עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע משנת 6000 עד שנת 600 לפניה"ס

היום והלילה, החודשים ותמורות השנים חוללו את המספר והעניקו לנו את התפיסה של הזמן ואת היכולת לתהות על טיבו של היקום... טובה גדולה ממנה לא העניקו האלים לבני התמותה" אפלטון


המספר ותעודו בשל חיוניותו לחקלאי ולמגדל הצאון הקדום - הינו העתיק ביותר בתולדות האדם. העדות הראשונה לשליטה של האדם הקדום במספרים מגיעה "מעצם האישנגו" שנמצאה בזאיר וגילה עולה על 8000 שנים. על העצם חרוטים סימנים במקבצים של 10, בקבוצות של מספרים ראשוניים ובכפולות של 2.

הניסיון לארגן את הזמן, למדוד את מחזורי הטבע, לקבוע את השנים, החודשים והימים התחיל אף הוא הרבה לפני המצאת הכתב, הרבה לפני הופעת "ההיסטוריה" בתולדות האדם.

מחזורי הירח ומחזורי השמש אינם תואמים והאדם נדרש למאות שנים של חקר השמיים והמתמטיקה כדי לבנות לוח שנה שיכוון את דרכו בין העונות.

העדויות הראשונות לתיעוד חילופי העתים מתוארכות לשלהי תקופת האבן והן הופיעו כסימנים חרוטים על לוחות עצם. החברות החקלאיות העתיקותיצרו "לוחות שנה" על יסוד תנועות גרמי השמיים - השמש, הירח והכוכבים.

4236 - המצרים הקדומים גילו שזריחת סיריוס - הכוכב הבהיר ביותר ברקיע - בקו ישר עם השמש העולה קודמת לגאות השנתית של הנילוס. החקלאות המצרית - מועדי הזריעה והקציר -נבנתה כולה על מצב הנהר ובזכות מופע סיריוס הם יצרו את לוח החמה - שנת הנילוס - המדויק הראשון בן 365 הימים.

התרבויות העתיקות סגדו לגרמי השמיים והקימו אתרי פולחן "מקדשים קלנדריים" - מגושי אבן ענקים בהם הם חגגו את חילופי העונות. המקדש המפורסם ביותר
Stonehenge נמצא בחבל Wiltshire באנגליה.

אתר מגליתי דומה שהיווה - כך משערים - מבנה פולחני או מערכת; לתצפיות ארכיולוגיות ולחילופי העונות נמצא ב-רוג'ום אלהירי במרכז רמת הגולן.

הופעת הכתב חותמת את העידן הפרהיסטורי ופותחת את פרק "ההיסטוריה" בתולדות האדם.

3500- התפתחות כתב היתדות בשומר. הבבלים הקדמונים חרטו את כתב היתדות שלהם על לוחות חימר לח. הלוחות נאפו בשמש ושמרו על הכתב במשך אלפי שנים.

3500- ההמצאה המכנית החשובה ביותר בכל הזמנים - הגלגל - מתגלה במסופוטמיה

3200-הופעת כתב החרטומים - ההיירוגליפים - במצריים

3000-המצאת אמצעי החישוב הקדום ביותר ה-
abacus בסין. החשבונייה נמצאת עדיין בשימוש בארצות.אחדות. בתחרות שנערכה בין אדם למחשב בחישוב באמצאות האבקוס, ידו של האדם הייתה על העליונה.

3000- שעוני המים הראשונים מופיעים בסין

2000-3000- הבבלים ממציאים את מערכת המספרים המיקומית שבה הערך של הסימן נקבע לפי המיקום שלו ביחס לשאר הסימנים.

2700- ראשית הספרות המצרית - כתיבת נבואות וסיפורי מוסר

2687- לפי האגדה, לוח השנה הסיני נוצר בתקופת שלטונו של השליט הצהוב המסתורי. הלוח הסיני, כמו העברי, משלב את מחזור השמש והירח. לוח השנה הסיני הקדום משמש למטרות דתיות - כמו קביעת מועדים - ועומד על מחזוריות של 60 שנים. למטרות אזרחיות הסינים משתמשים בלוח השנה הנוצרי.

2650- עלילות גילגמש - האגדה על עלילות
גילגמש הוא אחד הסיפורים העתיקים ביותר בתולדות האדם. גילגמש היה מלך אורוק Uruk עיר- מדינה בשומר. הסיפור נמצא בספרייה של מלך Assurbanipal בנינווה. גילגמש, מוכה יגון לאחר מות ידידו יוצא לחפש את Utnapishtim האיש שהאלים העניקו לו את סוד חיי הנצח.

2600- הלבלרים במצריים מתחילים להשתמש בכתב ההיארטי מהדורה קורסיבית של כתב החרטומים

2500- המצאת הפפירוס במצריים. במצריים העתיקה החלו לייצר יריעות לכתיבה מקני סוף שצמחו בדלתא של הנילוס. קנה הסוף נקרא ביבלוס על שם עיר הנמל בה הוא התגלה לראשונה. קנה הסוף נחתך לרצועות שהונחו זו על זו, שתי וערב. המחצלת שנוצרה הורטבה, הוחלקה ויובשה והפכה משטח נוח לכתיבה. כאשר גלגלו את היריעה למגילה היא תפסה מעט מקום לאיחסון והיתה נוחה לנשיאה.

2300- העמים השמיים במסופוטמיה משתמשים בכתב היתדות ובשיטת החישוב העשרונית

2300- המצאת הכתב ה-Proto-Indian בעמק האינדוס - פקיסטן של היום

2150- כתיבת שירה דתית בעיר השומרית לגש

2000- הממשל במצריים מפתח שיטה להעברת דואר

2000- אנשי הכמורה במסופוטמיה מתחילים בתצפית וברישום שיטתי של גרמי השמיים.

2000- המשוררת והנסיכה Enheduanna בתו של מלך סרגון מחברת הימנונים - במקדשים של שומר, בכתב יתדות - לאלה Enheduanna Inanna

2000- המצאת הכתב הסיני

1900- כתיבת ספרות לפי ערך מקום בבבל

1800- הופעת הכתב הפיקטוגרפי Linear A בתרבות המינואית (על-שם המלך מינוס) ששגשגה בכרתים. כתב זה טרם פוענח משום שהשפה המדוברת שלו אינה ידועה והיא לא דומה לאף אחת מהשפות ששרדו באירופה או במערב אסיה.

1700- חמורבי מלך בבל מפרסם את חוקיו - "חוקי הצדק שכוונתם להבהיר את הזכויות של כל אדם מדוכא" החוקים נכתבו על מצבת צור שחורה בגובה2.5 מטר. המצבה נמצאה בעיר שושן בראשית שנת 1902.

1700- הסימנים הראשונים של הכתב האלפביתי מופיעים בקרב העמים השמיים בכנען

1500-
"ספר המתים" מדריך את המצרים האמידים לעולם הבא The Book of Ani

1500- פיתוח הכתב האלפביתי

1500- בשומר, בבל ומצריים מתפתחת האסטרונומיה.

1500-שעון המים הקדום ביותר במזרח התיכון נמצא בקברו של הפרעה Amenhotep I. שעוני המים הם מדי הזמן הראשונים שאינם תלויים בגרמי השמיים.

1500-שעון הצל הראשון - ה-
gnomon מהמילה היוונית "לדעת" -נ מצא בשימוש במצריים

1400- העדויות העתיקות ביותר לכתיבה - על עצמות, שריון של צב - בסין.

1400-המצאת השיטה העשרונית בסין. במקום ה-0 - שעוד לא היה קיים - השאירו מקום ריק.

1375- ליקוי החמה שחל בשנה זו מתואר על לוחית חימר שנמצאה בעיר אוגרית גבול סוריה: "ביום אחד של חודש hyar השמש התביישה וכיסתה את פניה בצהרי יום" .


1300- הכתב האלפביתי המלא - 30 סמלים בכתב יתדות אוגריתי

1200- האלפבית הפניקי, 22 אותיות, כולן עיצורים

1200- המצרים משתמשים ביוני דואר לתקשורת צבאית

1200-בין שנת 1200 לשנת 100 לפניה"ס חיבור ספרי התנ"ך

1200-הבשורה של נצחון ההלנים בטרויה מאיליום ליוון - מרחק מאות קילומטרים - מועברת באמצעות איתות בעשן

1000-
מפת העולם - כדיסק שטוח - מצויירת על לוח חימר בבבל .

920- הופעת המהדורה המוקדמת של ה-
Mahabharata גדול האפוסים של הודו. סיפורי העם הרבים שקובצו באפוסים העתיקים הם הבסיס של המיתולוגיה ההודית העצומה והרב-גונית שדרכה נלמדה תורת ההינדואיזם.

אחד הסיפורים היפים של המהבהרטה הוא Song of God' The Bhagavad Gita' דו-שיח בין האל קרישנה ללוחם ארג'ונה על סף מלחמה שעומדת לפרוץ ב-The Gita .Kurukshetra מעלה את הסוגיות הבסיסיות של ההינדואיזם על המשמעות ועל המטרה של החיים והקיום.

If the radiance of a thousand suns were to burst into the sky, that would be like the
splendor of the Mighty One. I am become Death, the shatterer of worlds

צטוט של אופנהיימר - אבי הפצצה האטומית - מה-Bhagavad-Gita, the sacred epic of the Hindus רגע לאחר הפעלת הפצצה הגרעינית הראשונה באלמגורו.

900- שרות דואר ממשלתי בסין

800- היוונים מוסיפים סימני תנועות לכתב האלפביתי

775- דיווח ראשון על ליקוי לבנה בסין .

750- המצרים מתחילים לכתוב בכתב הדמוטי - עממי - הפשוט

710-  בעיר המצרית ממפיס מופיע תיאור ראשון של הבריאה

750-700
הומרוס, משורר נווד, עני ועיוור מחבר את האפוסים איליאדה ואודיסיאה, יצירות מופת מרכזיות של תרבות יוון. השאלה האם אגממנון, הלנההיפה, אכילס, אודיסאוס, הסוס הטרויני שבזכותו נכבשה העיר היו דמויות אמת או פרי דמיונו של המשורר מעסיקה עד היום את ההיסטוריונים והארכיאולוגים. החיפושים אחר העיר טרויה ושרידי העבר ההומרי טרם הסתיימו והם רצופים בשערוריות, תרמיות וזיוף ממצאים, ושאלת ה"מציאות או אגדה" עדיין פתוחה.

689- סנחריב, מלך אשור, מקים ספרייה גדולה בארמונו בנינווה הבירה שבה נאספים עותקים של הספרות הבבלית-אשורית. בספרייה התגלה האפוס הקדום "עלילות גילגמש" ומנסרת סנחריב שמתארת - בכתב יתדות - את מסעותיו הצבאיים של המלך. המסע השלישי במנסרת סנחריב הוא מסעו -בשנת 701- לארץ ישראל לדיכוי המרד שנרקם נגד האימפריה האשורית.

Ashurbanipal, אחרון המלכים הגדולים של אשור - שבניגוד לשארהשליטים של תקופתו ידע קרוא וכתוב - מטפח את אוסף הספרים של הארמון והופך אותו לספרייה הראשונה המאורגנת והמנוהלת בשיטתיות.

650- הפפירוס המצרי מגיע וניכנס לשימוש בערי יוון

650 - בספרייה המלכותית ב-Assyria יש 20.000 כתובות על לוחות חימר וטיט

650- האולמקים - עם שקדם למאיה - ממציאים את הכתב הראשון באמריקה המרכזית

628- מועד הולדתו המשוער של
Zoroaster זרתושטרה כומר פרסי שיסד את הדת המונותיאיסטית Zoroastrianis של האל Ahura Mazda שקדמה לאיסלם בפרס בשנת 224 לפניה"ס הוכרה כדת הרשמית של פרס.World of Traditional Zoroastrianism

621- כתב ה-Deuteronomy מתגלה בירושלים

Draco -620 מעניק לאתונאים את החוקה - "הדרקונית" - הראשונה

Anaximander-610 נחשב לאבי הקוסמולוגיה, צייר -לפי המסורת -את מפת העולם הראשונה Anaximander מסיפורי התיירים שבמהלך מסעם ראו כוכבים חדשים מתגלים בשמיים הוא הסיק שפני הארץ אינם שטוחים כי אם מעוגלים.

600- שירת
Sappho מהאי לסבוס The Poems of Sappho

600- במזרח הקרוב יש מטבעות, שעונים ולוחות שנה
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם