עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע1950-1959

1950-א. טורינג מעלה את רעיון "מבחן טורינג" מיסודות הבינה-המלאכותית. מבחן טורינג בוחן את סוגיית המכונה האינטליגנטית.

1950-אחת השערוריות המפורסמות ביותר בתולדות הטלוויזיה היא תרמית Ch. Van Doren. ון דורן, פרופסור לאנגלית באוניברסיטת קולומביה, צעיר מוכשר, משכיל ומצליח מתחיל להופיע בתוכנית הטלוויזיונית quiz show Twenty One . מאגרי הידע שלו, נצחונו המתמשך וסכומי העתק שהוא מרויח במשחק הופכים את ון דורן לגיבור המדיה ומרקיעים לשחקים את אחוזי הצפייה בתוכנית. לאחר שהחשדות לתרמית החלו להתפשט ון דורן מכחיש בנחישות את השמועות. לאחר חקירות ומשפטים מביכים בהם ון דורן טוען לחפותו, הוא נשבר ומודה "הייתי מעורב,

מעורב עמוק, בתרמית".

1951 - ניסוי ראשון של פצצת
המימן ע"י ארה"ב.

1951- מיליון וחצי מקלטי טלוויזיה בשימוש בארה"ב.

1951- הטלוויזיה הצבעונית יוצאת לשוק.

1951- חברת .Eckert and Mauchly Computer Co בפילדלפיה מוכרת את ה-UNIVAC 1 המחשב המסחרי הראשון.

1951- ה"באג" הראשון - עש אמיתי - נמצא בעבודותיה של Grace Hopper מחלוצות מדעי המחשב.

1952 - חברת IBM מתחילה לייצר מחשבים דיגיטליים אלקטרוניים למטרות מדעיות.

1952-רשת התקשורת CBS נעזרת במחשב UNIVAC לחיזוי תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב. המחשב מנבא רוב מכריע ל-Eisenhower, המועמד הרפובליקני. אנשי התקשורת לא מאמינים במסקנות המחשב והם מתכנתים אותו מחדש, כך שהוא יעלה תחזית של קרב צמוד. אייזנהאואר - בכל זאת - נבחר ברוב מכריע.

1952- חברת סוני מתחילה לשווק רדיו טרנזיסטור קטן.

Claude Shannon-1952 עושה ניסויים לבנות מכונה שמחקה את דרכי הפתרון של המוח האנושי. הוא בונה את Theseus עכבר קטן שמחפש דרכים לצאת ממבוך.

1952- 20 מיליון מקלטי טלוויזיה בארה"ב.

Sir Edmund Hillary -1953 ו-Tenzing Norgay כובשים את האוורסט. כאשר הם נשאלים לסיבת הדבר תשובתם: We didn't know if it was humanly possible to reach the top of Mt.Everest

1953 - ברחבי העולם יש כ-100 מחשבים.

Rosalind Franklin -1953 כימאית בריטית מצלמת את הישברות קרני הרנטגן ב-DNA בטכנולוגיה של x-ray crystallography וניצבת על סף התגלית של מבנה ה-DNA. היא מראה את הצילומים ל- Frederick Wilkins עמית-יריב למקצוע וזה, ללא רשותה, מעביר את הצילומים ל-James Watson. הצילומים מהווים את פיסת המידע האחרונה להרכבת התצריף של תמונת הסליל הכפול. פרנקלין הספיקה לכתוב את טיוטת תגלית מבנה הסליל הכפול >אולם ווטסון וקריק הקדימו אותה בפירסום פיענוח "סוד החיים".

נשים אקדמאיות זכו ליחס מזלזל והיו מופלות לרעה במוסד המכובד של King's College London. הן אף לא
הורשו לסעוד בחברת סגל הגברים. בעוד לחוקרים ניתנה יד חופשית בניהול עבודתם, פרנקלין נדרשה לשתף את שאר חוקרי ה-DNA בממצאי ניסוייה.

בגיל 37 פרנקלין נפטרה ממחלת הסרטן שנגרם לה - כך משערים - מהחשיפה הממושכת לקרני רנטגן. בשנת 2000 ה-King's College פתח את Franklin-Wilkins Building לזיכרם של שני החוקרים.

1953- ב-28 בפברואר
Francis Crick נכנס לפאב בקמברידג', אנגליה, ומודיע "מצאנו את סוד החיים". Francis Crick ו-James Watson מפענחים את מבנה ה-DNA, חומצת ה-deoxyribonucleic. הם מקבלים, יחד עם Frederick Wilkins את פרס נובל לרפואה בשנת 1962.

1954-הטלוויזיה מתעדת את צייד המכשפות שהסנטור
Joseph McCarthy עורך על הצבא. המחזה מעורר דחיה רבה בקרב הצופים ומקרב את קץ שלטונו של צייד הקומוניסטים.

1953- קול אמריקה מרחיב את שידוריו לברה"מ ולארצות מזרח אירופה.

1953- הניסויים על הפקת קרני לייזר מתחילים

1954- ועדה של הסנאט האמריקאי דנה בנזקים של האלימות בשידורי הטלוויזיה

1954- תוכנית דוקומנטרית של Edward R. Murrow על סנטור
Joseph McCarthy, מסייעת בהפלתו של "צייד
הקומוניסטים". "הפחד לא יגרור אותנו לעידן של חוסר היגיון אם נבחן לעומק את ההיסטוריה ואת הדוקטרינה שלנו וניזכור שאנחנו לא צאצאים של פחדנים, של אנשים שחששו לכתוב, להביע, או להגן על עקרונות שבאותו רגע לא היו מקובלים."

1954- הרווחים של הטלוויזיה עולים על אלה של הרדיו.

Jonas Salk-1955, בן למשפחה יהודית אורתודוקסית שהגרה לארה"ב - מפתח חיסון נגד מחלת הפוליו שפגעה במאות אלפי ילדים ברחבי העולם.

1956- אונית נוסעים שוודית פוגעת ומטביעה במי הקרח של האוקיינוס האטלנטי אוניית נוסעים איטלקית. שידורי הרדיו של הקריאה לעזרה מגייסים את האוניות שנמצאות בקרבת מקום וכמעט כל נוסעי האוניה הטובעת  -1.700 איש ניצלים. שדרן רדיו מוטס למקום ומשדר ברדיו - מעדות ראייה - את רגעי הטביעה של האוניה האיטלקית.

1956- שפת תכנות המחשב המדעית הראשונה - Fortran - נכתבת על-ידי צוות חוקרים - בראשות ג'ון באקוס ב-IBM.

1956- ב-IBM מפתחים את computer disk storage system הראשון.

1957- בריה"מ משגרת לחלל את
ספוטניק 1 הלווין המלאכותי הראשון

1957- ספוניק 2 ועל סיפונו הכלבה לייקה יוצא לחלל.

1957-הסקרים בארה"ב מעלים שבמהלך שבוע הצופים נחשפים ל-420 תשדרי פרסומת.

1957- מערכת הוידיאו-קומוניקציה החלה עם יצירת ה-Picturephone במעבדות AT&T. המותג הראשון היה מגושם מאוד ושידר תמונה אחת בשתי דקות. ב-1970 דגם משוכלל שלו יצא לשוק -אך למרות נבואות ההצלחה המגלומניות של החברה - הוא לא זכה לביקוש. ה-Picturephone היה עדיין מסורבל, יקר וחדר לצנעת הפרט. רק שני עשורים מאוחר יותר, לאחר שעבר מיזעור, הגברת מהירות, שיפור הרזולוציה ומיקום מהוגן יותר על צג המחשב הוא החל לעורר התעניינות בציבור.

1958- פיתוח
שבב המחשב שיוביל למזעור ולהוזלה ניכרת בייצור מחשבים.

1958- הלווין הראשון Explorer I שולח מידע על "חגורת Van Allen" טבעת של פרוטונים - תוצר לוואי של הקרינה הקוסמית - שנמצאית במרחק 4.000 מייל מפני כדור הארץ.

1958- הכור הגרעיני הראשון לייצור חשמל מתחיל לפעול בארה"ב

1958- המצאת המעגל המוכלל ה- IC integrated circuit - מעגל חשמלי על שבב גביש מוליך למחצה - על-ידי Jack St. Clair Kilby. המצאה זו פתחה את הדרך לשכלול המחשב וזיכתה את קילבי - בשל תפקידו במהפיכה הדיגיטלית - בשנת 2000 בפרס נובל לפיזיקה. Robert Noyce שיקים את חברת אינטל - מבלי להכיר את עבודתו של קילבי - ממציא אף הוא, מספר חודשים אחריו, את המעגל המוכלל.

1958- חוקרים במעבדות בל יוצרים את ה-modulator - demodulator modem המודם ממיר אותות דיגיטליים

לאנלוגיים ולהפך ומאפשר קשר בין מחשבים.

1958-מחשש לאובדן ההגמוניה הטכנולוגית, הנשיא אייזנהאואר מורה על הקמת שתי סוכנויות ממשלתיות
NASA
National Aeronautics and Space Administration ו- Advanced Research Projects Agency ARPA לפיתוח נשק, שיטות תקשורת וטכנולוגיות לחקר החלל.

1958- סגנון התוכנית הדוקומנטרית עולה על הטלוויזיה.

1959- שבעים מיליון אנשים צופים בעימות בין ניקסון לקנדי לקראת הבחירות לנשיאות.

1959- במעבדות בל מתחיל חקר הבינה המלאכותית.

Charles H. Townes-1959 מוציא זכויות יוצרים על הלייזר. המצאתו תשנה את פני הרפואה, הטלקומוניקציה, מדע המחשבים ותסלול את הדרך לנאנוטכנולוגיה. חמש שנים מאוחר יותר הוא זוכה בפרס נובל על המצאתו.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם