עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

תולדות המידע משנת 1800 עד 1819

בראשית המאה ה-19 היקום נתפס כמערכת מכנית ענקית המתנהלת בהתאם לחוקי התנועה של ניוטון - שנחשבה להסבר האולטימטיבי של חוקי הטבע. האיפוריה לא האריכה ימים. חוקי האלקטרומגנטיות של מקסוול והוכחת קביעות מהירת האור ממוטטות את יסודות הפיזיקה הניוטונית.

במהלך המאה ה-19 חלה פריחה כבירה בתיאוריה, במחקר וביישום של הידע המדעי. אל הפיזיקה והכימיה המשגשגות בזכות תגליות בחקר החשמל, המגנטיות והקשר ביניהם - מצטרפים ענפי מדע חדשים-אנטרופולוגיה, ארכיאולוגיה, הביולוגיה של התא, הכימיה האורגנית והפסיכולוגיה. שיפור דרכי התקשורת משחרר את המידע והופך אותו זמין ונגיש לכל.

במאה ה-19 נפתח עידן הטלקומוניקציה. ראשית התקשורת ההמונית מופיעה במאה ה-19 בדגם של אחד לאחד - הטלפון, הטלגרף. בתחילת המאה ה-20 באה המדיה של אחד לרבים - הרדיו, הטלוויזיה - ובסופה, תקשורת הרבים אל רבים - האינטרנט.

1800-המצאת הבטריה על-ידי הפיזיקאי האיטלקי Alessandro Volta

1800- הספרייה הגדולה ביותר בעולם - ספריית הקונגרס - קמה בוושינגטון. ב-1814 החיילים הבריטים מעלים אותה באש. היא מוקמת מחדש על-יסוד רכישת ספרייתו הגדולה -לאחר מותו של תומס ג'פרסון. היום הספרייה מכילה 29 מיליון ספרים וכן מיליוני תמונות ומסמכים ונחשבת לגדולה ולחשובה ביותר בעולם.

Thomas Young -1801 החוקר והמדען האנגלי - שנחשב "לאדם האחרון שידע הכל" מבצע את ניסויו המפורסם והמדהים על התנהגות האור שחודר דרך "החריץ הכפול".

1801-מערכת סמפורית מוקמת לאורך חופי צרפת

Carl Gauss-1801 הגרמני -מגדולי המתמטיקאים של כל הזמנים -יוצר את התיאוריה המודרנית של המספרים .

1805-
ז' מ. ז'קרד ממציא כרטיסים מנוקבים להנחיית נולים לאריגה. הם יהוו את הבסיס להזנת מידע במחשבים הראשונים

Henry Robinson -1808 מהעיתון טיימס בלונדון הוא הכתב הצבאי הראשון שנשלח לדווח על קרבות של נפוליאון.

1810-טלגרף אלקטרו-כימי נבנה בגרמניה

Koenig Frederick-1811 ממציא גרמני בונה את מכונת הדפוס שפועלת על קיטור ובתנועת סיבוב גלילית.

1811-אומני האריגה בצפון אנגליה מודאגים מהאוטומטיזציה של העבודה, יוצאים בקבוצות גרילה לשבור את המכונות ומייסדים את תנועת הלודיטים

1812- פרסום קובץ אגדות "
סיפורים לילדים ולבית" Household Tales של האחים גרים הגרמנים שהפך ללהיט היסטורי ותורגם ל-140 שפות. לדברי האחים הם סרקו במשך 5 שנים כל פינה ברחבי גרמניה ואספו אגדות נשכחות מפי "פשוטי העם". הגרמנים טרם התאוששו מההשפלה של כיבוש ארצם על-ידי נפוליאון וסיפורים אלה (עמי ותמי?) הפכו גורם מאיץ לחידוש הגאווה ולפולחן הלאומיות.

1814- דפוס שפועל על מנוע קיטור מדפיס את עיתון ה-טיימס. 1100 עותקים בשעה

1814- במהלך שלטון נפוליאון מערכת הטלגרף של הסימון האופטי נפרשת מבלגיה לאיטליה

1815-בארה"ב יש 3.000 משרדי דואר.

Mary Wollstonecraft Shelley -1818 מפרסמת את יצירת המופת "פרנקנשטיין".

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאפרקביתהקודם