עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע1920-1939

1920- הופעת הרדיו כמקור חדש לחדשות ולבידור מדללת את הפופולריות העצומה של העיתונים

1920- מאבק דרמטי שהתפרסם בכינוי ה-Great Debate מתנהל בין שני אסטרונומים אמריקאים.Heber Curtis טוען שביקום יש גלקסיות ספירליות רבות כמו שלנו. Harlow; Shapley סבור שהיקום בנוי מגלקסיה גדולה אחת והנבולות הספירליות הן אינן גלקסיות כי אם עננים של גז שנמצאים בשכנות. בדגם היקום של Shapley השמש שלנו רחוקה ממרכז הגלקסיה האחת - שביל החלב. Curtis לעומתו ממקם את השמש קרוב למרכז הגלקסיה, היחסית קטנה שלנו.

1920- הממציא הסקוטי John Logie Baird משתמש ב-Nipkow's disk ליצירת שיטה מכנית לסריקה, להעברה ולקליטה של תמונות נעות ובונה את הטלוויזיה המכנית הראשונה.

1921-  המחזה Rossum's Universal Robots
R.U.R של ק. צ'אפק. מעלה הרעיון של המכונות האינטליגנטיות - הרובוטים - שנבנו על מנת לשרת את בני-האדם משתלטים עליהם ומשמידים אותם.

1921- האיש שקטף את התהילה - ואת מיליוני הדולרים - על הערוץ התקשורתי החדש - הרדיו - הוא -
David Sarnoff "הגנרל של המדיה ההמונית". סרנוף זיהה את הפוטנציאל העצום הגלום בערוץ החדש, יותר משידורי הצי אל אוניותיו, והחל לפרוס רשת של שידורי רדיו - מאוחר יותר של טלוויזיה - בכל בית ובית ברחבי ארה"ב.

בשנים אלה מחצית מאזרחי ארה"ב חיו בעיירות קטנות, מרוחקות זו מזו והרדיו - אמצעי התקשורת העממי והזול - היה הראשון שהביא אליהם חדשות, מידע ובידור אותנטים ומעודכנים

חייו של דייויד סרנוף היו התגלמות "החלום האמריקאי". בן של משפחה יהודית חרדית, את ילדותו הוא בילה ב"חדר". כאשר הוריו היגרו לארה"ב - סרנוף בן ה-9 עבד כמוכר עיתונים ועד מהירה הוא הקים דוכן עיתונים משלו. בהיותו בן 15 אביו חלה ופרנסת כל המשפחה נפלה עליו. נער שליח בחברתו, מרקוני זיהה את כישורי הנער ועודד אותו ללמוד - בשיעורי ערב ובהתכתבות - ולפלס את דרכו מעלה מעלה בסולם המדיה החדשה המתהווה. בגיל 39 סרנוף הוא הנשיא של Radio Corporation of America RCA חברת התקשורת הגדולה ביותר בעולם.

Charles Herbert Best -1922 ו-Frederick G. Banting מגלים את האינסולין. הם מזריקים את החומר זה לזה ולאחר שנוכחים שאין לו תופעות לואי, הם נותנים את התרופה - ומרפאים את חולה הסכרת הראשון - נער צעיר שימיו היו ספורים.

1922- שידור הרדיו שנחשב לראשון מסוגו נשלח מתחנת KDKA בפיטסבורג וכיסה את מהלך הבחירות לנשיאות של Harding-Cox. ההצלחה הייתה מיידית ובתום שנה זו היו בארה"ב 563 תחנות שידור מורשות.

1922- תחנת הרדיו של ה-BBC עולה לאתר.

1922- כדור השלג במלוא תנופתו: מאה אלף מקלטי רדיו מיוצרים בארה"ב 1923- חצי מיליון מקלטי רדיו נמכרים בארה"ב

Alexander Friedmann -1922 פיזיקאי רוסי יוצא נגד היקום הסטטי של תורת היחסות הכללית הטיעון יקבל הוכחה אמפירית- מהתצפיות של אדווין האבל, האסטרונום האנגלי

1923- החברה האמריקאית של עורכי העיתונים מנסחת את "Canons of Journalism" עקרונות העיתונאות.

1924- מצוייד בטלסקופ הגדול ביותר בזמנו
Edwin Hubble מחשב את המרחק עד הגלקסיות הספירליות השכנות. המרחק - שני מיליון שנות אור - היה מדהים כל כך עד ש"כל שביל החלב שבו אנו חיים התכווץ לפתע בדימיון האסטרונומי לגרגר זעיר בים כביר, חשוך של ריקנות".

בשנת 1929 האבל פירסם את התגלית שנחשבת לאחת המהפכות האינטלקטואליות הגדולות של המאה ה-20. במהלך קטלוג המרחקים והתצפיות בקווי הספקטרום של הגלקסיות האבל מצא ש: רוב הגלקסיות מוסטות לאדום, היינו מתרחקות מאתנו. גודל ההיסט לאדום של הגלקסיה אינו מקרי אלא עומד ביחס ישיר למרחקה מאתנו. ככל שהגלקסיה רחוקה יותר מאתנו כך גדולה מהירות התרחקותה מאתנו. המרחקים בין הגלקסיות הולכים וגדלים עם הזמן. היקום מתפשט.

1.400-1924 תחנות רדיו משדרות לשלושה וחצי מיליון מאזינים ברחבי ארה"ב. 33-1936 מיליון מקלטירדיו בארה"ב. 1938- 50 מיליון מקלטי רדיו בארה"ב


1925- שידור רדיו מאנגליה נקלט בארה"ב.

1926- הדגמה ראשונה של טלוויזיה מכנית על-ידי John Logie Baird הסקוטי במעבדה שלו לקהל של חברי ה-Royal Institution.

1927- הפיזיקאי הגרמני
Werner Heisenberg מציג את התיאוריה של עקרון האי-ודאות

1927-לאחר מספר שנים של ניסויים משותפים בין AT&T למשרד הדואר הבריטי, קו לשירות רדיו-טלפוני קם בין ארה"ב לאנגליה.

H.J. Zeeman-1927 ההולנדי מגלה את התכונות המתכתיות של הסיליקון. שלוש שנים לאחר מכן יתברר שהסיליקון הוא מוליך למחצה. בעוד כ-25 שנים הוא יהווה את הבסיס לשבבי המחשב.

1927- ברבע הראשון של המאה ה-20 עלתה הסברה שברמה התת-אטומית, אנרגיה וחומר הם התגלמויות שונות של אותה תופעה. ההוכחה הניסיונית הראשונה לתיאוריה זו ניתנה על-ידי הפיזיקאי C.J. Davisson ועוזרו .L.H Germer ממעבדות בל שמחקריהם על פליטת אלקטרונים בשפופרת ריק העלו שהחומר -במצבים מסוימים- מתנהג כגל. תגלית זו חוללה מהפך בפיזיקה התיאורטית וזיכתה את החוקרים בפרס נובל לפיזיקה.

1927- חוקרי מעבדות בל משגרים בשידור חי תמונות מנאומו של Herbert Hoover שר המסחר מוושינגטון לצופים במנהטן. התמונות שודרו באמצעות קווי הטלפון. הטכנולוגיה של הפקס כבר פותחה על-ידי H.E. Ives  ו-F. Gray ואם ניתן לשדר למרחק תמונות דוממות מדוע לא לנסות לשלח תמונות נעות?

1928- רופא סקוטי,
Alexander Fleming מגלה את הפניצילין, האנטיביוטיקה הראשונה בעולם. העובש שנוצר על צלחות החיידקים בניסויי מעבדה הטריד מזה שנים את החוקרים שנהגו להשליך את "הדגמים המקולקלים". פלמינג התעכב לבחון את "התקלה" ומצא שהעובש משמיד בהצלחה רבה את החיידקים המזיקים. הפניצילין הציל מיליוני אנשים וזיכה את פלמינג בפרס נובל לרפואה.

1928- זכויות יוצרים על הטייפ המגנטי ניתנות ל-Fritz Pleumer הגרמני

1928- משטרת דטרויט מקימה קשר טלפוני חד-כיווני עם הניידות שלה.

W.A. Marrison -1928 ממעבדות Bell בונה את שעון הקוורץ הראשון. הוא מדויק יותר מכל השעונים הקודמים. כאשר הגביש של הקוורץ נחשף לשדה חשמלי נוצרת תופעה הקרוייה piezoelectric effect, היינו אפקט של רטט קבוע ואחיד שמעניק למנגנון המכני של השעון קיצוב זמן מדויק ויציב.

1929- המהדורה הראשונה של הפקס נבנית על-ידי Rudolf Hell מהנדס גרמני. העברת התמונה הראשונה בקווי טלפון מקליפורניה לניו-יורק נמשכת 30 דקות.

1929- תחנת טלוויזיה ניסויית קמה באנגליה.

1929- במעבדות בל מתחיל מחקר ראשוני על טלוויזיה צבעונית.

Ernest Lawrence -1930 ממציא את ה- Cyclotron

1930- הפיזיקאי האמריקאי
Wolfgang Pauli מציע את קיומו המשוער של הניטרינו. החלקיק יתגלה כעבור 25 שנים

Georges Lemaitre-1930 מתמטיקאי וכומר קתולי בלגי מעלה את השערת "היום ללא אתמול" את התרחיש של ראשית היווצרות היקום. על בסיס תורת היחסות הכללית וממצאי האבל על התפשטות היקום, הכומר הקתולי - שנחשב לאבי תורת המפץ הגדול - מציע השערה לפיה היקום  נולד מפיצוץ של "אטום קדמון". תורתו כללה שלושה שלבים בתולדות היקום. השלב הראשון הוא אותו פיצוץ אדיר שהתרחש "ביום שלא היה לו אתמול" ונמשך במשך מיליארדים של שנים. בשלב השני חלה התייצבות, נוצר שיווי משקל בין ההדף הראשוני לבין כוח הכבידה והחלו להיווצר הכוכבים. השלב השלישי החל לפני שני מיליארד שנים כאשר כוחות ההתפשטות גברו על כוח הכבידה והיקום החל שוב להתרחב.>

תורת המפץ הגדול התקבלה בספקנות רבה על-ידי קהיליית המדענים, אך איינשטיין, האפיפיור של הפיזיקה, קיבל אותה כ"ההסבר היפה והמספק ביותר לבריאה ששמעתי מימי". עדויות עובדתיות למפץ הגדול יעלו בשנת 1963 והן יחדשו את הדיון - ולבטים מדעיים חדשים - על אירוע ה-big bang

Lemaitre נשאל פעמים רבות כיצד הוא מתמודד עם הקונפליקט שהיה קיים מאז ומעולם בין דת למדע. תשובתו הייתה שדעותיו אינן מעניינות או חשובות בגלל שהוא כומר קתולי או פיזיקאי דגול כי אם משום שהוא שניהם גם
יחד.

1931-
ו. בוש בונה מכונה - מגושמת, עם מאות ידיות וגלגלי שיניים - לחישוב משואות דיפרנציאליות

Alan Blumlein -1931 רושם פטנט על ה-Binaural Sound למה שאנו קוראים היום הרמקול הסטריאופוני

James Chadwick -1932 מוכיח את קיומו של הניטרון. הדרך אל יצירת הפצצה הגרעינית נפתחת.

Joseph Goebbels -1933, שר התעמולה של היטלר מגייס את הרדיו להפצת המסרים של הנאצים.

1933- ארמסטרונג ממציא את שידורי ה-frequency modulation FM. הוא מציע את רעיונו לסרנוף אך "הגנרל של המדיה ההמונית" עסוק בפיתוח הטלוויזיה ולא מגלה עניין בהמצאתו של ארמסטרונג.

1933- סטודנטים, מורים ונציגי המפלגה הנציונל -סוציאליסטית מתחילים בשריפה מתוכננת ושיטתית של ספרים
בערי
גרמניה. טקס ההעלאה על המוקד של הספרים מלווה בקריאות האש "fire sayings" שמונות את חטאי הכופרים Marx ו-Ernst Glaeser, Erich Kestner ,Kautsky ו-Sigmund Freud ,Heinrich Mann ורבים אחרים.

Fritz Zwicky -1933 האסטרופיזיקאי השוויצרי מוצא שהגלקסיות בהן הוא צופה לא מתנהגות כמצופה. הוא אף מאתר גלקסיה "שלא יכולה להיות קיימת". כאשר הוא מודד את המסה של הכוכבים על יסוד האור שבוקע מהם מתברר לו שכבידתם נמוכה הרבה יותר מזו שצריכה לחולל את תנועתם. המסה של הגלקסיות גדולה פי- עשרה מסך המסה של הכוכבים שמרכיבים אותן! רק מסה כבירה שאין יודעים עליה דבר - "המסה החסרה" - יכולה ליישב את פער החישובים. ממצאיו המדהימים של צוויקי - "l'enfant terrible" של הקוסמולוגיה - זיכו אותו בתגובות לעג וזלזול מצד הממסד המדעי.

על נוכחות ה-"
dark matter", כפי שהוא מכונה היום, יודעים מכוח הכבידה שהוא מפעיל על סביבתו אך מהותו טרם מצאה מענה. החיפוש אחר 90% של החומר המיסתורי שמרכיב את היקום נמשך.

1934- המצאת הטלוויזיה על-ידי Philo Taylor Farnsworth

1934- הקונגרס האמריקאי מקים את ה-Federal Communications Commission על-מנת לפקח ולהסדיר את פעילות חברות הרדיו, הטלפון והטלוויזיה. הועדה הוקמה במסגרת ה-"New Deal" המערך המדיני שהנשיא רוזוולט יזם לפתרון משבר השפל הכלכלי הגדול שפקד את המדינה. ה-F.C.C העניקה עדיפות לשרותי חירום, סוכנויות ממשלתיות, חברות של שרות ציבורי וצמצמה במידה רבה את טווח השידור לציבור הרחב.

Hubble -1934 ו-Milton Humason מוכיחים שמספר הגלקסיות ביקום הוא כמספר הכוכבים בשביל החלב.

Zwicky-1934 ו-Wilhelm Henrich Walter Baade מעלים את הרעיון שסופרנובה היא שלב מעבר בין כוכב רגיל לכוכב-ניוטרון. כוכב הניוטרון מורכב בעיקרו מניוטרונים, הוא בעל רדיוס קטן וצפיפות כבירה והוא ההתגלמות של תצורת החומר המכווץ והקבוע ביותר שקיים.

Enrico Fermi 1934 הפיזיקאי; האיטלקי מאשר את הכרח קיומו של חלקיק אלמוני, ניטרלי מבחינה חשמלית. לפי תיאוריה שהוא פיתח, בהתפרקות בתא מעורב כוח חדש-הכוח הגרעיני החלש. הוא כינה את החלקיק המופשט בשם ניטרינו - neutrino - ניטרלי קטן באיטלקית. בשל מעורבותו בכוח החלש הסיכוי שהניטרינו יבוא במגע עם חלקיק אחר קרוב מאד לאפס. כל גוף, גדול ככל שיהיה, שקוף עבור הניטרינו והוא יעבור דרכו כמו בחלל ריק.

סיפור הניטרינו - הדבר הכי קרב לכלום - החל עם תגלית שלושה סוגים של התפרקות רדיואקטיבית- קרינת אלפא, בתא וגמא . קרינת אלפא וגמא התנהגו כראוי, לפי כל הכללים. קרינת בתא, לעומת זאת, חוללה מהומה והטילה מבוכה רבה בקרב הפיזיקאים. התהליך הרדיואקטיבי הזה הפר בצורה בוטה את העיקרון של שימור האנרגיה, אחד מחוקי הפיזיקה הבסיסיים ביותר. האנרגיה של האלקטרון שנפלט בהתפרקות הרדיואקטיבית הזו הייתה ברוב המקרים קטנה יותר מהמצופה.

גדולי הפיזיקאים נרתמו לחיפוש אחר האנרגיה האבודה. נילס בוהר
Niels Bohr, הגורו מקופנהאגן, הרחיק לכת עד כדי כך ששקל לנטוש את העיקרון של שימור האנרגיה. ההצלה באה מוולפנג פאולי, Wolfang Pauli פיזיקאי אוסטרי, שבתגובת ייאוש הציע את קיומו של חלקיק חדש, בלתי ידוע, שיגשר על הפער בין תיאוריה לבין התצפית. "עשיתי דבר נורא, המצאתי חלקיק שלא ניתן לגלות".

היות שכל הגלאים לוכדי החלקיקים בנויים על "מפגשים" בין חלקיקים והפנטום הזעיר - בלשון המעטה - אינו חברותי במיוחד, שנים רבות יחלפו עד אשר ילכדו אותו ויתעדו את קיומו.

1935- בתקופת השפל הכלכלי בארה"ב הרדיו - בשל עלותו הנמוכה - הופך לאמצעי התקשורת העיקרי

1936- ה-BBC מתחיל בשידורי טלוויזיה.

1936- הגרמנים משדרים בטלוויזיה 72 שעות של המשחקים האולימפיים.

1936- חוקרים במעבדות חברת AT&T מתחילים בתכנון מערכת הטלפון הנייד.

Konrad Zuse -1936 הגרמני מתחיל בבניית Z1 המחשב הראשון. כדי לממן את הבנייה - שנעשית בדירת הוריו -
אביו הגימלאי חוזר לעבוד וחברים תורמים כספים.

1936- שדרן הרדיו H.V. Kaltenborn מעביר בשידור חי דיווח על קרבות במלחמת ספרד

Fritz  Zwicky-1936  מגלה באמצעות טלסקופ משוכלל 20 סופרנובות, התרחשויות בעלות עוצמה כבירה. תמונת החלל הגדוש בכוחות הרס ואלימות שמה קץ לתיאר האידיאלי של היקום הארסטוטלי הקדום.

1936-
א. טורינג מפרסם מאמר On Computable Numbers ומציג את "מכונת טורינג" מודל תיאורטי של המחשב

Claude Elwood Shannon-1937 כותב את התיזה שלו על הלוגיקה של המכונות ומציע את האלגברה הבוליאנית להפעלתה.

1937-שידור מחוף לחוף של התפוצצות גאוות גרמניה -הצפלין- ספינת האוויר הענקית Hindenburg. ספינת האוויר Hindenburg העבירה נוסעים ודואר בין גרמניה לארה"ב. לאחר האסון היא כונתה הטיטניק של השמיים.

1937-בני האדם הקדומים ספרו באמצעות האצבעות -digit - שלהם. כאשר הם נדרשו למנייה מורכבת יותר הם נעזרו בחלוקי אבן - calculus - קטנים. הייצוג הראשון של המספרים נעשה באמצעות חריצים שנחרטו על עצמות בעלי חיים. העדות הראשונה לשיטת חישוב זו - עצם עם 55 חריצים מסודרים בקבוצות של חמישה חריצים - מהאלף השמיני לפניה"ס - נמצאה בחפירות  בצ'כיה.

1937- בניסיון להקיף את כדור הארץ, מטוסה של
Amelia Earhart נעלם מעל לאוקיינוס האטלנטי. ארהרט היא האישה הראשונה שעברה, ב-1932, בטיסת יחיד את האוקיינוס האטלנטי.

1937- ביום מותו של מרקוני, כל תחנות השידור השתתקו ודממה גדולה נפלה על העולם.

Bill Hewlett-1938 ו-Dave Packard - "הארכיטקטים של עידן המידע" - מקימים במוסך ביתם - שלימים יכונה "מקום הולדת עמק הסיליקון" חברה קטנה HP שתציב עם השנים את ארה"ב בראש ההגמוניה העולמית של
ההיי- טק. החברה החדשה שוברת את דגם הניהול ההיירארכי המקובל בתאגידים ומכניסה חלוקת מניות לעובדים, שעות עבודה גמישות ויוצרת סביבת עבודה מסוג חדש שתהווה מופת לחברות העתידיות של ההיי-טק.

1938- תסכית רדיו של "מלחמת העולמות" מפי אורסון וולס מעוררת בהלה רבה בקרב המאזינים. התסכית בוימה כאירוע מציאותי, בדגם של חדשות מיוחדות - שקטעו שידור שגרתי של מוסיקה ובישרו על נחיתה של חייזרים ממאדים על כדור הארץ.

Paul Muller -1939 כימאי שויצרי מגלה שה-DDT הוא קוטל חרקים רב-עצמה.

1939-בשל פרוץ מלחמת העולם ה-BBC מפסיק את שידורי הטלוויזיה באמצע סרט מצוייר של מיקי מאוס. בתום
המלחמה הוא ממשיך - בדיוק מאותו הסרט - בשידוריו.

1939- לורד צ'מברליין, ראש ממשלת אנגליה מכריז מלחמה - מעל גלי האתר - על גרמניה הנאצית

1939- "לורד האו-האו", התעמולן האמריקאי בשרות הנאצים מתחיל לשדר דברי נאצה אנטישמיים ברדיו. Joyce William - אמריקאי עם דרכון בריטי - התגייס לתעמולה הנאצית ושידר במסגרת  התכנית Germany' 'Calling למאזיני אנגליה וארה"ב מראשית המלחמה ועד סופה. בתום המלחמה הוא נתפס, נידון למוות והוצא להורג בתלייה.

1939-לאחר ש-
David Sarnoff "הגנרל של המדיה ההמונית" הכניס את הרדיו לכל הבתים באמריקה, הוא נערך למבצע דומה לפריסת רשת ארצית של שידורי הטלוויזיה. "הוספנו תמונה לצליל. הריני מודיע - בתחושת ענווה - על הולדת אומנות חדשה בארץ זו. אומנות זו חשובה כל כך שהיא תשנה את פני החברה כולה.אומנות זו מאירה כמו לפיד של תקווה בעולם מעורער זה. היא כוח יוצר שאנו נצטרך ללמוד לנצל לתועלת האנושות כולה. הפלא הזה של מיומנויות הטכנולוגיה יביא את העולם לבתים וייצור תעשייה אמריקאית חדשה שתשרת את הרווחה החומרית של האנשים.".

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם