עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע 1900-1919

אם המאה ה-19 היתה המאה של הכימיה, במאה ה-20 עלתה קרנה של הפיזיקה. ניצני מדעים חדשים - ההדמיה הרפואית, כורים גרעיניים, פצצות אטום ומימן, רדיו, טלוויזיה, קרני לייזר ומחשבים החלו להכות שורשים ולהזרים כמויות כבירות של מידע. המדען לא היה מסוגל יותר לשלוט בכל הרבדים של מומחיותו וחל פילוג בין תיאוריה למעשה שהפכו למקצועות נפרדים.

במהלך המאה ה-19 התגליות בתחום החשמל ומנועי הקיטור ביססו והאדירו את כוחה של התעשייה. במאה ה-20 ההתפתחות המהירה של אמצעי התקשורת סוגרת על הפער שהיה קיים בעבר בין הופעת התגלית לבין יישומו בפועל בחיי יום-יום.

המחשב של ראשית המאה ה-20 נוצר על רקע התפתחויות מדעיות, פוליטיות וטכנולוגיות דרמטיות של התקופה. תורת הקוואנטום, הפיזיקה הגרעינית החדשה, הנירופיזיולוגיה, מלחמות העולם, המאבק בין שתי מעצמות העל, המחקר הבליסטי, חומרי הנפץ, גלי ההדף, "פרוייקט מנהטן" ותהליכים אחרים יצרו צורך דחוף במכונה שתעלה על יכולת המוח האנושי במהירות, בכמות ובדיוק התכנון והחישוב.

בראשית המאה ה-20 החל קץ עידן הממציאים הבודדים והשתלטות החברות הגדולות, עם סוללת עורכי הדין שלהן, על התגליות של עובדיהן.

Max Planck -1900 פיזיקאי גרמני מייסד את תורת הקוונטום. אירוע זה מותח את קו הגבול בין הפיזיקה הקלאסית לפיזיקה המודרנית.

1900- ספרו של זיגמונד פרויד The Interpretation of Dreams רואה אור

1900- מרקוני מוכיח במפגן ראווה שהשדור ב-"tuned or syntonic telegraphy" פטנט מס' 7777, אינו מושפע מעקמומיות כדור הארץ ומבצע - למרות התערבות חבלנית של סופה אימתנית - את התשדורת הראשונה - נקישות dot ... dot ... dot ... האות S במורס - מעל האוקיינוס האטלנטי, מרחק של 2100 מייל.

לאחר שהטלגרף האלחוטי הוכיח - לשביעות רצונם של כל הספקנים - את יעילותו, הוא נכנס לשימוש בצי, לתקשורת בין האוניות המבודדות ברחבי האוקיינוסים. כל אונייה גדולה צויידה בקשר אלחוטי ולפחות במפעיל רדיו אחד.

McClure's magazine-1902 פותח את "העיתונאות החוקרת" "muckraking" לחשיפת התרמיות, השחיתויות והשערוריות של עולם התעשייה והשלטון האמריקאי.

Antoine-Henri Becquerel-1903 יחד עם Marie Curie ו-Pierre Curie מצרפת זוכים בפרס נובל לפיזיקה על הישיגיהם בחקר הרדיואקטיביות.

1903- האחים Wilbur ו- Wright Orville ממציאים את המטוס הראשון. האנשים מתחילים לעוף.

Konstantin Tsiolkovsky -1903 חלוץ האסטרונאוטיקה הרוסית מפרסם תיאוריה על טיסות חלל והנעת טילים

1904- ג'. א. פלמינג ממציא את ה- diode - שפופרת הריק.

1904-העיתונאות מתמקצעת. הפקולטה הראשונה לעיתונאות נפתחת באוניברסיטת מיסורי.תולדות העיתונות

1905- פרסום מאמריו של Albert Einstein על תורת היחסות המיוחדת. תגליתו של איינשטיין נחשבת לאחת ההארות המעמיקות ביותר על טבע המציאות שנתגלתה אי-פעם. Relativity : the Special and General Theory by Albert Einstein

Leo Baekeland-1905, כימאי בלגי, ממציא את הפלסטיק ומשנה את החומר ממנו בנוי העולם.

Ejnar Hertzsprung-1905, קוסמולוג אוטודידקט דני תרם תגליות רבות למדע. החשובה שבהן היא תסיווג שיטתי של הכוכבים לפי זוהרם וצבעם וזיהוי כוכבים ננסים וענקים.
 
1906- המצאת הסונר SONAR SOund Navigation And Ranging על-ידי Lewis Nixon. הטכניקה של הסונר היא שילוח גלי קול מתחת למים לניווט ולאיתור גופים.

1906-השמועות על בניית טלפון אלחוטי מעוררות תקוות אך גם מדאיגות את הציבור. "הטלפון הוא מטרד כפי שהוא ברכה שבלעדיה, כך נראה כעת, החיים - והעסקים - היו כמעט בלתי אפשריים. כאשר אנו מחייגים כמובן זה בסדר גמור אך כאשר אחרים מטלפנים אלינו אנחנו לא פעם מתרעמים על כך. בכל זאת כל אחד מפסיק כל ופעילות בה הוא עסק ו"מקבל את השיחה". כיצד זה יהיה כאשר השיחה תבוא לא ממישהו "על הקו" כי אם ממישהו "באוויר" ואנו נאלץ להיענות לקריאות מכל חלקי האטמוספירה?" , 1906 New York Times ,December

Lee de Forest - 1906 איש מדע וממציא אמריקאי משכלל את המצאתו של Fleming ויוצר את ה-audion שפופרת אלקטרונית בעלת שלוש אלקטרודות. הוא מוכר לחברת AT&T את הזכות להשתמש בשפופרת במגבר הטלפונים שלה. מעבדות בל של החברה, לאחר שנים אחדות של מחקר, יוצרים את השילוב ומגברים הבנויים על השפופרת האלקטרונית פותחים את הדרך לטכנולוגיות החדשות של רדיו, תמסורת מיקרוגל, טלוויזיה, מכ"ם ועוד.

Svante August Arrhenius-1907 כימאי שוודי מעלה מחדש את הרעיון - שהעסיק כבר את Anaxagoras במאה החמישית לפניה"ס - של ה- panspermia היינו שהחיים על כדור בארץ מקורם במיקרו-אורגניזמים "זרעי חיים" שממלאים את כל היקום.

Hugo Gernsback -1908 נער בן 18, מהגר טרי מלוקסנבורג, מקים בניו-יורק חברה למכירת מערכת טלגרף אלחוטי שלמה, זולה, לחובבים. הוא החל להוציא לאור שלושה עיתונים - בעלי תפוצה מרשימה - שעניינם הטכנולוגיה התקשורתית החדשה. הוא נודע גם בזכות מאמרו A SERMON TO PARENTS בו הוא פונה אל ההורים, מתאר את הטלגרף האלחוטי ככוח העתידי שיניע את העולם וממליץ להם לעודד את ילדם לגלות בו עניין משום ש-It Keeps Your Boy At Home

George Ellery Hale -1908, אסטרונום אמריקאי מיסד את; מצפה הכוכבים Mount Wilson בקליפורניה מצייד אותו בתגליות מדעיות רבות ובונה בו את הטלסקופ הגדול ביותר בזמנו.

1909-פרס נובל לפיזיקה מוענק למרקוני ולבראון - יריבו מחברת Telefunken הגרמנית -על פועלם לפיתוח השידור האל-חוטי

1909- אותות מצוקה ששודרו ברדיו הצילו 1700 נוסעים של אוניה טובעת

Robert Edwin Peary -1909 חוקר הקוטב האמריקאי מגיע לקוטב הצפוני. בשובו מהמסע מתברר לו ש- Frederick A. Cook טוען לבכורה על כיבוש הקוטב. המחלוקת המרה נמשכת שנים רבות. הקונגרס מעניק את ההכרה בראשוניות לפירי.

Ernest Rutherford -1911 מציג תיאוריה על מבנה האטום

Heike Kamerlingh Onmes-1911 מגלה את תופעת ה"מוליכות על", התכונה של חומרים מסויימים להעביר- בטמפרטורות נמוכות - את זרם החשמל ללא התנגדות.

Roald Amundsen-1911 חוקר הקוטב הנורבגי מגיע לקוטב הדרומי. הוא מקדים ב-35 ימים את המשלחת של Robert F. Scott. המסע תרם מידע מדעי וגיאולוגי רב להבנת אזור האנטרקטיקה.

1912- המתחרה של דה-פורסט על תואר אבי הרדיו הוא Edwin H. Armstrong מהנדס חשמל אמריקאי שהמציא - ב-Regenerative Circuit 1912 ב-Superheterodyne Circuit 1918 ב-Superregenerative Circuit 1922
- את שלושת המעגלים האלקטרונים הבסיסיים שמונחים ביסוד פעולת הרדיו, הרדאר והטלוויזיה.

דה-פורסט, ממציא מוכשר אך איש עסקים גרוע, ניהל במשך עשרות שנים מאבק - והוציא מיליוני דולרים בבתי- משפט - כדי להוכיח שהוא - בזכות המצאת האודיאון, הטריאוד -"אבי הרדיו". בית המשפט הכריע, בסיום העירעור ה-13, לטובתו ואישר את זכות היוצרים שלו אך קהיליית המדענים סברה אחרת. דה-פורסט אומנם המציא אתהאודיון אך למעשה לא הבין כלל את תגליתו ולכן התואר המיוחל מגיע לארמסטרונג.

כמו דה-פורסט כך גם ארמסטרונג הצטיין בהמצאות מבריקות אך לא בניהול עסקיו. בנוסף למאבק המתמשך עם יריבו, ארמסטרונג ניהל התמודדות משפטית שוחקת ומייגעת עםהמעצמה המונופוליסטית של חברת AT&T והשקיע את כספו במחקרים שלא עלו יפה. תשוש ומרושש, בסוף ינואר 1954, ארמסטרונג לבש את חליפתו המהודרת ביותר וקפץ מחלון דירתו - אל מותו.

1912-את ההצלה של 700 נוסעים מטביעת טיטניק זוקפים לזכות קריאת המצוקה ברדיו האלחוטי שנקלטה באונייה ששטה בסמיכות מקום.

טביעת טיטניק חשפה בעייה קשה מאוד של; תוהו ובוהו ששלט בשל שידורים חסרי דיוק ואמינות של חובבי הרדיו הרבים - 400000 באמריקה של הימים ההם - שהצטופפו על גלי האתר. מפעילי רדיו רבים שקלטו שידורים מוקדמים מהאונייה - לפני שהיא התנגשה בקרחון - התעקשו להודיע לאוניות ולשלטונות הצי שלטיטניק שלום והיא מפליגה ללא בעיות ליעדה. בשל אירוע טרגי זה קמה היוזמה להקים פיקוח ולהקצות תדרים מורשים לתקשורת הצי ואסורים לחובבי הרדיו. בצרוף מקרים מוזר, מרקוני ואישתו היו אמורים להפליג אף הם בטיטניק אך ביטלו את נסיעתם בשל מחלה של אחד מילדם.

1912- מסע המשלחת של סקוט לגילוי הקוטב הדרומי מסתיים באסון - במותם של כל אנשיה.

Alfred North Whitehead -1912 ו-Bertrand Russel מפרסמים את Principia Mathematica

1912- תיקון חוק שמגביל את טווח השידורים של חובבי הרדיו ובשנת 1913 הם מחוייבים ברשיון.

הנהירה ההמונית אחר עורק התקשורת החדש משקף את הצמאון האנושי לקשר. עם היוודע דבר השידור האלחוטי, מאות אלפי אנשים החלו לבנות את רדיו החובבים. הוראות מפורטות לבנייה פורסמו כבר בשנת 1902, בעיתונים כמו ה HOW TO CONSTRUCT AN EFFICIENT WIRELESS TELEGRAPH APPARATUS AT A ,SMALL COST -How to Become a Wireless Operator Scientific American Supplement February 15, 1902 Popular Science Monthly, September 1916

ההגבלות של 1912-13 הסדירו מעט את התנועה על גלי האתר אך - למרות החששות שהן יכחידו את חובבנות הטלגרף האלחוטי - היא המשיכה, בעזרת תכסיסים שונים, לפרוח ולשגשג. כדי להלחם בפירטיות המתמשכת, ב-1916 השלטונות ערכו משפט ראווה והעמידו לדין וקנסו נער בן 17 באשמת פריצה לשידורי הצבא.

לעומת הנזקים שהפירטים של הטלגרף האלחוטי גרמו, העיתונות דיווחה על מקרים רבים מספור בהם השידורים הפרטיים של החובבנים הזעיקו עזרה והצילו חיי אדם. שום ממשל לא הצליח לכבות את התיאבון לדעת ולתקשר של החלוצים האלה ואילו הם עוד היו בינינו הם היו מתמוגגים למראה הנכדים והנינים שלהם מצטופפים ומחליפים ידיעות וחוויות בלוגוספירה הכאוטית של ראשית המאה ה-21.

1913- הפיזיקאי ההולדי וילם דה סיטר מציע את האפשרות להשתמש בכוכבים כפולים - המקיפים זה את זה - למדידת ההשפעה של מקור נע על מהירות האור. הניסויים שנערכים מאשרים את קביעותה של מהירות האור.

1913-סיפור מפעלה של Henrietta Leavitt משקף יפה את גורלן של הנשים במבצר השוביניסטי של הקוסמולוגיה. הנשים, שמוזכרות במקרה הטוב בהיכלי התהילה של המדע כאחותו של, אישתו של, לא הורשו לנהל מחקר עצמאי משלהן ונדרשו - אם אנשי המדע נאותו להעסיק אותן - למלא אחר הוראות. Leavitt עבדה 7 שנים בהתנדבות במצפה הכוכבים של הרוורד עד אשר היא התקבלה - בשכר זעום - לצוות העובדים.

היא עמדה בראש המחלקה שניתחה את הצילומים של גרמי השמיים. על אף שהיא נחשבה "למוח המבריק ביותר במצפה הכוכבים" תפקידה היה לבצע את עבודת הנמלים של קביעת רמת הבהירות של כוכבים לפי עשרות אלפי התמונות של מפת השמיים. אולם הנריאטה לויט לא שקעה בשגרת המונוטוניה והשכילה לשמור על גישה עצמאית ומקורית לעבודתה. היא יצרה שיטות חדשניות לניתוח התמונות ופיתחה סולם למדידת דרגת הבהירות של כוכבים שאורם משתנה, איתרה ותיעדה אלפי כוכבים כאלה וסללה בכך את דרכם של ענקי הקוסמולוגיה שיקצרו את כל התהילה.

Harold D. Arnold-1913 במעבדות AT&T משכלל את מגבר שפופרת הריק שיאפשר שידור טלפוני למרחקים.

1914- כבלים תת-קרקעיים מחברים בין בוסטון, ניו-יורק וושינגטון

1914- תקשורת ההמונים לוקחת חלק פעיל בתעמולת המלחמה

Arthur Stanley Eddington -1914, אסטרונום אנגלי מעלה את הטעון שהערפיליות הספירליות הן גלקסיות רחוקות. אדינגטון עמד בראש אחת משתי המשלחות לחקר ליקוי החמה של שנת 1919 שהוכיח את טיעוני תורת היחסות הכללית של איינשטיין בדבר הטיית האור על-ידי כוח המשיכה.

1915-איינשטיין מנסח את תורת היחסות הכללית. אמונתו ביקום סטאטי עזה עד כדי כך שהוא "כיער" את תורתו והוסיף למשוואותיו את "הקבוע הקוסמולוגי" מעין כוח אנטי-כבידתי שמונע את קריסת היקום לתוך עצמו. כאשר התברר שהיקום מתפשט, איינשטיין נשם לרווחה, הסיר את "הקבוע הקוסמולוגי" וכינה אותו "המשגה הגדול ביותר של חיי".

1915- אלברט איינשטיין משלים את תורת היחסות הכללית. כותרות העיתונים: Revolution in science
New theory of the Universe - Newtonian ideas overthrown -

1915- שיחת טלפון עוברת מחוף לחוף בארה"ב. בטקס החגיגי של פתיחת הקו גרהם בל הקשיש מבצע מניו יורק את השיחה הראשונה לעוזרו וידידו משכבר הימים, תומס ווטסון, בסן פרנציסקו.

1916-תורת היחסות הכללית של Albert Einstein  מערערת את כל מה שחשבנו שאנו יודעים על זמן ומרחב. שדה כבידה מעקם את המרחב ואת הזמן. מחוגי שעון במרומי הר האוורסט חגים מהר יותר-ב-30 מיליונית השניה - ממחוגי שעון שנמצא בגובה פני הים.

Karl Schwarzschild-1916 האסטרונום הגרמני - בהסתמכו על תורת היחסות הכללית של איינשטיין שזה עתה ראתה אור - הראה שאם המאסה של כוכב מרוכזת באזור כדורי קטן די הצורך, עיוות הזמן-מרחב שנוצר עצום כל-כך ששום דבר - לרבות האור - לא יוכל להימלט מהלפיתה הכבידתית שלו. הכוכבים האלה כונו תחילה "כהים", "קפואים" ומאוחר יותר "חורים שחורים".

שוורצשילד עילוי מתמטי , בן למשפחה יהודית, פרסם מאמרים מדעיים כבר בהיותו בן 16. הוא לימד בגטינגן המהוללת והיה המנהל של מצפה הכוכבים המקומי. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה הוא התגייס לצבא הגרמני ולחם בחזית הרוסית. את עבודותיו על תורת היחסות - והמשתמע ממנה על הבנת היקום - ועל תורת הקוונטום - הוא כתב במהלך הקרבות. לאחר שובו מהמלחמה שוורצשילד בן ה-42 נפטר ממחלת עור - אז ללא מרפא - שנדבק בה בחזית הרוסית. החברה האסטרונומית הגרמנית הוציאה לזיכרו, בשנות השבעים, עיטור של כבוד. הראשון שזכה בעיטור היה אסטרונום מפורסם בזכות עצמו - בנו Martin Schwarzschild

Aleksandr Aleksandrovich Friedmann -1917 - פיזיקאי רוסי מגלה טעות בביסוס המתמטי של תורת איינשטיין.
תגובתו הראשונה של איינשטיין היא הכחשה אולם לאחר ברור יסודי יותר הוא מודה בפומבי בטעותו. תיקון הטעות הופך את היקום הסטטי הקודם של איינשטיין ליקום מתנפח.
 
1917- כאשר הנשיא ווילסון חתם על הכרזת מלחמה נגד גרמניה כל  תחנות השידור שלא היו חיוניות לממשל נסגרו.
פנייה רשמית אל כל חובבי הרדיו שהושתקו קראה להם להתגייס ולהעמיד - כפטריוטים - את כישוריהם בהפעלת התשדורת לרשות המאמץ המלחמתי.

1917 אסטרונום אמריקאי מנתח את קווי הספקטרום של הגלקסיות ומסיק מהם את המסקנה שהן מתרחקות מאתנו במהירות רבה.

1918- הצבא הגרמני מתחיל לשדר ב-אניגמה

1918- שני מיליון פונוגרפים ומאה מיליון תקליטים נמכרים כל שנה

1918- הרדיו האל-חוטי נכנס לשימוש בצי ובצבא

1919-בתום המלחמה ההגבלות על שידורי החובבים הוסרו ובשנים הבאות - עם אימוץ טכנולוגיות חדשות כמו שפופרות ריק ושידור על גלים קצרים חלה עלייה משמעותית בטווח ובאמינות של ערוץ תקשורת זה.

1919- גילוי הפרוטון

John Reed1919 עיתונאי אמריקאי מתעד את המהפכה הרוסית בספרו Ten Days That Shook the World

Vesto Melvin Slipher- 1918- השקה של שרות דואר אוויר
 
Ernest Rutherford -1919 מדווח שהצליח לפצל אטום של חנקן אך לדעתו הרעיון שביקוע האטום יכול להוות מקור 

לאנרגיה הוא הבל  גמור -"pure moonshine".

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם