה. היא מבטיחה להביא מרפא למכאובים ולמחלות, להעלות את איכות ותוחלת החיים וליצור עשרות אלפי סוגים של חיידקים, וירוסים ויצורים חיים אחרים.

ההנדסה הגנטית מעלה סוגיות מוסריות קשות ובראשן החלום עתיק הימים של ה-eugenics השאיפה לשיפור האדם. בשיבוט האדם טמונות יתרונות מופלאים וסכנות נוראות והוא מעמיד את התבונה האנושית באחד המבחנים המכריעים ביותר בתולדות האדם .

לניסיונות ה-eugenics עבר מפוקפק, רצוף שנאה, גזענות ואיוולת. השמדת החלש, המפגר, השונה הייתה משאלת ליבן של תנועות "לשיפור הגזע" מימי תורת הפרנולוגיה של
F.J. Gall ועד לתורות הגזע העליון של האידיאולוגיה הפשיסטית.

"הפיתוח והשימוש בטכנולוגיות גנטיות ישנו באופן בלתי הפיך את חייו ויערערו את זהותו ואת תפקודו של האדם" מתריע Rich Hayes מנהל the Exploratory Initiative on the New Human GeneticTechnologies

ההנדסה הגנטית מעלה את השאלה הנוקבת, המטרידה:האם עיסקת פאוסט החדשה לנעורי נצח תגבה את נשמתנו, את הערכים של שוויוניות, של פלורליזם, של סובלנות שמפארים את הדמוקרטיה של החברה המערבית?.

רובוטיקה
חלום הרובוטיקה הוא ליצור; מכונות אינטליגנטיות שיעשו את מלאכת האדם וישחררו אותו לחיי פנאי "בחזרה לגן העדן". נקודת התורפה של הטכנולוגיה הזאת היא שאם נעניק "לפועלים החדשים" אינטליגנציה ויכולת למידה, אנחנו עלולים להפוך אותם ליריבים מסוכנים שבאחד הימים, הקרובים מאוד - לפי תרחישי האימה של
קרל צ'אפק, פרדריק בראון, הנס מורבק, מרוין מינסקי ורבים אחרים - הם ישיגו, יעברו וישמידו אותנו.

When will computer hardware match the human brain? by Hans Moravec

Will Robots Inherit the Earth

נאנוטכנולוגיה
הבשורה על המהפכה הנאנוטכנולוגית העתידית הובאה לראשונה בשנת 1959 בנאומו של ר.פיינמן - אבי מכניקת הקוונטום וחתן פרס נובל לפיסיקה. הנאנוטכנולוגיה בונה מותגים מרכיבי היסוד - מולקולות ואטומים - שלהם. "המרכיבים" מבטיחים עתיד של עושר ורווחה שבו ניתן לברוא הכל, בעלות כמעט אפסית, ממערכת חיסונית, סביבה אקולוגית טהורה, מכשירים מתוחכמים, טיסות לחלל, החייאה של זנים שנכחדו, מרפא לסרטן ולפתור את כל הבעיות שמטרידות את האדם ואת החי ואת כדור הארץ.

Technotopia
לא כולם נוהרים אחר ההבטחות המופלאות של הטכנולוגיות החדשות. אחד האנטגוניסטים הידועים הוא Andrew Kimbrell Technology מייסד the Internation Center for Assessment במאמרו - Technotopia - על הפן האפל של הטכנולוגיה מציג תיאוריה טכנופובית מסוג אחר.

בעשורים האחרונים הטכנולוגיה חילחלה והשתלטה על חיינו הציבוריים והפרטיים. כל עולמנו - הבית, מקום העבודה, התחבורה, הפנאי, הבידור, החינוך, מוסדות הממשל -הפכו לחלק בלתי נפרד של הרשת הטכנולוגית. החברה פיתחה תלות עמוקה והתמכרה לסביבה הטכנולוגית הזאת שמאיימת לערער את קיום החיים על כדור הארץ ואת שפיותנו. היום מתבהר יותר ויות ר שעם הטכנולוגיה הזו לא נוכל לשרוד ובלעדיה, קשה לנו לדמיין את החיים.

הדבר שלא חזינו אותו הוא שלאליטה הטכנולוגית פתרון מיוחד במינו למשבר החריף, הבלתי נמנע שיצרה הטכנולוגיה. התאגידים, האקדמאים, החוקרים קלטו - לאט לאט - שהמגמה הנוכחית של הטכנולוגיה לא מתיישבת עם החיים, שהניגוד בין  הטכנוספירה לבין הישרדות הטבע והחברה  הולך וגובר. גם הם הגיעו למסקנה שהבעיה דורשת פתרון דחוף. כדי להתמודד עם הדילמה ההיסטורית הזו, הטכנו-אוטופים ונותני החסות שלהם נקטו ביוזמה עוצרת נשימה. הפתרון שהם העלו לא בא לשנות את הטכנולוגיה כך שתתאים טוב יותר לצרכים של היצורים החיים. לא, להם יש פתרון שונה מאוד, מהמם בגישת "השירות-העצמי" שלו. במקום את המציאות, הם החליטו "להנדס את החיים" כדי שהם יתאימו יותר למערכת הטכנולוגית.

Technotopia -- Andrew Kimbrell -- The dark side of technology
.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
דפי העשרה
Copyright ©