עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע מהמאה הראשונה עד המאה הרביעית לספירה

במהלך שלטון האימפריה הרומית ותקופת ימי הביניים משקל הכובד של החשיבה המדעית עובר לסין ולמזרח התיכון. בעולם המערבי, התרבות האיסלמית נוטלת את ההובלה של הקדמה. האימפריה האיסלמית משתרעת על ארצות רבות שמקיימות ביניהן - ועם תרבויות אחרות - סחר פורה - בסחורות ובמידע. בשנים האלה חודר השימוש בספרות הודו-ערביות וחלה פריחה עצומה בידע האסטרונומיה, הטריגונומטריה, האלגברה ומלאכת החישובים והמדידות בכלל. מרכזי למידה, חשיבה ומחקר קמים בערים רבות כמו בגדד בעירק וקורדובה בספרד

1- תיארוך שגוי של הולדת ישו. התיארוך מתחלף מ-Before Christ ,BC ל-Anno Domini AD היינו in the year of the lord

14- ברומא מוקם דואר של מרוץ שליחים

50- הספר הכרוך codices מחליף את המגילות

למגילות הקלף, הגוויל והפפירוס חסרון בולט. הן לא נוחות לקריאה. גודלה של מגילה ממוצעת היה יכול להגיע לשנים עשרה מטר - מגילות מצריות אחדות הגיעו עד 45 מטר - לאיליאדה ואודיסיאה נדרשו 36 מגילות כאלה. כל פריסה וגלילה מחדש של המגילה פגמו בה ובכתוב עליה. כדברי הספרן הראשי של ספריית אלכסנדריה: "ספר גדול הוא טורח גדול".

למרות החסרונות של הקריאה במגילות, עברו עשרות שנים עד אשר מישהו הגה את הרעיון לחתוך את המגילות לדפים, לחבר אותם ביחד, היינו ליצור דגם של הספר הכרוך.

עם הכריכה הופיעו גם עזרי ההתמצאות - שם המחבר, עמודי שער, מספור עמודים, תוכן עניינים, מפתח שמות. בשל האפשרות להתחקות בקלות אחר הכתוב חל שיפור ניכר במידת הדיוק של העתקת הטקסט.

הכריכה של הספר הייתה מלאכת מחשבת אומנותית. הכריכות המהודרות היו עשויות מעץ ומצופות בבדים יקרים, בעור ולעתים אף בזהב. הכריכה נעשתה לאחר קניית הספר ובוצעה בידי האומנים לפי טעמו של בעל הספר.

ההעתקת הידנית של הספרים העתיקים הייתה מלאכה ממושכת, מייגעת ורצופה שגיאות. על תחושותיהם של המעתיקים אנו למדים מהערות השוליים colophon שהותירו אחריהם בתום מלאכתם.

הם ידעו להעריך את החשיבות של פועלם

".There is no scribe who will not pass away, but what his hands have written will remain forever" ואת המאמצים שהושקעו בו:

He who does not know how to write supposes it to be no labor; but though only"
".three fingers write, the whole body labors

הביעו חרטה על הטעיות שנפלו בהעתקה

,O reader, in spiritual love forgive me, and pardon the daring of him who wrote"
".and turn his errors into some mystic good

ונשמו לרווחה עם סיום הספר:

"!The end of the book; thanks be to God"

65-השירה האפית של Lucan מתארת את המלחמה בין קיסר לפומפאי.

Gaius Plinius Secundus-77 המכונה
Pliny the Elder הוגה דיעות רומאי מפרסם את Natural History ובו ריכוז של מידע שהיה קיים בתקופתו. ה-Natural History אינה האנציקלופדיה הראשונה מסוגה, אך היא הגדולה מכל קודמותיה - 20.000 ערכים מ-2.000 מקורות - והיוותה מקור מידע מרכזי לדורות רבים שבאו אחריה. Pliny the Elder חי בתרבות שנמצאה על קו התפר בין עבודת האלילים, הפולחן המאגי והסגידה לעל-טבעי לבין החשיבה הרציונלית והשיטה האמפירית. האנציקלופדיה משקפת בדרך טראגית את לבטיו של הוגה דיעות הקרוע בין אמונות תפלות לבין החוקרנות והחשיבה הביקורתית. Pliny היה מכור לקריאה ונהג לומר שבכל ספר - גם הגרוע ביותר - יש משהו טוב. חוקרנותו שלא ידעה שובע הביאה למותו. בשנת 79, הר הגעש וזוב התפרץ ובעוד כל אנשי הסביבה נסו על נפשם, Pliny יצא בסירה לחקור מקרוב את האירוע שבו הוא מצא את מותו.

Among all things, this alone is certain-that nothing is certain, and that there is nothing more"
."proud or more wretched than man

Flavius Josephus-78 יוסף בן מתתיהו יליד ירושלים מפרסם את ההיסטוריה של מלחמות היהודים

100- רוב הספרים של הברית החדשה הושלמו

100- בהודו Vatsyayana כותב את היצירה של האומנות האירוטית Kama Sutra

100-הרון הממציא הדגול מאלכסנדריה מתאר את מנוע הקיטור הראשון. את המצאתו הוא מכנה
"wind ball"" המכניסטים מבית מדרשו של הרון טוענים שאת המכניקה יש לחלק לשני חלקים: תיאורטית ומעשית. המכניקה התיאורטית מורכבת מגיאומטריה, אריתמטיקה, אסטרונומיה ופיסיקה המכניקה המעשית כוללת עבודה ידנית במתכת, ארכיטקטורה, נגרות, ציור כל דבר הכרוך במיומנויות ידניות.

104-המצאת הנייר אירעה בסין והיא מיוחסת ל-
Ts'ai Lun פקיד בממשל של שושלת האן המזרחית, בראשית המאה השנייה לספירה. בחפירות ארכיולוגיות שבוצעו בשנים האחרונות בסין נתגלו פיסות נייר שמקורן במאה ה-2 לפני הספירה אך תהילת האבהות נשמרה לצ'אי לון. לפי המסורת, הנייר הראשון נעשה מעיסה של שיירי קנבוס, רשתות דייג, וחומר סיבי מגזע של עצים. צ'אי דיווח לשליט סין על המצאתו והיא זיכתה אותו בתואר של אצולה ונקראה "paper of Marquis Ts'ai".

במשך שנים רבות הסינים שמרו באדיקות על מונופול מלאכת עשיית הנייר. הטכניקה הסודית הודלפה לאט לאט לארצות שכנות: לוויאטנם ולטיבט במאה השלישית, לקוריאה במאה הרביעית וליפן במאה השישית.

בשנת 751, בקרבות שהתנהלו בין הסינים לבין צבא תורכיה, אומנים של תעשיית הנייר נלקחו בשבי, הובאו לסמרקנד ואולצו להסגיר את סודם. מסמרקנד, אחת מערי המסחר הגדולות במרכז אסיה, על דרך המשי בין סין לאירופה תעשיית הנייר עברה לבגדד במאה השמינית, לדמסק ולמצריים ולמרוקו במאה עשירית. אירופה החלה לייבא נייר מהמזרח רק במאה ה-11. תעשיית הנייר בארצות אירופה עוכבה במשך שנים רבות בשל חששם של תעשייני הקלפים מפני התחרות ובשל התנגדות הכנסייה לתוצר של תרבות האיסלם.

ייצור הנייר מעצים החל בשנת 1700 כאשר הממציא הצרפתי Rene de Reaumur חזה בצרעות - המכונות היום צרעות הנייר - לועסות עצים ומפיקות מהם עיסה סמיכה דומה מאוד לזו שמשמשת לתעשיית הנייר. הוא אימץ את הרעיון והציע את הטכניקה ואת חומר הגלם - כתישת העץ - לייצור נייר.

עם המצאת הדפוס, הנייר הלך וקנה לו אחיזה כבסיס זול ונוח לכתיבה ולהדפסה. למהדורת יום ראשון של ה- New York Times של היום נדרשים כ-7.500 עצים.

105- כתיבת ספר הזוהר - ספר מרכזי בקבלה - המסורת מייחסת את כתיבתו לר' שמעןן בר יוחאי ואילו החוקרים סבורים שהוא נכתב במאה ה-13 לספירה. המקובלים תופסים את האלוהות כמקור של אור רוחני זך ואין סופי המאציל ליקום מאורו.

Juvenal -125 כותב Satires על "לחם ושעשועים" כדי לשמור על שקט בקרב אנשי רומא.

Claudius Ptolemy -150 כותב את ה-"Almagest" על האסטרונומיה, התיאוריה על תנועת השמש, הירח וכדור הארץ. לפי השקפתו - ששלטה במשך 15 מאות שנים - כדור הארץ נמצא במרכזו של יקום סטטי. תלמי הכתיב את ראיית העולם העממית והמלומדת במהלך כל ימי הביניים. למרות התיאוריות השגויות שלו -על עולם גיאצנטרי ועליונות היבשות - תלמי היה חלוץ המתודה ומבשר הרוח המדעית. עבודותיו בגיאומטריה טריגונומטריה, גיאוגרפיה, אופטיקה ותורת ההרמוניה התבססו על תצפיות מדוייקות, שיטתיות, ניצול כל המידע שהיה קיים בימיו ופתיחות לממצאים חדשים.

160- שליט רומא Marcus Aurelius סטואיקן מסור מנהל יומן אישי הקרוי היום Meditations ומהווה את אחת היצירות המרכזיות על החשיבה הסטואית

Claudius Galen -160 ממוצא יווני היה הרופא המפורסם ביותר באימפריה הרומית. מאות שיטות של בדיקות וטיפולים שהמציא נשמרו 1300 שנים אחר מותו. בדיקת הדופק שהוא הנהיג נשמרה עד היום.

190- מתמטיקאים סינים יוצרים את המצפן המגנטי

המקור ליחידת הזמן של השבוע - שבעה ימים - אינו ידוע. לסיפור הבריאה שלנו יש בודאי חלק בבחירה זאת. לעומת השנה והחודש שנקבעים על ידי גרמי השמיים, השבוע הוא קביעה שרירותית, בחירה חופשית של האדם שמארגן את עולמו. החל מהמאה השלישית, השבוע, עם יום מנוחה, זכה להסכמה כללית וקנה לו אחיזה בכל התרבויות. העמים הקדומים - פרט לעם העברי - טרם העזו להתנער מכוחות הטבע ולכן הם כינו את ימי השבוע בשמות של הממלכה הפלנטרית ושלטון הכוכבים של השיטה האסטרולוגית הוחל עליהם.

200- סיום הכתיבה והעריכה של המשנה בידי רבי יהודה נשיא

200- בסין עורכים חשבונות עם
suan-pan abacus ביפן עם soroban abacus

200- עד המאה השלישית הספריות היו פריבילגיה של בכירי האריסטוקרטיה וההשכלה. החל מתקופה זו הוקמו ספריות במרחצאות הציבוריות והן הפכו נגישות עבור כל אזרחי הממלכה הרומית.

עם התמוטטות האימפריה הרומית בא הקץ על פריחת הספריות.Ammianus Marcellinus ההיסטוריון הרומי הספיד אותן בזו הלשון: "הספריות נסגרות - כמו קברים - לעולם."

בתקופת השפל בין נפילת האימפריה הרומית להיווצרות ספריות המנזרים, הספריות האיסלמיות - במזרח הקרוב, צפון אפריקה, סיציליה וספרד - משגשגות. הספריות הוקמו בבתים פרטיים, באוניברסיטאות ובמסגדים.

התיעוד הכתוב של הידע בעולם הנוצרי ניצל בזכות מסירותם המופלאה של הנזירים הבנדיקטים שקמו לגונן על הספרים ולהמשיך במורשת התרבותית.

300- הופעת כתב המאיה

350-הופעת הכתב הערבי

350- הופעת הכתב האתיופי הקדום - נמצא עדיין בשימוש בפולחן הדתי באתיופיה ובאריתרריה

359- תיקון לוח השנה העברי. מיוחס לר' הילל בן יהודה נשיאה ובית דינו. התקנה מעבירה את קביעת החודשים ואת עיבור השנים על דרך החישוב המתמטי ולא על דרך עדות הראייה של מולד הירח וסימני האביב. זהו לוח משולב שמשי-ירחי, השנה מותאמת למחזור החמה והחודשים נקבעים לפי מחזור הלבנה. החגים היהודים קשורים קשר הדוק עם עונות השנה ולכן היה חשוב שהחודשים יחפפו לעונות אלה.

360-השלמת התלמוד הירושלמי

370- ברומא קיימות 29 ספריות ציבוריות.

Aurelius Augustinus -401 אוגוסטינוס, תיאולוג צפון אפריקאי מאבות הכנסיה הקתולית, כותב את חיבורו האוטוביוגרפי ה-וידויים.

405- ג'רום הקדוש מתרגם את התנ"ך ללטינית . התרגום נקרא
Vulgate התנ"ך של העם

405-רצח המתמטיקאית האסטרונומית והפילוסופית
Hypatia מאלכסנדריה בידי המון פרוע של נזירים קתוליים. היפטיה, מורה כריזמטית ונערצת, סמל ללמידה ולמדע, היוותה איום על הקתולים הקדומים הפכה למוקד העוינות שלהם נגד ה"פגנים" הלא-נוצרים. מועד הירצחה נחשב העיני רבים לראשית ימי הביניים.

425- הקמת אוניברסיטת קונסטנטינופול

476- המועד הרשמי של נפילת האימפריה הרומית -תחילת ימי הביניים. התקופה, עד שנת ה-1000 מכונה Dark Age התקופה החשוכה באירופה. המטפורה מיוחסת לפטררקה "אבי ההומניזם", ראשון המשוררים של הרנסנס.

Aryabhata-500 אסטרונום הודי מחשב את pi ואת האורך של השנה כמעט במדויק. האסטרונומיה הייתה מפותחת מאוד בהודו. בשעה שהמערב היה כלוא באמונת הכנסייה הנוצרית שהעולם קיים מזה כמה אלפי שנים, האסטרונומים של מאיה דיברו על מיליונים וההודים על ביליונים. Carl Sagan

בספרו Aryabhatiya הוא מעלה את ההשערה ההליוצנטרית, את זוהר הירח והכוכבים הוא מסביר כהשתקפות של אור השמש. הוא מנמק את הסיבות לליקוי חמה ולבנה וסובר שתנועת הכוכבים היא אליפטית.

529- השליט הביזנטיני Justinian סוגר את האוניברסיטה לפילוסופיה באתונה

529-
בנדיקטוס הקדוש - סנדק הספריות - מקים את מנזר מונטה קסינו. בנדיקטוס - נזיר סגפן - ייזכר בשל פועלו לשימור האוצרות הספרותיים של העולם העתיק ושל הנצרות בימי-הביניים.

ב-Regula monachorum התקנון של המסדר שבנדיקטוס חיבר, הוא משלב את מצוות הקריאה - הן בציבור והן במסגרת פרטית - כחלק אינטגרלי של אורחות החיים של המנזר. היות ובקומונה של הנזירים לא היה רכוש פרטי, הספרים - בעיקר כתבי קודש - קובצו בגינזכים של המנזרים. כדי להעשיר את הספרייה, הנזירים שאלו - והחלו להעתיק - כתבי יד ממקורות שונים.

המנזר הושמד וקם מחדש מספר פעמים וכל שחזור היה מפואר יותר מקודמו. עם השנים המנזר התפרסם ברחבי העולם ושמו הפך סמל לקדושה, לתרבות ולאומנות.

עם פלישת הלומברדים, מונטה קסינו נהרס והנזירים נמלטו לרומא ושם, בהשפעת האפיפיור גרגורי הגדול הם החלו בהעתקת כתבי יד בקנה-מידה רחב לכלל הציבור של הכנסייה. ב-887 חילות הסרצנים בזזו ושרפו את המנזר. ב-1329 רעידת אדמה מחקה מעל פני האדמה את המנזר המהולל. במהלך מלחמת העולם השנייה מונטה קסינו שחצץ בין צבאות האויב הפך זירה לקרבות קשים והושמד - עם אזרחים רבים שבאו לחפש בו מקלט - שוב עד היסוד.

באחד המטוסים שהפגיזו את המנזר ישב Walter M. Miller Jr שהופקד על הטלת הפצצות על מונטה קסינו. מילר, סופר אמריקאי, קתולי אדוק, כתב בעיקבות ההתנסות הזאת את יצירת המופת הקודרת והמזעזעת A Canticle for Leibowitz. ה"הימנון לליבוביץ" שנחשב לספר הפוסט-אפוקליפטי הטוב ביותר שנכתב אי-פעם היה הספר היחיד של מילר. הוא נסוג בהדרגה מהעולם, התכנס ביאושו עד אשר, בעודו מנסה לכתוב המשך ל"הימנון" הוא שם קץ לחייו.

Justinian -535 עורך את החוקה הרומית שמהווה בסיס לחוקה האזרחית המודרנית

Cassiodorus -540 סנטור רומי מגלה דאגה לגורלה של חברה ללא תרבות כתובה ומקבץ - במנזר שהקים באחוזתו באיטליה - את כל כתבי היד שהוא מצליח להשיג. קסיודורוס היה חסיד נלהב של החינוך ושל הספר, וניסה, במשך כל חייו לגשר על הניגודים התרבותיים שפילגו את החברה במאה השישית.הוא כתב חיבורים בהם הוא מנחה את הנזירים בשיטות שיעתוק מדוייקות ופירסם כתב-יד De orthographia; על חוקי הכתיב של תקופתו.

550- המצאת משחק השח בהודו. האגדה מספרת שהאב הקדמון של השח ה-
Shaturanga נולד בציילון כאלף שנה לפני הספירה. המשחק נוצר על-ידי אשתו של demon-king Ravana בשעה שהעיר הייתה תחת המצור של Shri Rama. המשחק עבר שינויים רבים עד אשר במאה השישית הוא קיבל את ליהוק כליו ואת החוקים המוכרים היום.משחק המלכים

550- הבודהיזם חודר ליפן ומביא לפרסום ספרים ולפריחה ספרותית.

577- המצאת הגפרור בסין על-ידי נשות החצר במהלך שהייה ממושכת תחת מצור.

595- השיטה העשרונית - תשע ספרות ואפס - מונהגת בהודו.

600- הדפסת ספרים בסין

606- המועמדים למשרה בשירות המדינה בסין עוברים מבחנים בכתב

622-הבישוף Isidore הקדוש מסביליה - סופר פורה ורב-גוני - כותב את ה-Etymologies, האנציקלופדיה הראשונה שחוברה בתרבות המערב והייתה מבוקשת מאוד בספריות של ימי הביניים.

622- מנייו השנים המוסלמי מתחיל עם הגירתו - "הג'רה" - של מוחמד אל העיר יתר'ב.

640- הספרייה של קיסריה, השנייה בגודלה לאחר זו של אלכסנדריה, שהוקמה על-ידי הבישוף Pamphilius נהרסת במהלך פלישת הערבים לעיר.

641- הפולשים הערבים הורסים את תעשיית תרגום הספרים באלכסנדריה

666- במהלך שלטון שושלת Sassanid מוקמת בפרס האקדמיה של Gundishapur. המרכז כלל ספרייה, אוניברסיטה ואת בית החולים הראשון בעולם שבו התקיימה הכשרה פעילה של פרחי הרפואה על-ידי צוות מורים. כאשר יוסטיאן 1 - במאבקו נגד הפגניות - סגר את האקדמיה של אתונה, מוריה נמלטו לפרס והצטרפו לאקדמיה של Gundishapur

687- פסוקים מהקוראן נמצאו על "כיפת הסלע", המבנה הארכיטקטוני המרשים ביותר באדריכלות של האיסלם. הכיפה נבנתה על-ידי הכליף עבד-אל-מליכ, במרומי הר הבית, בין השנים 687-692.

687- אחת התגליות הדרמטיות של תעודה עתיקה היא זו של בשורת ג'ון הקדוש. עותק של הבשורה הונח בקבר ליד גופתו של הבישוף קטברט. 200 שנה לאחר מכן הקבר נבזז על-ידי פולשים דנים. כאשר תיבת העץ המגולפת נפרצה, נמצאה ה"בשורה" משומרת בשלמותה.

700-
ספר הבשורה של מנזר לינדיספאר שנחשב לאחד היפים בעולם נכתב.

711- המאורים פולשים לספרד, בונים ערים מפוארות ומחדירים למידה ותרבות מפותחת

740- הופעת העיתון הראשון בסין

The Million Dharani Charms of Empress Shotoku -764 הוא הטקסט המודפס העתיק ביותר בעולם השליטה היפנית
Shotoku כאות תודה לסיום מלחמה בת שמונה שנים, מצווה להדפיס -על נייר- מיליון קמיעות ועליהם תפילה בודהיסטית. הקמיע הוחדר למבנה פגודה קטן מעץ וניתן לאנשים "לזיכרו של המת"

789- קרל הגדול -אבי אירופה - שואף להקים באימפריה שלו גרעין של מלומדים. הוא מוציא צו המורה לכל מנזר וקתדרלה להעניק בחינם - השכלה לכל נער שיש לו האינטליגנציה והנחישות ללמידה. הוא ממנה את הנזיר האנגלי אלקואין לעשות רפורמה בשפה ובחינוך. "בכל בישופות ובכל מנזר ילמדו את המזמורים, התווים, הלחן,

חשבון ודקדוק ויספקו ספרים מתוקנים בקפידה"

800-
קרל הגדול מקים שרות דואר בעזרת Missi Dominici

800- כסף עשוי מנייר נכנס לשימוש בסין. הם קוראים לו - בשל משקלו הקל - הכסף המעופף. במערב הוא יכנס לשימוש רק במאות ה-17 וה-18.

813- ה-House of Wisdom בבגדד משמר תעודות מדעיות עתיקות מיוון.

Abu Ja'far Muhammad ibn Musa Al-Khwarizmi -830 נחשב לאחד מגדולי המתמטיקאים של כל הזמנים.
Khwarizmi עסק במתמטיקה, אסטרונומיה וגיאוגרפיה. הוא בנה מושגים וענפי מתמטיקה חדשים ויצר סינתזה בין הידע המתמטי של הודו ושל יוון. עבודתו החשובה ביותר וHis al-jabr w'al-muqabala - שממנה נגזרה המילה אלגברה - מתארת את הענף המתמטי של האלגברה.

האלגברה של ח'ואריזמי נועדה לפתור בעיות מעשיות של המציאות האיסלמית של תקופתו. Al-Khwarizmi מסביר בכתביו את השיטה העשרונית, הספרות ההודו-ערביות ואת מושג האפס כתןפס מקום. המונח אלגוריתמים נגזר משמו של Al-Khwarizmi. הוא פעל ב-House of Wisdom מרכז ללמידה ולמחקר בבגדד, עיראק ותרם רבות גם למדע האסטרונומיה והגיאוגרפיה.

840- השלמה וחתימה של לוח השנה העברי. "סוד העיבור", היינו ידע השנה והמועדים היה בידי "מוסד העיבור"
והתגלה ברבים רק לאחר 70 שנה עם פרסום "ספר המועדים".

863- שני אחים נזירים יוצרים את האלפבית הקירילי

868 - גילוי הספר המודפס העתיק ביותר בעולם Diamond Sutra שהיה חבוי מאות שנים במערה חסומה בסין.

900- בתקופת שושלת Tang מוקמת מערכת דואר עם 1600 תחנות בסין.

940- הרב סעדיה גאון מגדולי חכמי היהדות בימי הביניים מתרגם את המקרא לערבית

Ibn al-Nadim-968, ספרן וקליגרף מבגדד כותב את Kitab-al-Fihrist אינדקס מלא של כל כתבי היד של הספרות האיסלמית. ספרו מתעד גם את כתבי הקודש; היהודיים והנוצריים, ספרי היסטוריה, פילוסופיה אגדות וכתבי הגות של תורות המזרח.

983- האנציקלופדיה הראשונה בסין
Taiping Yulan יוצאת לאור. היא מכילה 1000 כרכים ומגישה מידע מאלפי
מקורות על אודות ספרים, שירה, שירי תהילה, ספרי משלים, ועוד.

קהיליית המלומדים והלומדים של יבשת אירופה אוחדה, בפעם הראשונה והאחרונה בתולדות התרבות האנושית במכנה משותף אחד - השפה הלטינית. שפת לימוד משותפת איפשרה למלומדי ולקוראי הדור נגישות לכל מוסדות ההשכלה וזימנה קרקע חסרת מעצורים להחלפה שוטפת של המידע. ואולם הקשר שאיחד את המלומדים השפה הלטינית - הפך אותם לאליטה מרוחקת ומתנשאית שבידם אוצר בעל ערך רב- המידע.

כבר בימים עתיקים אלה המידע היה נכס והמלומדים שהיו מצטרפים לשיירה של סוחרים היו מוזמנים להתארח - לעיתים למשך שנים רבות - בחצרות של מלכים ואזרחים אמידים כדי לשתף אותם באוצרות המידע שלהם.

בשלהי העת העתיקה התגבשה תוכנית למידה "האומנויות החופשיות" שכללה שבעה תחומי דעת שנחלקו לשני אשכולות. הראשון "השילוש" כלל את תורת הלשון הלטינית, רטוריקה ולוגיקה. בקבוצה השנייה, "הריבוע" נלמדו המתמטיקה, הגיאומטריה, האסטרונומיה והמוסיקה. האוניברסיטאות שקמו במאה ה-12 אימצו את תוכנית הלימודים הסטנדרטית הזאת.

בסוף המאה ה-14, עם הופעת ניצנים ראשונים של ההומניזם, תחום לימודי חדש studia humanitatis "לימודי האדם" החל להשתלב במערך ההשכלה. הרנסנס האיטלקי הביא דגשים חדשים, השקפת עולם שראתה במימוש הפוטנציאל האנושי ערך מרכזי ומטרה מיוחלת של הלמידה.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם