עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע 1880-1899

1880- בארה"ב יש כ-50.000 מכשירי טלפון

1880- הייחודיות של טביעת האצבעות הייתה מוכרת מזה שנים רבות למדענים אך אף אחד מהם לא הגה את רעיון זיהויו של אדם לפי טביעות אלה. הראשון שיזם את האפשרות ואף בנה שיטה למיון טביעות האצבעות הוא הרופא האנגלי Dr. Henry Faulds. הוא מפרסם את ממצאי מחקריו ואת רעיונותיו בכתב-העת המדעי "Nature"

1881- ההדפסה במכונת כתיבה מכניסה את הנשים לעולם העסקים.

1883- חברת הרכבת של אמריקה הצפונית - כדי שיתאפשר לה להציג לוח שעות עקבי לכל אורך נסיעתה - החלה להשתמש בחלוקה ל"אזורי זמן". תוך תקופה קצרה הרעיון מתפשט ומייושם בכל העולם.

1884- ההיסטוריה של הטלוויזיה החלה עם המצאתו של סטודנט גרמני צעיר, Paul Nipkow של ה-Nipkow Disk. Nipkow Disk הוא תקליט עליו מנוקבים חורים בכיוון ספירלי למרכז. כאשר התקליט מסתובב, הוא יכול להעביר תמונה נעה על משטח - מסך - רגיש לאור.

1884- אומן הצילום Eadweard Muybridge זוכה לפרסום בזכות עבודותיו שמתעדות תנועה של בני-אדם ובעלי- חיים ומאפשרות לראות את מה שהעין לא קולטת. צילומיו מבססים את המחקר המדעי של התנועה. הם גם נותנים תשובה לשאלה הישנה: האם במהלך דהירת סוס יש שניה שבה כל פרסותיו עוזבות את הקרקע?

1884-נשיא ארה"ב מזמין נציגים של 25 מדינות ל-International Meridian Conference, לקביעת סטנדרט לקווי אורך. Greenwich באנגליה נקבעת ל-prime meridian קו אורך 0 והופכת לבסיס של חישוב הזמן בכל העולם.

Louis Pasteur -1885 - כימאי צרפתי -הראשון שהבין שרוב המחלות הזיהומיות נגרמות על-ידי חיידקים - יוצר תרכיבי חיסון נגד מחלות רבות ובראשן הכלבת הקטלנית. עבודותיו יצרו את הבסיס למדע המיקרוביולוגיה ושינו את פני הרפואה.

1886- המצאת הקוקה-קולה באטלנטה, ג'ורג'יה על-ידי Dr John S Pemberton. המשקה נמכר בהתחלה בבית מרקחת בעיר, כ-9 כוסות ליום ברווח שנתי של 50 דולר. הצריכה היום מגיעה ליותר מביליון משקאות ליום ב-200 ארצות.

Alexander Graham Bell -1886 נעזר בעבודתו של אדיסון על ה-phonograph ויוצר את התקליט הראשון. ההקלטה היא "...Mary's little lamb

William Randolph Hearst -1887 רוכש אף הוא מספר עיתונים ויוצא לתחרות חסרת מעצורים נגד הממלכה של פוליצר.כדי להעלות את המכירות הם יוצרים את העיתונאות הצהובה, ממציאים פעלולי פרסומת שונים ולא חוששים לכופף פה ושם את החדשות. חייו של Hearst מתוארים בסרטו המהולל של אורסון וולס Citizen Kane

1888- מצלמת קודאק הופכת את הצילום לפעולה פשוטה ועממית. ה-"snapshot" נולד.

1888- ה-National Geographic רואה אור

Heinrich Rudolf Hertz -1888 הגרמני מגלה - על יסוד עבודותיו של מקסוול - את גלי הרדיו

1889- נער צרפתי בן Leon Bollee of Le Mans 19 בונה מכונת חישוב Machin a calculer

1890- ה. הולריית, ממציא אמריקאי, רושם זכות יוצרים על מכונת מידע אלקטרו-מכנית שבנויה על רעיון הכרטיסים המנוקבים של ז'קרד ועל עקרונות המנוע האנליטי של באבאז'. הולריית ממונה על מפקד האוכלוסין שעורך, בדרכי >החישוב המסורתיות 10 שנים. בעזרת המכונה החדשה, הספירה הושלמה בשישה שבועות.

Oliver Lodge -1890, פיזיקאי בריטי מאוקספורד מצליח לשדר אותות מורס למרחק של 150 מטר. ניסוייו נערכים במסגרת מדעית ומבלי לזהות את הפוטנציאל היישומי של עבודתו לודג' לא ממשיך בפיתוחם.

1891- מכונת הדפוס מדפיסה 90.000 עיתונים בני 4 עמודים בשעה

1892- בחברת בל רשומים 240,000 מנויים לטלפון.

1894- השרידים המאובנים של "
ape-man of Java", ה-"Homo erectus" הראשון מתגלים על-ידי הגיאולוג ההולדי Eugene Dubois

Guglielmo Marconi -1894 בונה את הרדיו

Arthur John Evans-1894, ארכיאולוג אנגלי, עורך חפירות בכרתים ומגלה שרידים של תרבות המינואנית שעד אז הייתה מוזכרת רק במיתולוגיה היוונית.

Emile Berliner -1894 הממציא הגרמני של הגרמפון מוכר 1000 גרמפונים -25.000 תקליטים

1895- ה-X-ray, קרני הרנטגן מתגלים במקרה על-ידי
Wilhelm Konrad Roentgen בגרמניה. תגלית זו מזכה אותו ב- 1901 בפרס נובל. מספר שנים לאחר מכן קרינת הרנטגן הוכרה - והוסברה - כחלק מן הספקטרום האלקטרומגנטי. למחקר של תכונות קרני הרנטגן חשיבות רבה בהיווצרות תורת הקוונטום בראשית המאה ה-20.

ממצאי הקריסטלוגרפיה - חישוב המבנה המרחבי של הגבישים מתוך תמונת פיזור קרני הרנטגן שעוברות דרכם - הובילו לתגלית שבעיני רבים נחשבת להישיג המדעי הגדול מאז ומעולם: פיענוח מבנה ה-DNA. לקרני רנטגן תפקיד חשוב ברפואה. קרינה זו יכולה לעבור דרך רקמות הגוף ולכן צילום רנטגן הוא אמצעי אבחון בעל ערך רב. קרני X קצרות מסוגלות לחדור לרקמות ולהרוס אותן והן ממלאות תפקיד חיוני בטיפול באמצעות הקרנה.

Sir Joseph John Thomson -1895 פיזיקאי אנגלי מגלה את האלקטרון. זהו הרכיב התת-אטומי הראשון שמתגלה והתגלית מזכה את תומסון בפרס נובל.

Everything that needed to be invented is now invented.Lord Kelvin, president of the Royal-1895 Society of the UK

1896- ה. הולריית מייסד את חברת Tabulating Machine Company שתהפוך, ברבות הימים, לחברת IBM International Business Machines חברה שנמצאית עד היום בין המובילות בענף המחשבים.

1896- 150.000 מכונות כתיבה נמצאות בשימוש בארה"ב

Antoine-Henri Becquerel -1896 עורך - בצרפת - את התצפית המדעית הראשונה בהתפרקות רדיואקטיבית טבעית.

1897- בית הקולנוע הראשון בעולם נבנה בפריס

1897- מהנדס חשמל איטלקי
Guglielmo Marchese Marconi מתחיל בניסויים לשגר למרחקים אותות אלחוטיים. הוא לוקח את המצאתו לאנגליה ושם, בעידודו של המהנדס הראשי של הדואר, William Preece, הוא הוציא זכויות יוצרים על המצאת הטלגרף האלחוטי.

מרקוני הוא חלוץ התשדורת האלחוטית ששחררה את התקשורת ממגבלות של הכבלים וטווח הראייה. בכיבוש המרחב, בקידום התקשורת ההמונית, המסחרית, הוא יצר את הקשר בין כל חלקי העולם.

1897- מרקוני מקים את Marconi's Wireless Telegraph Company Limited ועורך הדגמות ראווה להמצאתו החדשה.

Karl Ferdinand Braun -1897 פיזיקאי גרמני מפתח את שפופרת הקרן הקתודית, שמסוגלת להמיר אות חשמלי לאור. מתמר זה, CRT Cathode Ray tubeהפך - ביוזמתו של Campbell Swinton ב-1913 - לרכיב הבסיסי של הטלוויזיה האלקטרונית העתידית. המצאה זו זיכתה את בראון - בשותפות עם מרקוני - בפרס נובל לפיזיקה ב-1909

1899- מרקוני מקים קשר טלגרפי אלחוטי מעל תעלת לאמאנש בין צרפת לאנגליה.

Valdemar Poulsen -1898 ממציא חוט מגנטי שעליו ניתן לאחסן פרטי מידע. ברבות הימים ההמצאה תהפך לדיסק הקשיח של המחשב

1898- הכתבה של אמיל זולה !
J'Accuse... - אני מאשים - על פרשת דרייפוס מופיעה בעיתון L 'Aurore ומזעזעת את צרפת..

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם