עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע המאה ה-17

בתקופת ההשכלה עלתה תנועה ששמה לדגלה את עליונות הידע, ההיגיון והחרות. הרציונליסטים של המאה ה-17 תיארו את העולם מונע על-ידי עקרונות מתמטיים וראו במדע ובטכנולוגיה אמצעים להבנתו ולשליטה בו. !Sapere aude" שיהיה לך האומץ לחשוב!

במאה ה-17 מתחילים להופיע הניצנים הראשונים של השקפת העולם המכניסטית הקלאסית. השקפה זו אומרת שהיצור החי הוא חלק אינטגרלי של עולם החומר וניתן להסביר את כל מנגנוני החיים באמצעות הפיזיקה, הכימיה והמתמטיקה.

בתמונת העולם המכניסטית החשיבה האנושית כמוה כמכונה והיא הוסברה על יסוד הטכנולוגיה חדשה שיצאה לשוק. כאשר שעוני המים היו החידוש האופנתי, פעולת המוח הייתה הידראולית. עם ראשית עידן התיעוש, המוח הפך לבית-חרושת. גילוי השדה האלקטרומגנטי הביא לדימוי חשמלי של פעולת המוח. הטלגרף הושווה לתפקוד מערכת העצבים ועם הופעת הטלפון המוח הוסבר כמרכזיית טלפונים. המכניסטים של היום רואים את החשיבה האנושית כתוכנה שמופעלת במחשב-המוח.

השקפת העולם המכניסטית טוענת שלכל תופעה יש סיבה ואם נדע את התנאים ההתחלתיים של המכלול נוכל לחשב, במדויק, את התפתחויותיו העתידיות.

בגישה המכניסטית קיימת הפרדה ברורה בין החוקר לבין התופעה שהוא חוקר. החוקר צופה, מודד, מתעד באורח אובייקטיבי וניטרלי מתערב בשום דרך במושא עבודתו. חקר תורת הקוונטים שהחל בראשית המאה ה-20 מוטט את התפיסה של ניטרליות החוקר.

Giordano Bruno -1600 האיטלקי מועלה לגרדום בכיכר העיר ברומא. ברונו היה אחד החלוצים שהעירו את אירופה מהתרדמה הארוכה של חשכת ימי הביניים. מטיף לחרות המחשבה ולקידמה מדעית, ברונו הוחזק ועונה במשך 8 שנים במרתפים של האינקוויזיציה. סירובו להיכנע ותשובתו לפסק הדין של ההעלאה לגרדום "Perhaps you, my judges, pronounce this sentence against me with greater fear than I receive it"
הפכו אותו סמל לקידוש השם של המדע.

1600-
בקון Francis Bacon הוא הפילוסוף הראשון שהפנה תשומת לב אל הטכנולוגיה והטיף להשקעת משאבים אנושיים בקידומה.

William Gilbert -1600 רופא אנגלי מפרסם את עבודתו De Magnete שהפך לספר הבסיסי באירופה על תופעת החשמל והמגנט. הוא הסביר את ההבדל בין מגנטיזם לחשמל סטאטי ויצר את הקשר בין קוטביות המגנט והקטבים של כדור הארץ.

Thomas Bray-1600 מקים את ספריית ההשאלה הראשונה באנגליה.

1602- המתמטיקאי השוויצרי Joost Buergi בונה שעון עם דקות ושניות

Johannes Kepler -1604 מפרסם את מחקריו - והחוקים שהוא גזר מהם - על האור.

1605- השבועון הראשון מופיע באנטוורפן.

1608-המדען ההולנדי Hans Lippershey ממציא את הטלסקופ. הרעיון להמצאת הטלסקופ עלה- כך מספרים - כאשר ליפרשיי -אופטיקאי- שמע בחנותו שני ילדים מגלים שכאשר הם מחברים שתי עדשות, הכנסייה ממול גדלה.

1609- פרסום Astronomia Nova "אסטרונומיה חדשה" של Johannes Kepler בו הוא מעלה את שני חוקיו הראשונים על תנועת הפלנטות. ב-1619 יצא לאור Harmonices Mundi "ההרמוניה של העולם" שכולל את החוק השלישי. הספרים הסעירו את מדעני התקופה והיוו פריצת דרך לעידן החדש של החשיבה המדעית. Kepler's laws

החוק הראשון - כוכב לכת סובב את השמש במסלול אליפטי כשהשמש מצויה באחד ממוקדיו.
החוק השני - קו המתוח בין כוכב הלכת לשמש מכסה תוך תנועתו שטחים שווים תוך פרקי זמן שווים.
החוק השלישי - זמן המחזור של כל כוכבי הלכת סביב השמש בריבוע פרופורציוני למחצית הציר הראשי של האליפסה בחזקה שלישית

1609- האסטרונום הגרמני Johannes Kepler מעלה את הרעיון שכוח מסוים - שיכונה כוח הכבידה - שבא מהשמש גורם להאצה של תנועת כוכבי הלכת כאשר הם חגים בקרבתה והדבר יוצר שוני בין זמן השמש האמתית - הנתון האסטרונומי - לבין זמן השמש הממוצע - החישוב המכני. ההבדל בין זמן השמש לבין זמן השעון נקרא the equation of time

1610- מצוייד בטלסקופ גולמי,
גליליאו מגלה את הטבעות של כוכב הלכת שבתאי. הטלסקופ הראשוני קולט תמונה חלקית שבה הטבעות משתקפות כמו שלוחות של הכוכב. גליליאו מתאר את שבתאי בטעות כגוף משולש, שני כדורים קטנים מחוברים לכדור גדול. מאוחר יותר, עם השינוי בזווית ההסתכלות, הבליטות נעלמות וגליליאו מדהים את בני דורו בשאלתו:"האם שבתאי בלע את ילדיו?"

1610-1640- העיתונים מתחילים לצאת לאור בכל הערים הגדולות באירופה. כדי לא להתעמת עם השלטונות, רוב העיתונים נמנעו מדיווחים על אירועים מקומיים. בתי הדפוס נזקקו לרשיון והיו תחת פיקוח קפדני של הממשל. פירסום מידע שמביך את רשויות השלטון היה גורר סגירה מיידית של בית-הדפוס.

1615- סרוונטס מסיים את כתיבת Don Quixote

1620- פרסום ספרו של Juan Pablo de Bonet על שפת סימנים.

Gunter -1621 ממציא את סרגל הלוגריתמים

Henry Briggs-1624 מפרסם את סרגל הלוגריתמים הראשון על בסיס 10

Pierre Gassendi-1631 פילוסוף ומתמטיקאי צרפתי מבחין במעבר כוכב הלכת נוגה על פני השמש וקובע שמסלולו קרוב יותר לשמש ממסלול כדור הארץ.

1632-גליליאו פיזיקאי, אסטרונום, מתמטיקאי, טכנאי וממציא מוכשר. הוא בונה טלסקופים ומגלה בעזרתם תגליות וחוקים חשובים בתחום הקוסמולוגיה. בזכות הטלסקופ הוא מגלה ששביל החלב הוא צביר של כוכבים רבים, רואה לראשונה את כתמי השמש, הרים וגאיות על הירח, ארבעה ירחים שחגים סביב יופיטר ואת ונוס משנה את פניה במחזוריות קבועה.

הוא מפרסם בפירנצה את יצירת המופת Dialogue Concerning the Two Chief World Systems שבו שלושה אנשים דנים - במשך ארבעה ימים - ביתרונות היחסיים של התיאוריה הגיאוצנטרית של תלמי לעומת התיאוריה ההליוצנטרית של קופרניקוס. תמיכתו בתיאוריה ההליוצנטרית מעוררת את חימת הכנסייה. הוא נקרא להתייצב בפני האינקוויזיציה ברומא ונדרש לשאת את דברי ההכחשה הבאים:"אני, גליליאו ..נשבע שתמיד האמנתי, מאמין, ובעזרת האל אמשיך להאמין בכל מה שהכנסייה מטיפה ומלמדת. אני נוטש לחלוטין את הדעה השגויה שהשמש היא מרכז העולם ואינה זזה והארץ היא לא מרכז העולם והיא נעה..." ואז (אנו מקווים) הוא לחש: "E pur si "muove "ואף על פי כן נוע תנוע". הוא נידון לכליאה עד סוף ימיו ונאסר עליו לפרסם את עבודותיו.

1636-האוניברסיטה הראשונה קמה באמריקה. כומר בשם John Harvard תורם לה 400 ספרים וחלק מאחוזתו. כאות תודה האוניברסיטה נקראית על שמו.

1637-
דקארט Rene Descartes מרבה לתאר את הגוף, הרוח והיקום במונחים מכניים. הוא מפרסם את עבודותיו על השברות האור ומציע הסבר לתופעת הקשת בענן והיווצרות העננים. בעבודתו הפילוסופית Discours de la thodeיme; הוא קובע את המשפט המפורסם "אני חושב, משמע אני קיים"

1642- ב.
פסקל בעודו נער בן 18 בונה את "פסקלין" כדי לסייע לאביו בעבודתו כגובה מיסים. היא יודעת לחבר ולחסר.

1643
-הפרלמנט הבריטי מחוקק את ה-Licensing Order לפיו כל פירסום חייב לעבור צנזורה של השלטונות. כל הסופרים והכתבים נדרשו למסור את עבודתם לאישורם של פקחים שמונו על-ידי הממשל.

John Milton -1644 פונה במאמר THE AREOPAGITICA אל הפרלמנט וקורא לחופש ההבעה On the
value of intellectual diversity and debate and of its contribution to the overall advancement of .learning

1650- הארכיבישוף האירי James Ussher מתארך את תולדות העולם. הבריאה: יום ראשון 23 באוקטובר 4004- לפניה"ס, הגירוש מגן העדן ב-23 בנובמבר 4004, ואילו תיבת נוח עגנה על הר אררט בחודש מאי 2348.

Anton van Leeuwenhoek -1651 ההולנדי, המכונה אבי המיקרוביולוגיה, ממציא את המיקרוסקופ ומתאר באמצעותו מבנים חד-תאיים.

1655- עם שכלול הטלסקופ,
Christiaan Huygens, מתמטיקאי בלגי צעיר, מאתר את הטבעות של שבתאי.

Christiaan Huygens -1656 יוצר את שעון המטוטלת הראשון. שבעים שנה לפני כן, גליליאו הצעיר בהיותו בכנסייה, זיהה לפי תנועת טלטולי מנורת המזבח את מאפייני המטוטלת - שאת המקצב האחיד שלה הוא מדד לפי הדופק שלו - ושרטט - אך לא מימש - את שעון המטוטלת.

Giovanni Domenico Cassini- 1668 אסטרונום צרפתי ממוצא איטלקי, מנהל מצפה הכוכבים בפריס, מגלה ארבעה מהירחים של שבתאי ואת המרווח שקיים בין הטבעות של הכוכב. הוא מפרסם לוח שנה אסטרונומי מדויק ביותר שכולל את תקופת המחזור של צדק, מאדים ונוגה.

1670- פרסום כתביו של פייר דה פרמה על-ידי בנו פתח את אחת הפרשיות המרתקות ביותר של עולם המתמטיקה.
Pierre de Fermat עו"ד צרפתי חובב מתמטיקה השאיר אחריו הערת שוליים שהטריפה במשך מאות שנים את דעתם של מתמטיקאים ביניהם כאלה שהקדישו את כל חייהם לפתרון "התיאורמה האחרונה של פרמה"

il n'y a pas de nombres entiers positifs non nuls x, y et z tels que Xn + Yn = Zn
ou n est un entier strictement superieur a 2

למשוואה Xn + Yn = Zn כאשר n הוא מספר טבעי גדול מ-2 אין פתרון במספרים שלמים

;J'ai trouve une merveilleuse demonstration de cette proposition, mais la marge est trop etroite pour la contenir


מצאתי לכך הוכחה נפלאה, אולם השוליים צרים מכדי להכיל אותה

א. וויילס, מתמטיקאי מאוניברסיטת פרינסטון מצא את ההוכחה, לאחר 8 שנות מחקר סודי, בשנת 1994


Olaus Roemer-1676 אסטרונום דני טוען לראשונה - על סמך תצפיותיו בליקויים של איו, ירח של יופיטר - שמהירות האור היא סופית ומודד אותה במידת דיוק ראויה להערכה לתקופתו.

John Ray -1682 האנגלי, פילוסוף, תיאולוג ומגדולי חוקרי הטבע של זמנו מתאר בספרו "Methodus 18000 Plantarum Novaסוגים של צמחים. ריי דגל ב"natural theology" והאמין שאת כוחו ואת תבונתו של האל ניתן להבין מלימוד בריאתו - עולם הטבע. ריי היה בין ראשוני המלומדים שסברו כי המאובנים היו בעבר אורגניזמים חיים.

1687-
ניוטון מפרסם את עבודתו Philosophiae naturalis principia mathematica על שלושת חוקי התנועה וחוק הכבידה האוניברסלית. הספר נחשב לעבודה המדעית החשובה ביותר שנכתבה אי פעם.

".Nature and Nature's laws lay hid in night: God said, Let Newton be! and all was light"
Alexander Pope -

ניוטון, גדול המדענים של כל הזמנים, הוכיח שהחוקים ששולטים על כדור הארץ הם אלה שמניעים גם את גרמי השמיים וניפץ בכך עוד אחת מה"אקסיומות" של אריסטו.

1690-המהדורה הראשונה של העיתון הראשון שיצא בבוסטון Publick Occurrences Both Forreign and Domestick הייתה גם האחרונה. Benjamin Harris הגיע למושבה לאחר שנזרק לכלא באנגליה באשמת פירסום חוברות הסתה נגד השלטונות. לאחר שהתבסס מבחינה כלכלית בבוסטון הוא הקים את Publick Occurrences העיתון שתוחלת חייו נמשכה ארבעה ימים. המושל מטעם בית המלוכה האנגלי החרים וסגר - בטוענה של היעדר רשיון - את הירחון. Publick Occurrences נכנס להיסטוריה כסמל של אומץ ועצמאות שהפך למסורת של העיתונאות האמריקאית. משנת 1991 פרס על-שם Publick Occurrences מוענק מדי שנה לעיתונים שחדורים ברוח העיתון הראשון של האומה.

14 שנים חלפו עד הופעת העיתון הבא the Boston News-Letter בהוצאת J. Campbell מנהל משרד הדואר ובעל חנויות ספרים אמיד. העיתון, שהחל כ"דף מידע" כתוב ביד שחולק על-ידי קמפבל, שרד במשך 72 שנים.

John Ray -1693 - שהעלה את ההשערה שהמאובנים הם שרידים של בעלי חיים מהעבר הרחוק - מפרסם את התסוויג הראשון של בעלי החיים.

1694-ג.ו.
לייבניץ מתמטיקאי ופילוסוף גרמני במאמציו להביא לאיחוד אירופה הוא יוצר את המונחים "שפה אוניברסלית", "קהילה של מוחות", שנשמעים מוכרים כל כך בחזון "הכפר הגלובלי" וניסיונות האיחוד של עולם המחשוב היום. הוא בונה מכונה שיודעת גם להכפיל ולחלק..

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם