עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


מדע בדיוני

 .המדע הבדיוני המודרני הוא צורת הספרות היחידה שבוחנת בהתמדה את טבעם של השינויים שעומדים בפנינו, את תוצאותיהם האפשריות ואת פתרונותיהם האפשריים. Isaac Asimov

המדע הבדיוני מעלה תהיות ושאלות נוקבות על מהות האדם מול ומבעד לעיניהם של ישויות אינטליגנטיות - צאצאים מרדנים ילידי מוחו-הוא או אורחים משועשעים בגן החיות של ה-homo sapiens.

המדע הבדיוני בוחן את האלכימאות המודרנית, את החיפוש התזזיתי אחר "אבן החכמים" סמל התשוקה האסורה לכוחות שמעבר לחוקי הטבע, שיכולה להעניק חיי נצח, elixir of life לרפא את כל המחלות. panacea. ולהפוך חומרים פשוטים לפצצות משמידי עולם.

סופרי המדע הבדיוני אינם מנבאים את העתיד, הם מציירים תרחישים אפשריים ולאורם הם בודקים את המשמעות של השינויים שחלים בעולם העכשיווי. הסופרים בעלי הזיקה האופטימית משרטטים חברות משופרות, המחברים הטכנופובים מציירים עולמות קודרים, עגומים שנשלטים על-ידי תאגידי-על, מנגנוני דיכוי של רוח האדם וכלי נשק להשמדה המונית.

המדע הבדיוני הוא ז'אנר ספרותי שאינו זוכה להערכה הראויה לו. סרטי הרומן הרומנטי מסוג ג' על טיסות לחלל וסיפורי הרפתקאות לנוער בהם הגיבורים נלחמים בקרני לייזר- התיימרו לכנות את עצמם מדיה של מדע בדיוני והוציאו שם רע לזרם הספרותי האיכותי הזה - מהטובים, מהמרתקים ומהחשובים שנוצרו אי פעם.

המדע הבדיוני מאבד את הייחודיות שלו גם בשל הנוהג הכלל-עולמי להציג אותו יחד עם ספרות הפנטסיה, סיפורי הערפדים, המבוכים, הדרקונים, הקוסמים וחרבות הלייזר. הכלאה מעוותת ומיותרת זו גורמת עוול לשני הסגנונות הספרותיים.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©