עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע המאה ה-18

המאה ה-18 הכתירה את עצמה בתואר תקופת ה-Enlightenment, ההשכלה. ההשכלה היא היציאה של האדם מהקטינות, מהאפסיות שהוא גזר על עצמו. האפסיות היא היעדר היכולת להשתמש בתבונה ללא ההדרכה של אחרים. האפסיות היא בחירה עצמית שאינה נובעת מאי-הבנה כי אם מחוסר החלטיות והיעדר אומץ לחשיבה עצמאית. Sapere Aude העז לדעת. "העז להשתמש בתבונתך" הוא איפוא המוטו של תקופת ההשכלה.

1702- העיתון היומי הראשון the Daily Courant מופיע בלונדון

1704- פרסום עבודתו של ניוטון Opticks על התיאוריה החלקיקית של האור

1704- האנציקלופדיה המודרנית הראשונה "Lexicon Technicum או מילון אוניברסלי של אומנויות ומדעים שמסביר לא רק את המונחים של האומנות אלא גם את האומנויות עצמן." של הכומר האנגלי John Harris רואה אור. אנציקלופדיה זו היא הראשונה שנכתבה על-פי סדר האלף-בית. ניתן לרכוש אותה בכריכת עור עגל מקורי במחיר 4.500.00 דולר

Edmund Halley -1705 הקוסמולוג האנגלי מנבא את שובו של כוכב שביט שנראה ב-1682.השביט "האליי" מתגלה במועד המדויק של התחזית.

1707- היעדר אמצעים לחישוב קו-האורך גורם לאבידות כבדות בקרב אוניות בלב ים. הממשלה הבריטית ולאחר מכן הצרפתית מציעות פרס גבוה לפתרון בעיית חישוב קו-האורך. ב -
John Harrison 1759 משלים את "No. 4" מד-זמן ימי וזוכה בפרס קו-האורך

1709- הפרלמנט האנגלי מאשר את ה-Copyright Act הוא יהוה בסיס להגנה על הנכס האינטלקטואלי.

Thomas Newcomen -1712 נפח וממציא אנגלי בונה את מנוע הקיטור Newcomen steam engine. בזכות המצאה זו ניוקומן מכונה אבי המהפכה התעשייתית.

Fahrenheit-1714 בונה מד-חום עם כספית. קנה המידה ייקרא על שמו. מד-החום של צלזיוס, שייבנה מאוחר יותר יבוסס על קנה מידה מנקודת קפיאת המים - 0 - ועד נקודת הרתיחה שלו - 100 -.

James Franklin -1717 אחיו של Ben מקים בבוסטון את אחד העיתונים הראשונים New England Courant כדי להתנער מלחצי הצנזורה שמופעלים עליו מטעם השלטונות הוא עובר ל- Rhode Island ומקים שם בית דפוס והוצאה לאור משגשגים.

James Franklin -1721 מקים את אחד העיתונים החשובים הראשונים New England Courant כאשר העיתון פתח במתקפה נגד השלטון הקולוניאלי - והאשים אותו על שהוא לא מגן על הקולוניות מפני ביזות הפירטים- פרנקלין הושלך לכלא. בעת מאסרו הוצאת העיתון עברה לידי השוליה, נער בן 13, בנג'מין, האח הצעיר של פרנקלין.

John Flamsteed-1725, הראשון שמונה למשרה הרמה של אסטרונום חצר המלוכה האנגלית שהקים את מצפה הכוכבים המהולל של גריניץ' משלים את חיבור Historia coelestis Brittannica קטלוג - מדויק יותר מכל קודמיו - של 3000 כוכבים.

Jonathan Swift -1726 הסופר האנגלי מתאר במסעות גוליבר מכונה שכותבת ספרים באורח אוטומטי Travels into Several Remote Nations of the World by Lemuel Gulliver

Benjamin Franklin -1729 רוכש את Pennsylvania Gazette בפילדלפיה והופך אותו לאחד העיתונים החשובים והאמינים של תקופתו. כדי להעשיר את מגוון החדשות העיתון מתחיל למנות ולשלוח כתבים לכיסוי אירועים מיוחדים.

Ben Franklin -1732 מקים בפילדלפיה את ספריית המנויים הראשונה.

1734-הופעת Lettres Philosophiques המכתבים הפילוסופיים של וולטר שמסמלים בעיני רבים את ראשית תקופת ההשכלה.

1735-אחד האירועים המפורסמים ביותר בתולדות העיתונאות הוא משפטו של John Peter Zenger בניו- יורק.זנגר, עורך העיתון New York Weekly Journal נזרק לכלא על-ידי ראש העיר קוסב בשל כתבות ביקורתיות אודותיו בעיתון. זנגר הועמד למשפט בשל הוצאת דיבה ונמצא חף מפשע. סנגורו ביסס את ההגנה על הטעון שכל עוד לא הוכח שהכתבות שקריות הן לא יכולות להיחשב כהוצאת דיבה. פסק דין זה הפך ציון דרך בנצחון חופש העיתונות

1735-
קרולוס לינאוס, הבוטנאי השוודי, מפרסם את המהדורה הראשונה של "מערכת הטבע" Systema Naturae ה- enneיtaxinomie linn, תסוויג של מיני הצמחים ובעלי חיים, מצע לעבודת חייו והתשתית לביולוגיה הסיסטמטית המודרנית. כאיש אדוק, לינאוס האמין שהטבע מורכב בהכרח מנדבכים לא משתנים מאז ימי הבריאה. "אלוהים ברא - לינאוס מיין" נהגו מעריציו לומר.

1747- המדען האמריקאי Benjamin Franklin מבצע מחקרים על החשמל. ב-1752 הוא מדגים את ניסויו המפורסם בו הוא מוכיח שהברק הוא צורה של חשמל.

Montesquieu -1748, מגדולי הפילוסופים של הפוליטיקה בתקופת ההשכלה מפרסם ב- The Spirit of the Laws את השקפתו על חוקי האדם ומוסדות החברה.

1749- האנציקלופדיסט George Leclerc סבור שכדור הארץ קדום יותר מהמתואר בתנ"ך.

Georges Louis Leclerc Comte de Buffon-1749 מלומד ואיש עסקים אמיד צרפתי מתעניין בתחומי ידע רבים ומקדיש זמן רב לבוטניקה ולזואולוגיה. הוא מפרסם את Histoire naturelle ב-44 כרכים בהם הוא מתאר-עם אי-דיוקים רבים -את המקור של מערכת השמש, היווצרות כדור הארץ, תהליך ההתאבנות, הצמחיה העתיקה, המינרלים ומעלה תיאוריה על התפתחות עולם החי. הכרכים הראשונים נתקלים בביקורת עזה של הממסד הדתי. קשריו של בופון עם אנשים בעלי השפעה רבה - מדאם פומפדו, למשל - עוזרים לו לשרוד את תלונות הכנסייה. התנגדות קשה יותר מוטחת בספריו מצד עמיתיו המדענים שמטילים ספק במומחיותו המדעית של בופון. התיאוריות של בופון על היווצרות היקום וכדור הארץ לא עמדו במבחן הזמן אך דבריו על תולדות האדם שרדו והעניקו לו את התואר "אבי האנטרופולוגיה". רח' בופון נמצא ברובע החמישי של פריס ומכתש  בופון על הירח.

Thomas Wright -1750 אסטרונום, מתמטיקאי ארכיטקט ומתכנן גנים אנגלי מעלה בספרו An Original Theory or New Hypothesis of the Universe את הרעיונות ששביל החלב הוא צביר כוכבים בצורת דיסק שהשמש אינה שונה משאר הכוכבים, "הכוכבים המעורפלים" הם למעשה nebulae ערפיליות, היינו "אינספור כוכבים קטנים" ואחדות מהגלקסיות השמימיות האלה הם עולמות מחוץ לשביל החלב.תולדות חקר החלל

1751- הכרך הראשון של האנציקלופדיה שחוברה על-ידי האנציקלופדיסטים הצרפתים, בראשות דידרו, רואה אור. הכרך האחרון - ה-28 - יצא בשנת 1772. הצלחת ה-dieיEncyclope שנושאת את דגל הסקפטיות והרציונליות היתה עצומה והשפיעה רבות על המהפכה שבדרך.

היצירה המונומנטלית של ה-dieיEncyclope היא עדות נפלאה לרוח תנועת "הנאורות" של המאה ה-18, ששמה על דגלה את השאיפה לדעת, החופש לחשוב, הלהט לגלות וההכרח להטיל ספק. לידת "האנציקלופדיה" צנועה מאוד. התאגדות המו"לים בפריס מטילה על שני אנשים צעירים
Denis Diderot ו-Jean; d'Alembert לתרגם לצרפתית את ה-Cyclopaedia של Ephraim Chambers. דידרו מגייס 150 ממיטב היוצרים של התקופה ונשאף לסאגה של עשייה קולוסאלית, שתימשך 25 שנים, תעסיק 1000 עובדים ותיצור 28 כרכים של המפעל האינטלטואלי הגדול ביותר של המאה ה-18. בדברי הפתיחה של האנציקלופדיה d'Alembert מציין את מאפייניה כיצירה דינמית, מתהווה שאינה מקובעת במוסכמות וכשיתוף פעולה יזום בין יוצרים שמגלם את האמונה באדם כיצור חברתי הפועל בהדדיות לקידום החברה.

בראשית היצירה מופיע שרטוט "העץ האנציקלופדי" של הידע שמציע לארגן אותו בדרך שבה אנו, בעצמנו, יוצרים אותו: העמודות בהן אנו מתייקים את הידיעות שלנו צריכות להלום את הסגולות הרוחניות - זיכרון, הגיון, דמיון - שלנו. את הידע אין לאחסן לפי הנושא שבו הוא עוסק כי אם בהתאם לכושר האנושי שדן בנושא.

האנציקלופדיה זכתה להצלחה רבה בציבור, הכנסייה תחילה אסרה על קריאתה ומאוחר יותר -במצוות האפיפיור - הטילה עליה חרם מוחלט.

1753-קרולוס לינאוס מפרסם את חיבורו המהפכני "מיני הצמחים" Species Plantarum שבו הוא מעניק כינויים דו-שמיים ל-5.900 המינים שברשימתו. במהדורה העשירית של "מערכת הטבע" הוא מיישם את שיטת המיון הזו גם על בעלי חיים.

1755- ספינת דואר משייטת באורח קבוע בין אנגליה לקולוניות שלה.

Samuel Johnson-1755 מוציא לאור את המילון הגדול של השפה האנגלית.

Johann Tobias Mayer-1755 קרטוגרף גרמני יוצר- במסגרת המאמצים לפתור את בעית "מדידת קו האורך" לניווט לילה בים - את הלוח הירחי שממקם את הירח בטווח זמנים של 12 שעות.

Candide, ou; l'Optimisme -1759 סאטירה של
וולטר רואה אור. Francois Marie Arouet היינו וולטר השנון והמבריק הוא אחד מגדולי הסופרים והפילוסופים של צרפת. סופר פורה, הוא הרבה לתקוף את חוסר הסובלנות של הכנסייה. בשל ביקורת שהוא הטיח בממשל הוא נאלץ לעזוב את פריס ולשהות שנים רבות בגלות.

Jean -Jacques  Rousseau-1762 כותב - לאחר שהוא נטש את ילדיו בבית יתומים - את "אמיל" הילד האידיאלי שגדל בטבע. רעיונות רבים שהובאו בספר מאומצים על-ידי זרמים בחינוך המודרני.

1765- הפרלמנט הבריטי מעביר חוק להטלת מס-בול שמעלה באורח משמעותי את מחיר העיתונים. מס-הבול מהווה פגיעה קשה בחופש העתונות משום שהמחיר הגבוה הופך את העיתון לנחלה בלעדית של עשירים. העיתונים בקולוניות מרדו בחוק החדש. הם יצאו במהדורת "מצבה" עם הכתובת:


.EXPIRING In Hopes of a Resurrrection to Life again

השלטונות הבריטים היו חסרי אונים מול הכוח העולה של העיתונים באמריקה וה"fatal Black-Act" כפי שהחוק כונה בפי המורדים נשכח. ההיסטוריונים סבורים שמלחמת השחרור הראשונה של קולוניה נגד מעצמת -על אימפריאליסטית לעולם לא הייתה מתאפשרת ללא רוח החופש והשאיפה לעצמאות שהובעו בעיתונאות החדשה.

1768-ה-Encyclopaedia Britannica נוצרה ב-Edinburgh על רקע התסיסה האינטלקטואלית של תקופת ההשכלה הסקוטית. יוזם ה-Britannica היה Colin Macfarquhar בעל דפוס ומוכר ספרים ו-Andrew Bell גלף, והיא נחשבת לאנציקלופדיה המקיפה והקדומה ביותר בשפה האנגלית.

1770- מקור החדשות המסקרנות ביותר באנגליה היה הפרלמנט. אולם בית-הנבחרים הטיל איפול כבד על דיוניו והעיתונים נאלצו לפרסם ידיעות שהודלפו תחת כותרות מעורפלות והסוואה שהייתה למעשה שקופה לציבור הקוראים.

כאשר הפרלמנט נוכח שאין בכוחו למנוע את דליפת המידע הוא נכנע והרשה נוכחות של נציגי העיתונות במהלך דיוניו. בניסיון אחרון להגביל את כוח העיתונות, הוא הטיל איסור על הרישום של הדברים שנאמרו במהלך הדיונים הארוכים. אמינות הכתבות הותנתה באיכות זיכרונו של העיתונאי. הפולקלור מספר שאחד מחברי הפרלמנט העיר - לאחר קריאת הדיווח העיתונאי - "חלק מהדברים אכן אמרתי, חלק אחר, לשמחתי, לא אמרתי וחלק אחר, לצערי, לא אמרתי." ב-1783 העיתונאים שסקרו את דיוני הפרלמנט הורשו לרשום את אשר נאמר ואיכות הכתבה מכושר זיכרונו של העיתונאי עברה לידיעת הקצרנות שלו.

1776- הקונגרס מאשר את "הכרזת העצמאות" מנוסחת על-ידי Thomas Jefferson

1779- מסעו האחרון של Capt .
James Cook לאיים בדרום. בהגיע אונייתו של קוק לאיי הוואי הוא וצוותו התקבלו על-ידי אלפי ילידים מריעים. מבלי שידעו זאת, המגלים הגיעו לחגיגות של השבטים שחשבו שהאנגלים הם האל הרם לונו ומלוויו הנצחיים. קוק ואנשיו קיבלו את המנחות ואת אותות ההערצה ולא העמידו את ילידי הוואי על טעותם. בעוזבו את האי התברר לקוק שאחד מסירותיו נגנבה. הוא חזר לאי ושבה את מלכו כבן ערובה עד אשר תוחזר סירתו. המלך נעתר לעלות על האוניה אך בני שבטו התנגדו לכך. במהומה שקמה בין המלחים והילידים נורה אחד מראשי השבט. אנשי הוואי החלו לאיים על קוק וצוותו ואלה פתחו באש והחלו לקטול בהם. לאחר הקרב שנמשך דקות אחדות קוק נמצא ללא רוח חיים על החוף.

Frederick William Herschel-1781, מוסיקאי ממוצא גרמני היגר עם אחותו Caroline לאנגליה שם השניים החלו בבנייה של טלסקופים ובחקר השמיים. לזכות הרשל ואחותו זוקפים את גילוי כוכב הלכת Uranus. התגלית החשובה ביססה את מעמדו של הרשל כ"אסטרונום המלך" ואיפשרה לו להקדיש את ימיו לחקר גרמי השמיים. תרומה חשובה נוספת של הרשל היא גילוי הקרניים האינפרה-אדומות. בנו של הרשל John אסטרונום מוכשר אף הוא יקח חלק חשוב בהתפתחות הצילום.

1783- המורה Noah Webster לא אהב את שיטת הלימוד שהייתה נהוגה בבתי הספר ובעיקר את העובדה שהילדים למדו מספרים שיובאו מאנגליה. הוא החליט שילדי אמריקה צריכים ללמןד מספרים אמריקאים ולכן הוא כתב את A Grammatical Institute of the English Language. הספר שימש במשך מאה השנים הבאות להוראת קריאה, כתיבה, ואיות של ילדי אמריקה.

John Michell-1783, מלומד אנגלי שעסק בתחומי דעת רבים - אסטרונומיה, גיאולוגיה, אופטיקה, כבידה - מעלה לראשונה את הרעיון שלכוכב בעל מסה גדולה יכול להיות שדה מגנטי חזק כל-כך שימנע אפילו את בריחת האור.

1784- מרכבות דואר בין לונדון לבריסטול

1788- ההיסטוריון האנגלי אדוארד גיבון משלים את כתיבת ספרו הקולוסלי The Decline and Fall of the Roman Empire

1791- בתיקון הראשון של החוקה האמריקאית מופיע פסוק שקורא לחופש העיתונות

Mary  Wollstonecraft -1792 אמה של מרי שליי, מחברת פרנקנשטיין - מפרסמת את ספרה הפמיניסטי
Vindication of the rights of woman

1792- הממציא הצרפתי Claude; Chappe מדגים; את המצאתו "מערכת סמפורית" המכונה גם הטלגרף האופטי. זאת הייתה שיטת הטלקומוניקציה הראשונה. ההודעה הראשונה הועברה בהצלחה בין פריס לליל. הטלגרף האופטי בנוי על שרשרת של מוקדי סימון שנפרשה בין הערים. התחנות הסמפוריות הוצבו בטווח ראייה והמאותתים שהוצבו בהן איתרו את ההודעות והעבירו אותן בשפה של סימנים סמפוריים מוסכמים ממוקד אחד למשנהו. המנגנון התקשורתי הזה היה מגושם, איטי ופעל רק כאשר מזג האוויר איפשר ראייה טובה. ממציאים רבים עמלו על דרך פשוטה, מהירה ובטוחה יותר להעברת מסרים.

1794- הדוורים מופיעים ברחובות הערים בארה"ב

Antoine-Laurent Lavoisier -1794 - מגדולי המדענים של דורו הובא בפני בית הדין של הרפובליקה החדשה שנוצרה בעקבות המהפכה הצרפתית ונידון - בשל היותו גובה מיסים - למוות בגילוטינה. בקשתו האחרונה - לדחות את ההוצאה להורג בשבועיים עד אשר הוא ישלים את המחקר עליו הוא שקד - נתקלה בסירוב בנימוק "הרפובליקה לא זקוקה למדענים".

Pierre-Simon Marquis de Laplace -1796, מתמטיקאי; ואסטרונום צרפתי מעלה ב: Exposition du systeme du monde את ההיפותיזה שמערכת השמש נוצרה מענן גז מסתובב. כוח הכובד משך את רוב הגז למרכז ויצר את השמש. חלק מהגז שלא נשאב למרכז עיצב את כוכבי הלכת. הסבר זה של היווצרות מערכת השמש כונה מאוחר יותר התיאוריה של Kant-Laplace.

בפולקלור קהיליית המדענים מסתובבת אנקדוטה שנונה שאירעה במפגש בין לפלס לנפוליאון."מר לפלס, מספרים לי שבספרך עב הכרס על מערכת היקום אין כל איזכור של הבורא שלה. ותשובת לפלס להערה של נפוליאון הייתה:".Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la" להיפותיזה הזאת לא הייתי זקוק"

1798- תומס
מלתוס האנגלי כותב את המסה "An Essay on the Principle of Population"

1798- הקונגרס האמריקאי - בעידוד הנשיא ג'ון אדמס - מאשר את החוק נגד הסתה לפיו " כל פרסום כוזב, שערורייתי, או זדוני נגד ממשלת ארה"ב, הקונגרס או הנשאי בכוונה של זילות או הוצאת דיבה ייענש בקנס או במאסר". החוק מהווה את האיום החמור ביותר על חופש הביטוי בהיסטוריה של העיתונות.

1799- פרסום ספרו של לפלס, lesteיcanique ceיde me; יTraiteאנציקלופדיה של החישובים שמתייחסים לששת כוכבי הלכת המוכרים ולירחים שלהם, לצורתן של הפלנטות המסתובבות ולגאות ושפל של האוקיינוסים.
.

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם