עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כתבו לי


.
 

.

רעיון המכונה המחשבת עלה לראשונה באנגליה הויקטוריאנית, בלונדון של דיקנס. שני גאונים מוזרים שההרפתקאות האינטלקטואליות שלהם התחרו רק; באורח חייהם השערורייתי הגו את קץ החישובים הטורדניים, את העברת עבודת הפרך של תפעול מספרים אל המכונה.

צ'רלס באבאז' 1871-1792
.
באבאז' היה האיש הראשון ש... כמעט בנה את המחשב. עקשן, נחוש, דעתן, לוחמני, באבאז' שפע רעיונות והמצאות ושקד, במשך עשרות שנים, על בניית  מכונה שתסיר מעל האדם את נטל החשיבה המכנית. מוחו שפרץ תמיד קדימה היה בעוכרו ואת רוב המצאותיו הוא לא הצליח לממש משום שבדרך אל השלמתן הוא היה הוגה רעיון משוכלל יותר.

באבאז' סלד מ"העבודה הבלתי נסבלת ומהחד-גוניות המייגעת של החישובים האין-סופיים" וראה בהם את "התעסוקה המשפילה ביותר של האינטלקט האנושי"

מוח גאוני, עיניים ביקורתיות, סלידה מכל טעות ומעורבות לוחמנית הפכו את באבאז' ל"אימת לונדון". הוא המציא עשרות רבות של המצאות חשובות והגיש עשרות רבות של תביעות לרשויות העיר, נגד המנגנים בתיבות נגינה, מחברי לוחות לוגריתמים וניווט - נגד הטועים, המלכלכים והרועשים.

סקרנותו לא ידעה גבולות. הוא היה מהמדענים הראשונים שיישמו את המתמטיקה לפתרון בעיות מסחריות ותעשייתיות והעדיף לעסוק במדע מעשי ולהמציא המצאות שימושיות. הוא היה שפן הניסיונות של מחקריו וכך הוא "אפה" את עצמו בתנור בחום של 265F וכמעט טבע בנהר במהלך ניסיונותיו לבנות מתקן "להליכה על המים".

הוא התמחה בחצי תריסר תחומי; מדע ועל דרך "המלומד הנודד" היה מתנהל במסע הרצאות מעיר לעיר כשהוא מלווה במעבדה ניידת ענקית ומפחידה.

באבאז' סלד מהמעורפל, מניסים ומאמונות מאגיות. כמו המוח של שחקנים רביםשיעלו על במת הדרמה של התהוות העידן הטכנולוגי, כך גם מוחו תיעב חידות לא פתורות. הוא פיצח את צופן ויז'נר שנחשב לבלתי חדיר ושמו כמנתח צפנים התפרסם ורבים עלו אליו לרגל לבקש את עזרתו בפתרון כתבי סתרים.

בשנת 1822 החל בתכנון
Difference Engine שישים קץ לעבודת הפרך של החישובים. החברה המלכותית האנגלית הסכימה לעזור במימון המשימה. שנים רבות תכנן, שיפר, בנה ובנה מחדש - ללא הצלחה. באבאז' לא ידע ייאוש ובמקום להיכנע לכישלון הוא פנה לתכנון מכונה מורכבת ומשוכללת עוד יותר ה - Analytical Engine שבמונחי בוסר היו בה זיכרון, כונן קשיח ואמצעי שמבצע חישובים ושולח פלט מתאים על יסוד קלט שקיבל.

המכונה הוזנה במידע באמצעות לוחות מנוקבות. את הרעיון הוא אימץ
מלוחות הנול של ממציא .צרפתי. "המנוע האנליטי אורג דגמים מתמטיים כשם שהנול  של Jacquard אורג פרחים ועלים", תיארה שותפתו בדרך ציורית את התהליך.

באבאז' הספיק לראות את בנייתו של בן טיפוחיו ה-Difference Engine, אך המנוע האנליטי מעולם לא מומש. ואולי מוטב כך, כי הוא היה מפלצת אימתנית ומסוכנת. מונע באמצעות אדים, בגודל של קטר, מורכב מבליל של אלפי רכיבים, ההפרה הקלה ביותר באיזונם היה גורם לו לרסק את עצמו לדעת.

באבאז' היה אדם ארצי, מפוכח ומר. לדבריו, מעולם לא היה יום מאושר בחייו והוא היה מוכן לוותר על הזמן שנותר לו לחיות אילו ניתנה לו האפשרות לחיות שלושה ימים בעתיד, בעוד 500 שנים.

לאחר מותו, מוחו המדהים אמנם נשמר - בכוהל - עוד 37 שנים אך שמו נשכח. האיש ופועלו התגלו בראשית התהוות עידן המחשבים ובאבאז' נחשב היום לאב הקדמון של& הטכנולוגיה הממוחשבת. מכתש, בקוטב הצפוני של הירח, נקרא על שמו.

Forget this world and all its troubles and if possible its multitudinous Charlatans -.everything in short but the Enchantress of Numbers -
Charles Babbage to AdaLovelace -

באחת ההרצאות של המלומד הנודד נוכחה נערה צעירה שקלטה בהרף עין את חלומו של באבאז' והפכה לידידה, לשותפה, למתרגמת ולמסבירה של רעיונותיו.

הקוסמת של המספרים - אוגוסטה עדה ביירון, הרוזנת של לוולייס 1815-1852
.
עדה ביירון, בתו היחידה של המשורר הייתה דמות יוצאת דופן בנוף החברתי של תקופתה. בעוד בנות דורה ומעמדה נדרשו להיות אך ורק חינניות ועדינות, עדה הפגינה ברק אינטלקטואלי וסקרנות חריפה למדע ולמתמטיקה.

נטישת לורד ביירון את אשתו ואת בתו הקטנה הייתה אחת השערוריות המפורסמות של לונדון. אמה של עדה, דמות ויקטוריאנית יהירה ושתלטנית לא הייתה מסוגלת לקבל את אישיותה החריגה של בתה וכדי להרגיע את אש הסקרנות והרעב לידע שהיא הפגינה, הייתה משקה את ילדתה באופיום. וכך, עדה הצעירה המכורה לידע ולהימורים התמכרה גם לאופיום.

עוד בהיותה ילדה קטנה, עדה גילתה כשרונות מתמטיים יוצאי-דופן. תחילה היא למדה בכוחות עצמה, לאחר מכן היא איתרה, באמצעות ידידי משפחה, דמויות מובילות בתחומי המדע והפכה אותם למוריה

"תצוגות טרקלין" של מתקנים והמצאות מכניות בפני קהל של המעמד הגבוה היו מקובלות בתקופה זו. הרעב לדעת הוביל את עדה הצעירה אל ההרצאות המדעיות אלה וכך היא נקלעה לתצוגה שבה גאון תמהוני הביא בפני קהל האצילים דגם של מתקן מוזר שנועד לערוך חישובים מורכבים. דה מורגן שנוכחה באירוע מתעדת בזיכרונותיה את המפגש ההיסטורי הזה.

"בעוד קהל הצופים בהה בהמצאה באותה הבעה; שאנשי שבטים פראיים גילו למראה הראי, גברת ביירון, למרות גילה הצעיר, הבינה את משמעותה וראתה את היופי הכביר הטמון בהמצאה."

"היא מבינה את המכונה טוב ממני ויודעת להסביר אותה הרבה יותר טוב ממני" נהג באבאז' לומר. בין השניים נרקם קשר אמיץ של עבודה, חברות והערכה הדדית. בגיל 19 עדה התחתנה עם הרוזן של לוולייס אך הקשר שלה עם באבאז', עם המתמטיקה ועם המחשוב נמשך. היא תרגמה וכתבה מאמרים על המכונות המחשבות וכתבה את תכנת המחשב הראשונה. המומחים טוענים ש"עדה הבינה את העקרונות של תכנות מחשבים מאה שנים לפני שהיא נוצרה". עדה הפכה למתכנתת הראשונה בהיסטוריה של המחשוב.

לידידות המוזרה הזאת, בין האצילה הצעירה לגאון הנרגן הקשיש היה גם פן אפל. עדה הייתה מכורה להימורים והפסידה - בסתר - את הונו של בעלה, הפכה קורבן לסחיטה והייתה זקוקה בצורה נואשת לכסף. באבאז' הפסיד אף הוא את כל כספו בכישלונות הבנייה של המנוע האנליטי והחברה המלכותית סירבה להמשיך במימון גחמותיו. וכך פנו השניים להמצאה של שיטה מתמטית לחישוב מראש של תוצאות מרוצי הסוסים. ההצלחה - גם כאן - לא  האירה להם פנים.

בגיל 36 עדה נפטרה ממחלת הסרטן. משרד ההגנה של ארה"ב  חלק כבוד למתכנתת הראשונה ולשפת התכנות שנוצרה בשנות ה-70 העניקו את השם Ada.
...........................................

-תחביבו של הפיזיקאי פיינמן, מזירת בניית הפצצה האטומית, היה פיצוח כספות. הוא היה חודר לכספות המתוחכמות והמוגנות ביותר בלוס אלמוס ומשאיר בהן פתק, "נחש מי?", שהטריף את דעתם של אנשי הביטחון.

אלן טורינג מההוגים של המחשב הראשון היה מראשי הצוות של מפצחי קוד "האניגמה" שפת הסתרים של הצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם השנייה.

ג'ון פון ניומן מצוות בוני ה-Eniac, המחשב האמריקאי הראשון, היה בעל אינטלקט כביר כל כך >שנחשב ל"חייזר" הוא תיעב את הלא-מובן, היה תוקף סוגיות לא פתורות, מעניק להן הסבר מדעי וחשיבות ממעלה ראשונה.

- על פיצוח צופן ויז'נר - סיימון סינג סודות ההצפנה 2003 ספרי עליית גג ידיעות אחרונות


.
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
פרקבית