עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע מהמאה ה-11 עד המאה ה-14

1000- המאיה מייצרים נייר מקליפת עצים.

1000- חיבור סיפורי
אלף לילה ולילה בפרס

1004- הכליף al-Mamun - בנו של Harun al-Rashid - מקים בבגדד את ה- House of Wisdom ומכנס בו את צוות המוחות הגדול ביותר של תקופת ימי הביניים. בבית החכמה התכנסו מלומדים שנטלו על עצמם את התרגום לשפה הערבית של כל הכתבים של המסורת הפילוסופית והמדעית של העולם העתיק. הספרייה הייתה פתוחה לכל מי שרצה לקרוא או להיוועץ בספרים.

תרבות האיסלם מייחסת חשיבות רבה ללמידה בכלל ולספר בפרט. תעשיית ספרים, חנויות, ספריות, מתרגמים, מעתיקים, מאיירים, אספנים היו בכל רחבי העולם האיסלמי. ובעוד אירופה שותקה בעלטה של עידן החושך, בגדד פרחה והייתה מרכז החיים התרבותיים, האומנותיים והמדעיים של התקופה.

Murasaki Shikibu -1020 משוררת יפנית מחברת את סיפור האהבה The Tale of Genji שנחשבת לנובלה הראשונה שנכתבה

1035- היפנים ממחזרים נייר

1045- המצאת מכבש הדפוס עם אותיות מיטלטלות על-ידי
Bi Sheng בסין. הכתב הסיני מכיל אלפי "אותיות" והדפוס הסיני לא מיעל את תהליך הכתיבה באותה מידה של הדפוס שיומצא בעוד 300 שנים על-ידי גוטנברג שזקוק ל-26 אותיות בלבד.

1054- אסטרונומים סינים מתעדים במצפה הכוכבים Sung את ההתפוצצות של סופרנובה בערפילית הסרטן שזהרה באור יום במשך 23 ימים.

1068- הספרייה Fatimite בקהיר נהרסת במהלך פלישת התורכים לעיר.

1079- האפיפיור גרגורי השביעי מוציא פקודה המצווה על כל הקתדרלות והמנזרים הגדולים להקים מסגרות לימוד עבור אנשי הכמורה. הוראה זו פותחת את עידן הקמת האוניברסיטאות.

Sima Guang -1083 ההיסטורין משלים -לאחר 17 שנות כתיבה - את ההיסטוריה של סין.

1116- הסינים מתחילים לכרוך ספרים בתפירה של העמודים

1131- מותו של
עומר כיאם Ghiyath al-Din Abu'l-Fath Umar ibn Ibrahim Al-Nisaburi al-Khayyam עומר כיאם הפרסי - המוכר לנו יותר כמשורר של Rubaiyat - המרובעים - היה מתמטיקאי ואסטרונום מבריק. במסגרת עבודתו המדעית הוא פיתח לוח שנה שהגיע כמעט עד לדיוק של הלוח הגרגוריאני.

1126- שריפה בארמון בקוריאה מכלה עשרות אלפי ספרים

1140- יסוד אוניברסיטת בולונייה ללימודי חוק

Anna Comnena-1148 ההיסטוריונית הראשונה. Anna Comnena בתו של השליט הביזנטיני Alexius I פורשת לאחר מות בעלה מחיי החצר ונכנסת למנזר שם היא כותבת - ב-15 כרכים - את The Alexiad קורות תקופתה.

1150- הגיאוגרף הערבי אל-אידריסי מצייר את מפת בעולם בשביל המלך הנורמאני של סיציליה

1160-
בנימין מהעיר הספרדית טודלה- חוקר ומגלה עולם יהודי - יוצא למסע של 13 שנים לאסיה. את רשמי מסעו הוא מפרסם בספר "מסעות בנימין"שיהווה מקור חשוב לחקר דברי ימי ישראל ולהכרת אורח החיים של עמי אסיה בימי הביניים.

1168- יסוד אוניברסיטת אוקספורד

1190-
הרמב"ם רבנו משה בן מימון, איש מדע ורופא מגדולי הפילוסופים של ימי הביניים כותב את "מורה הנבוכים". בספר זה הרמב"ם מנסה לאחד את היהדות והמדע. הפילוסופיה, לדעתו, לא נמצאית מחוץ לתורה אלא היא עיקר התורה. הפילוסופיה היא אמצעי להכרת הבורא ותורתו.

1194- האמיר של סביליה - ספרד -מצווה לשרוף את ספרי הפילוסופיה והלוגיקה.

1195-
אנציקלופדיה קתולית מאויירת ,"Garden Delights" נכתבת על-ידי אם המנזר Herrad of Landsberg באלזס, צרפת. הכתבים הכילו מידע על המדעים - ובעיקר התיאולוגיה - שהיו קיימים בדורה. היצירה נשארה בזיכרון הקולקטיבי בשל ערכה הספרותי והאומנותי הרב. האנציקלופדיה נשמרה במשך מאות שנים במנזר, הועברה במהלך המהפכה הצרפתית לשטרסבורג ונכחדה בשריפה הגדולה שכילתה את הספרייה המהוללת. למרבה המזל חלק מהספרים והאיורים הועתקו ושרדו את הפגזת העיר.

1200- המנזרים באירופה מתקשרים באמצעות מכתבים

1200- הולדת "האוניברסיטה". מהומות ברובע הלטיני של פריס בין סטודנטים לבין הסוחרים המקומיים הולידו התארגנות בשם ה-universitas. למחרת המהומות נציג של הארגון החדש התייצב בפני מלך צרפת ובשםThe University of the Masters and Students of Paris דרש זכויות, פריבילגיות והגנה מטעם המלוכה.ואם לא נעניק לכם? שאל המלך. Then we shall shake the dust of the streets of Paris from the hems of our" ".gowns

1202-פרסום The Book of the Abacus -ספרו של אחד מגדולי המתמטיקאים של ימי הביניים Fibonacci האיטלקי שהכניס לאירופה את השיטה העשרונית, הספרות ההינדו-ערביות ואת מושג האפס zephirum

1215-חיבור ה-Magna Carta. המסמך נכתב על-ידי הבארונים של מלך ג'ון באנגליה במטרה להגביל את השלטון האבסולוטי שלו והפך סמל למאבק הממושך ליצירת Constitutional law

1222-בטווח של 20 שנים  שורה של אוניברסיטאות קמות; באירופה - פדואה, נפולי, טולוז, קמברידג', רומא.

Vincent of Beauvais-1230, נזיר דומיניקאי צרפתי מחבר את Speculum majus, מאגר מידע שמכיל תרגומים של ספרי פילוסופיה, מדע ומתמטיקה יוונים וערבים.

1280- קובלאי חאן מקים בסין דואר של pony express

1280- שעונים מכניים מתחילים להחליף את שעוני המים.

1295- מרקו פולו חוזר - אחר מסע של 24 שנים באסיה- הביתה. את תיאור מסעותיו The Travels פולו
הכתיב, בשעת היותו בשבי בגנואה, לאחד האסירים. למרות שרבים מבני דורו סרבו להאמין באמיתות סיפוריו המומחים היום מטילים אף הם ספק באמינות המסע הספר הפך לרב מכר והעשיר מאוד את ידע העולם של קוראיו.

1309- תעשיית הנייר מתחילה באנגליה

1310-שעונים מכניים מוצבים במגדלי הפעמונים של
הקתדרלות בכיכרות של ערי אירופה.

לאחר הניסיונות לקצוב את יחידת היום למנות קבועות באמצעות צלו של השמש, טפטוף המים וזרימת החול החלו להיבנות השעונים המכניים. השעונים המכניים הראשונים לא הראו את השעה כי אם השמיעו אותה. הם נבנו בידי נזירים בנקדיקטים במטרה לכנס אותם לשבע התפילות היומיות. מאוחר יותר השעונים עברו ונקבעו במרומי הקתדרלות המפוארות.

מגדלי הפעמונים הפכו לתחנות השידור של ערי ימי הביניים. הפעמונים צלצלו להורות את השעות, לכנס את המאמינים לתפילות, להזעיק עזרה לכיבוי שרפות, לבשר על מלחמות, על שמחות ועל אבל ועל אירועים מיוחדים בחיי העיר.

Dante Alighieri -1321 המשורר האיטלקי הדגול משלים, חודשים ספורים לפני מותו, את יצירתו "הקומדיה האלוהית". דנטה לחם ברקבון שפשט בכנסייה, בשחיתות שבשלטון והיה ממבשרי ראשית הרנסנס באיטליה. ספרו De Monarchia מושמד בהוראת האפיפיור ושאר כתביו מוסתרים וניצלים הודות לנזירים פרנציסקנים.

1325- אגדות המלך ארתור נכתבות, זוכות לפרסום רב ושורדות עד ימינו.

1329- הרבל"ג, רבי לוי בן גרשון, רופא, מתמטיקאי, הוגה דיעות ואסטרונום יהודי ממציא את "מטה יעקב" מתקן שבאמצעותו ניתן למדוד את המרחק בין הכוכבים, לקבוע את קו הרוחב הגיאוגרפי ואת הזמן המקומי. הוא קרא למכשיר "הוגה עמוקות" וייעד אותו לספנים לכיוון השייט בלילה.

1333- פרסום הכתבים של
פטררקה - מלומד, משורר והומניסט איטלקי. פטררקה ודנטה נחשבים לאבות הרנסנס.

1340- ספינות איטלקיות שעל סיפונן עכברושים נגועים בפרעושים נושאי מחלת הדבר מביאים את המוות השחור לאירופה. המגפה מכחידה - במשך 80 שנה - 75% של אוכלוסיית אירופה. יותר מ-25 מיליון אנשים מתים מהמחלה המחרידה

Giovanni Boccaccio -1353 סופר ומשורר איטלקי מפרסם את סיפורי Decameron

1368-הקמת ה-Bibliotheque Nationale בלובר, פריס. הספרייה שהייתה שייכת בראשיתה לבית המלוכה בנפתחה שנת 1720 לציבור הרחב.

1399 - הולדת
Johannes Gutenberg שהמצאתו - הדפוס - פותחת את העידן המודרני.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם