עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.


המדע הבדיוני ואני
 


 
.

מאז שאני זוכרת את עצמי אני קוראת נלהבת של ספרי מדע בדיוני. התמזל מזלי וזכיתי בהורים אוהבי ספר. משפחתי, חסרת כל, מסתתרת, נמלטת מאימת המצוד הנאצי מארץ לארץ, מעיר לעיר, נהגה,לפני דברים חשובים אחרים להירשם בספרייה העירונית המקומית.

בשל המלחמה, הכיתה הראשונה שבה למדתי בצורה מסודרת, לאורך כל השנה - מבלי להבין את השפה - אבל לזה כבר הורגלתי, היתה כיתה ז' בקיבוץ בעמק יזרעאל. לכן אני מניחה שעד נעורי, כל ידע העולם שלי בא ממציאות מטורפת של הנרדפים ומספרי מדע פופולרי ומדע בדיוני.

עם השנים פגשתי את השפיות וסגרתי על הפערים אך למדע בדיוני נשארתי נאמנה. אולם בסביבה האידיאולוגית של נעורי, המדע הבדיוני זכה להרמת גבה משתוממת ומזלזלת שלימדה אותי להסתיר את תחביבי המפוקפק.

במהלך לימודי לתואר שלישי בסורבון - פאריס - נקלעתי לחבורה מיוחדת במינה של אנשי "מנזה" ולראשונה יכולתי לגלות ולשוחח עם אנשים אחרים על הרגלי המגונה של קריאת מדע-בדיוני. המכנה המשותף השני של חברי "מנזה"- לאחר האינטליגנציה הכבירה שלהם - היא אהבת ספרות המדע הבדיוני. בשעת סיורי בעידן הטכנולוגי התברר לי שהדמויות הראשיות שעיצבו אותו היו אף הם חובבי מדע-בדיוני. אנשי מדע רבים מספרים שקריאת ספרי המדע הבדיוני עיצבה והכריעה את הבחירה המקצועית שלהם.

הרהביליזציה של תחביבי הייתה קצרת ימים. עם שובי ארצה והצטרפותי לקהילית האקדמאים הסתבר לי שקריאת מדע בדיוני נחשבת כאן להפרעה של נערים מתבגרים קלסטרופילים עם קשיי הסתגלות. אוסף ספרי המדע הבדיוני שלי "חזר לארון", מוסתר שוב במעמקי ספרייתי.

במשך למעלה משלושה עשורים, הספרות המקצועית של עבודתי גזלה את רוב זמן הקריאה שלי. במעט "פנאי הקריאה" שנותר לי לא החמצתי אף יצירה של גדול הסופרים - לטעמי - סטניסלב לם ועבודות מרתקות של זרם הסייברפנק ויוצרים בולטים אחדים אך תחביבי נאלץ לעבור לתרדמת.

כאשר יצאתי לגימלאות ניגשתי מיד להסרת האבק מאוסף ספרי המדע הבדיוני שלי. רוב הספרים שרדו טוב את השנים ומעוררים בי שוב את "תחושת הפליאה" הנהדרת והממכרת. יצאתי, בעזרת האינטרנט,למסע סגירת הפערים והסרת החלודה מעל אהבתי הישנה. גיליתי לצערי שספרות המדע הבדיוני עדיין מזוהה עם ספרות הפנטסיה ונבלעת בהררי הרפתקאות של חרבות הלייזר. אבל מצאתי מספר יוצרים מדהימים כמו Raphael Aloysius Lafferty שמאלץ את המוח לתרגילי אקרובטיקה מטורפים, מערבל את חוש ההומור ומשנה - בלי בושה - את זווית ההסתכלות על הדברים...את החזיונות המסוכנים של E. Harlan את סדרת אנדר וידידיו של Orson Scott Card, את התהיות הישנות על מהות האנושי,על סיכויי התקשורת ועל עתידים אפשריים שאורבים לנו.

האתר הישראלי המעולה האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה - סקירות, מאמרים ודברי ביקורת איכותיים, דיונים מפולפלים, ידידותיים ותרבותיים על ספרים וסרטים של מדע בדיוני - מסייע לי רבות בהתעדכנות ובריענון אהבתי הישנה. לעורכי, לכתבי ולאורחי האתר ... תודה.

.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©