עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע 1860-1879

1860- הוצאות לאור כמו Erastus ו-Beadle  מייסדים ז'אנר ספרותי חדש ה-
dime novels. ספרות זו - חוברות צבעוניות מודפסות על נייר זול שנמכרו ברחובות בפרוטות - הביאו את המיתוסים של המערב הפרוע, של מלחמת האזרחים, דמויות שהפכו לאגדה, סיפורי גבורה פטריוטיים ואת הרומן הרומנטי המכונה היום אופרת סבון. ספרות ה- dime novels שגשגה והסדרות נמכרו בעשרות אלפי עותקים. הז'אנר הספרותי כבש גם את אנגליה וסדרות של "Penny Dreadfuls" ו-"Shilling Shocker" הפכו לפופולרים בקרב בני הנוער.

הספרון הראשון שיצא לאור Malaeska; the Indian Wife of the White Hunter של Anne Stephens נמכר ב-300.000 עותקים בשנה הראשונה לאחר פרסומו.

1860- צילומי אויר ראשונים נעשים מכדורים פורחים מעל פריס.

1860- בארה"ב יוצאים לאור 3000 עיתונים. ב-1870 4500 ובשנת 1880 מספרם יעלה ל 7.000.

1861- הטלגרף מחליף ומבטל את ה-Pony Express

1861- מכשיר הפקס הראשון ה-Pantelegraph של Giovanni Casselli יוצא לשוק.

1861-1865- מלחמת האזרחים באמריקה מתועדת - משני הצדדים - בתנאים נוראים משדות הקרב ועל-ידי הכתבים הצבאיים של העיתונים.

William Huggins-1863, אסטרונום אנגלי חובב שבנה לעצמו מצפה כוכבים פרטי - חקר את הספקטרום של הכוכבים ומצא שהם מורכבים מאותם הגזים מהם בנויה השמש.

1864- פרסום התיאוריות של
James Clerk Maxwel פיסיקאי ומתמטיקאי סקוטי. מקסוול טען שהשדות האלקטרוניים והמגנטיים נעים בחלל בצורת גלים והאור הוא קרינה אלקטרומגנטית. לעבודותיו - המעמיקות והמעשירות ביותר את הפיזיקה מאז ניוטון, לדברי איינשטיין - הייתה השפעה מכרעת על הפיזיקה של המאה ה-20.

1866- המצאת הדינמיט על-ידי הכימאי השוודי
.Alfred Bernhard Nobel. חומרי הנפץ שנובל יצר כל ימי חייו הביאו לו הון עתק. באחד הניסויים - כמו ברבים אחרים - אירעה התפוצצות ואחדים מהחוקרים, כולל אחיו של נובל נהרגו. העיתונאי שכיסה את האירוע חשב בשוגג שנובל הוא שנהרג בפיצוץ וכתב לזיכרו דברי הספד. נובל נחרד למקרא ההספד שתיאר אותו כאדם שאיפשר להרוג יותר אנשים מכל אדם אחר שחי אי פעם. הספד זה גרם לנובל להעביר את הונו לקרן ולהקים את פרס נובל.

1867- הכדור הכותב ה-
'writing ball' מכונת הכתיבה הראשונה נבנתה על-ידי הממציא הדני Maling Hansen

1868- לוח המקשים ה-QWERTY מעוצב על-ידי Christopher Sholes. השם בא משורת האותיות העליונה על לוח המקשים. מיקום האותיות חסר כל היגיון אך למרות 38 שנים של תלונות לא חל בו שינוי. הלשון הרעה מספרת ששולש אירגן בכוונה את האותיות בסידור שימנע הדפסה מהירה "כדי לא להרוס, חלילה, את המכונה היקרה שלו". האמת היא ששולש חקר את הנושא לעומקו ומיקם את האותיות כך שהצירופים השכיחים לא יימצאו זה ליד זה כדי למנוע הקשה מהירה מדי שעלולה הייתה ליצור התנגשות בין זרועות המתכת שהורידו על הנייר את האותיות .

1869-הפרסום הרשמי של הטבלה המחזורית. הטבלה נבנתה על-ידי מדענים רבים אך היא מיוחסת בעיקר לכימאי הרוסי
Dmitri Ivanovich Mendeleev. מנדלייב היה מראשוני המדענים שלא התמקדו רק בעבודתם אלא <יצרו קשר שוטף ומקיף עם עמיתיהם לאיסוף ולהחלפת מידע. שנה לאחר הצגת טבלה של 60 יסודות הוא העלה את הרעיון שלפי חוקיות הטבלה ניתן לנבא את קיומם של יסודות שטרם אותרו והציע שלושה: ,eka-aluminum eka-silicon ו-eka-boron

הקהיליה המדעית לא אהבה את נבואות מנדלייב אך השתכנעה כאשר שנים אחדות לאחר מכן נמצאו היסודות ההיפותטיים. הטבלה המודרנית של ימינו התנתקה מחישובי המשקל האטומי ובנויה על מספר אטומי, המייצג את מספר הפרוטונים בגרעין האטום.

1869- המצאת הצלולואיד על-ידי John Wesley Hyatt

1869- ה-New York Herald מממן את העיתונאי Henry Morton Stanley לאתר את דוויד ליווינגסטון המיסיונר הסקוטי, שעקבותיו אבדו באפריקה.

1870- יונים נושאות מסרים סודיים על מיקרופילמים במלחמה בין צרפת לפרוסיה.

1871- הופעת העיתון הראשון ביפן.

1871- ספרו של דרווין "מוצא האדם" רואה אור

1871- הקרקס "The Greatest Show on Earth" של P.T. Barnum יוצא לדרך

1872- פיענוח The Epic of Gilgamesh הסיפור העתיק ביותר בעולם. מקורו בשומר הקדומה והוא נכתב בכתב יתדות על 12 לוחות טיט. הסיפור מתאר את קורות מלך אורוק במאה השלישית לפניה"ס. הסיפור פוענח על-ידי האשורולוג הבריטי George Smith

1876- המצאת הטלפון על ידי
Alexander Graham Bell. המכשיר הומצא גם על-ידי Elisha Gray אולם בל הצליח לרשום פטנט על ההמצאה שעתיים לפני יריבו. השיחה הטלפונית הראשונה התקיימה בין בל לעוזרו בחדר הסמוך. מילות השיחה האגדית היו "ווטסון, אני רוצה שתבוא לכאן".

Hubbard ,Bell -1877 , ו-Sanders מייסדים את חברת הטלפונים American Telephone and AT&T Telegraph Company הראשונה. שוק התקשורת נשלט על-ידי חברת בל וה-Independents, חברות עצמאיות אחדות. במשך שנים אחדות התנהל מאבק עז ביניהן אולם חברת בל השכילה לרושש, להכניע ולספח אליה את החברות העצמאיות הקטנות.

Giovanni Virginio Schiaparelli-1877, אסטרונום איטלקי, מנהל מצפה הכוכבים של מילנו התמקד בחקר מאדים והיה הראשון שתיאר את ה-'canali' התעלות שמצטיירות על פני כוכב הלכת. האפשרות של קיום חיים על המאדים העסיקה - מאז המצאת הטלסקופים - את הסקרנות האנושית וגילוי "התעלות" - היינו הסיכוי להמצאות של מים - הלהיב ביתר שאת את הדימיון ויצר גל של השערות פרועות על "חייזרי מאדים".

1877-המצאת
המיקרופון על-ידי Emile Berliner

Joseph Pulitzer -1878 עיתונאי אמריקאי ממוצא הונגרי מתחיל ברכישה של עיתונים ומקים אימפריה כבירה של רשת עיתונים. פרס פוליצר - על אף שהוא מהווה מוקד לביקורת על איכות בחירותיו - נחשב לפרס היוקרתי והמבוקש ביותר בתחום העיתונאות.

1878-התקנת הטלפון בבית הלבן. השיחה הראשונה של הנשיא Rutherford B. Hayes פונה אל גרהם בל ובדבריו הראשונים הוא מבקש מבל לדבר לאט יותר.

Thomas A. Edison -1879 יוצר את נורת; החשמל. "אדיסון אחראי יותר מכל אדם אחר להתהוות העולם המודרני". הילד השביעי של משפחה צנועה, אדיסון הצעיר מסתמן כבעייתי למדי. הוא מתחיל לדבר אחרי גיל 4 והתהגותו מתאפיינת במה שאנו קוראים היום תסמונת של הפרעות קשב ותנועתיות יתר. אחרי שלושה חודשים בכיתה א' מורתו לא מסוגלת לשאת אותו יותר והוא נפלט מבית הספר.אמו, המורה, משוכנעת במחוננותו ומלמדת אותו בבית. הוא הופך לתולעת ספרים ומפתח סקרנות בלתי נלאית למדע. בגיל 12 הוא עובד כמוכר עיתונים, קונה דפוס ישן ומוציא לאור עיתון משלו. בכסף שהוא מרוויח הוא בונה מעבדה כימית במרתף בית הוריו. בית הדפוס שלו עולה באש ןהוא נופל למשכב עם מחלת השנית. המחלה גורמת לו לכבדות שמיעה שתלווה אותו כל ימי חייו ותשפיע על בחירת המצאותיו.

אדיסון עובד כל חייו כממציא וכמשפר המצאות - הפונוגרף, נורת החשמל לשימוש ביתי ומסחרי רבים לפניו המציאו נורות במעבדה הקינטוסקופ - יותר מאלף פטנטים רשומים על שמו. על ההמצאה האחרונה שלו הוא רושם זכויות יוצרים בהיותו בן 83, שנה לפני מותו.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם