עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כתבו לי


.

+ פרקי המסע

 


 .האבות הקדומים של "המכונה החושבת" - בני המאה ה-19 ראו ביציר דמיונם כלי להאדרת כוחו ויעילותו של המוח. המכונה, לפי תפיסת הפטריארכים האלה, נועדה להסיר מעליהם את נטל הזכירה והחשיבה המכנית.

המחשב של ראשית המאה ה-20 נוצר על רקע התפתחויות מדעיות, פוליטיות וטכנולוגיות דרמטיות של התקופה. תורת
הקוונטום, הפיזיקה הגרעינית החדשה, הנירופיזיולוגיה, המאבק בין שתי מעצמות העל, המלחמות, המחקר הבליסטי חומרי הנפץ, גלי ההדף, "פרוייקט מנהטן"* ותהליכים אחרים יצרו צורך דחוף במכונה שתעלה על יכולת המוח האנושי במהירות, בכמות ובדיוק התכנון והחישוב.

פיתוח רעיון בניית מכונה שיודעת לחשב התרחש במקביל, בשלוש ארצות: אנגליה, ארה"ב וגרמניה.

היזמה הבריטית התממשה במוסד סודי של משרד המלחמה שמגמתו הייתה פיצוח הקודים המוצפנים של תקשורת הוורמאכט המחשב האלקטרוני האנגלי - הקולוסוס - שנועד לפענוח קודים סודיים החל לפעול בסוף שנת 1943. בתום המלחמה, פעילות המשך הבנייה והשכלול עברה לאוניברסיטת מנצ'סטר והמחשב סימן 1 החל לפעול ביוני 1948. המחשבים הבריטיים הראשונים ידעו לבצע פעולות חשבון מורכבות אך גם - בזכות שנינות הבונים ובעזרת מחולל המספרים האקראיים של המכונה - להפיק מכתבי אהבה.

הרוח החיה שעמדה מאחורי תולדות מדעי המחשב הוא מתמטיקאי ולוגיקן אנגלי, אבי תורת הבינה- המלאכותית - טורינג
Alan Mathison Turing. חזון המכונה המחשבת - והחושבת - עלה לראשונה במאמר שטורינג פרסם בשנת 1936. המאמר דן בבעיה מופשטת בלוגיקה מתמטית ותוך פתרון הבעיה,המציא טורינג, ברמה מושגית את עקרון המחשב האוניברסלי, המחשב לשימוש כללי המסוגל לאחסן תכנות.

טורינג היה חבר בצוות מפצחי הקודים, תכנן מכונה לפענוח הקוד "
אניגמה" שאינו ניתן לפענוח ששימש להצפנת שידורי הרדיו הגרמני במהלך המלחמה. בתום המלחמה הצטרף טורינג למעבדה הפיסיקלית הלאומית והחל בהפיכת הדמיון למציאות. הוא הגה את ה-ACE, מכונה מהירה ומורכבת שהקדימה את יכולת ההבנה של בני דורו ואת האמצעים הטכנולוגיים שעמדו לרשותם. בשנת 1948 נטש טורינג את הפרוייקט ועבר לפיתוח מדעי התכנות. עברו 10 שנים עד אשר גירסה צנועה של חלומו מומשה ויצאה לשוק.

טורינג היה דמות טרגית, גאון תמהוני שהקדים את בני דורו במקוריות, ביצירתיות ובחזון. בראשית שנות החמישים, לאחר ששני מרגלים הומוסקסואלים ערקו לברית המועצות, טורינג נפל קורבן לאווירה הפרנואידית וההומופובית ששררה בבריטניה. הוא נאסר והואשם ב-gross indecency ונדון למאסר על תנאי; שדרישותיו המשפילות היו קבלת זריקות הורמונים ל"יישור" ההעדפות המיניות שלו. טורינג נעתר ל"תנאים" המבישים והחל בעבודה מחקרית על ביסוס מתמטי של הביולוגיה. אך ביטויי החשדנות וההשפלה הציבורית הלכו וגברו. שנתיים לאחר מאסרו טורינג
שם קץ לחייו. מותו של טורינג אפוף מסתורין ליד גופתו נמצאו שרידים של תפוח מורעל בציאניד. אמו מעולם לא השלימה עם רעיון ההתאבדות וטענה בביטיון שבנה - שערך ניסויים עם חומרים רעילים - נפל קורבן לתאונת עבודה.

מחברי הביוגרפיה של טורינג סבורים שעל-מנת למתן מעט את הסבל שייגרם לאמו טורינג "ביים" את מותו כך שהיא תוכל לחשוב שזו אכן הייתה תאונה ולא התאבדות. טורינג היה בן 42 במותו. שלוש שנים לאחר מכן, ההומוסקסואליות חדלה להיות עבירה פלילית באנגליה.

תרחיש בניית המחשבים בארה"ב החל מאוחר יותר. באפריל 1945 ניתן אור ירוק על-ידי משרד ההגנה של ארה"ב לבניית המחשב הראשון. גודלו של הElectronic Numerical Integrator and
ENIAC - Calculator היה מפלצתי. אורכו כ-30 מטר, גובהו 3 מטר, ומשקלו 30 טון. החום שהוא הפיק בשעת החישוב - באמצעות 17.000 שפופרות, 70.000 נוגדנים, 10.000 כבלים ו-6.000 ידיות הפעלה - היה 49 מעלות צלזיוס. צריכת החשמל שלו הייתה תובענית כל כך שאורות פילדלפייה עומעמו בשעת הפעלתו.

מפתחי המחשב הספרתי האלקטרוני היו אקרט ומאושלי John Mauchly ו- Presper Eckert אך תהילת האבהות נגזלה מהם, ולא פעם אחת. במאבק משפטי ממושך על זכויות יוצרים הואשמו השניים בכך שעבודתם נבנתה על מידע שנלקח מפועלו של אטנסוף
John Vincent Atanasoff פיזיקאי תיאורטי ששקד על בניית מחשב בראשית שנות ה-30. אך גם הישגים אחרים של השניים - שלא ניתנים לערעור - הועמדו בצלו של ענק המדענים של תקופתם : ניומן John von Neumann

ניומן גאון ממוצא הונגרי, גילה עניין בכל בעיה שלא היה לה פתרון, מצא את פתרונה והעלה את הנושא לרמת חיוניות מדרגה ראשונה. הוא היה רב כשרונות ומחונן ברמה כזאת שידידיו טענו שהוא אינו אנושי ורק מחקה - בהצלחה המאפיינת אותו - את האנושי. "יליד בודפסט* הוא זה שנכנס אחריך ויוצא לפניך בדלת מסתובבת" נהג ניומן לומר... ולעשות. על תכנית מימוש המחשב הראשון הוא שמע באורח מקרי. כחבר ב"פרוייקט מנהטן" לבניית פצצת המימן הוא גילה עניין רב במכונה שיכולה לבצע פעולות חישוב רבות במהירות ובאמינות גבוהה.

ניומן הצטרף כיועץ טכני ועם אישיותו המבריקה ורעיונותיו יוצאי הדופן הוא הפך לדמות המרכזית בצוות בוני המחשב. ה-ENIAC נבנה ככלי עזר לחישובים בליסטיים ועמד בהצלחה בייעודו. הוא היה מסוגל לעשות ב-30 דקות חישובים שהמוח האנושי היה עושה ב-20 שעות. בזכות המכונה, ניתן לחשב נתוני מעופו של פגז בפחות מהזמן שלקח לפגז להגיע ליעדו.

ניומן הרים תרומות חשובות לתורת הלוגיקה, למכניקת הקוונטים, למטאורולוגיה, לכלכלה. הוא היה עמוד השדרה של טכנולוגית המחשוב והעניק לה את אחד הרכיבים החשובים שלה, התכנה המאוחסנת. הוא גילה עניין במבנה הלוגי של המכונות ובהבדלים בין המכונה הקוגניטיבית והחשיבה האנושית.

ניומן - מיליטריסט מוצהר וחבר בפרוייקט מנהטן - מת בטרם-עת מסרטן, שכפי המשוער נגרם מחשיפה לקרינה בשעת ניסויי פצצת המימן.

הראשון שהצליח לממש את רעיון בניית המכונה המחשבת היה הממציא הגרמני זוסה
K.Zuse. הוא פעל לבדו ובנה במו-ידיו את המחשב הראשון שידע לבצע כל פעולה מתמטית והיה בעל יכולת לאחסון תכנות בשנת 1941. בשל המגבלות שהוטלו על הנדסת אלקטרוניקה בגרמניה שלאחר המלחמה, עבודתו של זוסה לא המריאה ושנים רבות חלפו עד אשר שמו ופועלו נודעו ברבים

ההאקרים

המונח "האקר" התעוות עם השנים וכעת הוא בעל משמעות שלילית אולם בראשית תולדות המחשוב הוא ייצג זן חדש, שערורייתי ואיכותי, וההשתייכות לקבוצת ההאקרים הייתה מקור לגאווה.

ההאקרים של הולדת המחשב היו צעירים זרוקים, מבריקים, מוזרים. רובם נפלטו ממסגרות החינוך הפורמלי משום שהמוח הכביר והמפותל שלהם לא הצליח להסתגל לדרישות הלמידה הנורמטיבית. ההאקרים פגשו את האתגרים הרוחניים שהציבה המכונה, איבדו קשר עם המציאות המגבילה והמתסכלת, התנתקו מהזמן, מהצורך במזון, בשינה; והתמכרו בלהט לעשייה החדשה של בניית המכונה המחשבת ומתקשרת. המוח ההאקרי מצא את ייעודו ואת המרחבים הפתוחים לחשיבה משוחררת.

"ההאקרים; ראו בהדדיות החריפה, הממושכת עם תכנת מחשב סוג חדש ומהנה של דיאלוג עם המחשבות שלהם" ריינגולד.

כמו לכל כת סודית כך גם לתרבות ההאקרים היו כללים נוקשים ובראשם: לעולם לא תעולל לזה שאינו האקר את מה שאתה יכול לעולל להאקר. ההאקרים נשאו על דגלם את רוח הדמוקרטיה, הם היו שוחרי חופש ושוללי ביורוקרטיה.

לוי S. Levy מסכם בספרו "ההאקרים: גיבורי מהפכת המחשב" את חוקי האתיקה* של ההאקרים:

הגישה למחשבים צריכה להיות בלתי-מוגבלת וטוטלית.
כל המידע צריך להיות חופשי.
אל תסמוך על מרות, תעודד ביזור,
את ההאקרים יש לשפוט לפי עבודתם ולא לפי מדדים מזוייפים של תואר, גיל, גזע או מעמד
אתה יוצר אמנות ויופי על המחשב,
המחשבים יכולים לשנות את חייך לטובים יותר

האינטרנט, כמכלול, ממשיך ומשקף את הרוח הזאת. אחדים מגדולי בוני המכונות יצאו מקרב ההאקרים אך גם אלה שנשארו אלמונים תרמו בעבודתם תרומה ייחודית וחיונית למארג הרב-ממדי של המכונה החדשה.

הולדת מדע חדש

במהלך מלחמת העולם השנייה קמה קבוצה של מדענים שיצרה סינתזה בין תחומי מדע שונים ויזמה גישה מאוחדת לסוגיות; התקשורת והבקרה. ויינר
Norbert Wiener כינה את המדע החדש בשם cybernetics קיברנטיקה. הוא גזר את השם מהמונח היווני kubernau שפירושו "קברניט" ותיאר את יעודה של התנועה כחקר הבקרה והתקשורת בקרב החי והמכונה. הקיברנטיקה הפכה עד מהירה לתנועה חזקה ובעלת השפעה מכרעת על הלך הרוח האינטלקטואלי והמדעי של התקופה.

הקיברנטיקאים עסקו בהגדרת תבניות תקשורת במעגלים וברשתות סגורים, במושג המשוב, הויסות העצמי והארגון העצמי. התפיסה החדשה של מסר, בקרה ומשוב הובילה לתיאוריה הכללית של התבנית כמאפיינת המהותית של החיים. "אנו לא דברים ששורדים אלא תבניות שמנציחות את עצמן" ויינר 1950.

הקיברנטיקאים שאפו לעגן את תורתם בדבר תבניות, שלמויות וכוליות בגבולות הממושטרים של המדע. התנועה חצתה את המידור המדעי ואחדות מהדמויות המובילות בה - ויינר, ניומן, שאנון - מלאו תפקיד חשוב גם בתולדות המחשוב.

ויינר - מתמטיקאי מחונן - היה גם פילוסוף וידע לאתר, מבעד למכניזמים של התקשורת והבקרה, תבניות רחבות יותר הקשורות לסוגיות של חברה ותרבות. ניומן הוקסם מהרעיונות שהובאו לתנועה על ידי נציגי מדע הנירולוגיה בדבר תהליכי החשיבה של המוח האנושי. הוא ראה בניסוח תפקוד המוח במונחים של לוגיקה פורמלית את היעוד האולטימטיבי* של המדע.

בטסון Gregory Bateson הפילוסוף, השתלב במפגש הרב-תחומי, חיפש אף הוא תבניות כלליות והפשטות אוניברסליות ופיתח בשנותה-60 את התיאוריה הקיברנטית של ה-mind.

החלת חוקי הקיברנטיקה על מערכת העצבים המרכזית נעשתה על-ידי הנירולוג אשביי R. Ashby אחת הדמויות המובילות של התנועה. בספרו Design for a Brain מתאר אשביי את ההתנהגות הסתגלנית של המוח, את הזיכרון ודפוסים אחרים של תפקוד במונחים מכניים טהורים.

תורה זו נתנה תאוצה לרעיון שהקוגניציה -תהליך של רכישת ידע- של המוח האנושי זהה לעיבוד מידע - מניפולציה של סמלים על בסיס מערכת של חוקים - של המחשב. הבינה-המלאכותית שחסידיה רק העזו לחלום עליה קיבלה עתה ביסוס מדעי. האנלוגיה* בין מוח למכונה מעסיקה מזה עשרות שנים את מדעני המחשב, הפיזיקה, המתמטיקה, הפסיכולוגיה, הפילוסופיה, הביולוגיה, הנירולוגיה וסופרי המדע- הבדיוני.

תורת האינפורמציה

בשנות ה-40 נוצרה על-ידי שאנון
Claude Shannon וויינר תורת האינפורמציה Information Theory שמילאה תפקיד חשוב בתקשורת הממוחשבת. התיאוריה של האינפורמציה עוסקת בדרך בה ניתן להעביר מסר, מוצפן כאות, דרך ערוץ רועש. התורה משתמשת במונח אינפורמציה כסימן, כאות לא כמידע בעל משמעות. תורת האינפורמציה אומצה על-ידי הקיברנטיקאים שראו במסר מקודד תבנית ארגונית.

בשנות החמישים, בעקבות השכלולים הרבים שחלו בתכנות המחשבים, עלה לראשונה הרעיון המהפכני שהצעיד את המחשב מעידן הפעולות המתמטיות לקראת תקופת האוריינות:

 Electronic digital computers could be adapted to work symbiotically with elements representing words ,propositions or other conceptual entities Claud Shannon

פריצת דרך זו התחוללה בזכות אנגלברט
Duglas Engelbart "כאשר שמעתי לראשונה על מחשבים הבנתי, מניסיוני כמפעיל מכ"ם, שאם המכונות האלה מסוגלות  הראות נתונים על תדפיסים וכרטיסיות מנוקבות, הן יכולות לצייר או לכתוב אותם על מסכים. קישרתי בין מסך cathode-ray, מעבד מידע ואמצעי לייצוג סמלים והכל התחוור לי בחצי שעה".

בשנת 1960 פרסם ליקליידר
J.C.R Licklider מגדולי החלוצים של המחשוב מאמר על אודות -Man Computer Symbiosis לפיו "בקרוב המוח האנושי והמחשב ייצמדו בחוזקה והשותפות הזו תחשוב כשם שאיש לא חשב מעולם". רעיון "העצמת האינטליגנציה" יצאה לדרך...

מצע "העצמת האינטליגנציה" הובא בכתביו של אנגלברט תחת הכותרת:

A Conceptual framework for the Augmentation of Man's Intellect

"בהגברת האינטלקט האנושי אנו מתכוונים להעצים את יכולתו של האדם להתמודד עם מצב בעייתי מורכב, לרכוש הבנה שתהלום את צרכיו הייחודיים ולהפיק פתרונות לבעיות.

יכולת מוגברת פירושה שההבנה תושג במהירות רבה יותר, שההבנה שתושג תהיה טובה יותר, שמידה יעילה של הבנה תושג גם במקום בו המצב היה מורכב מדי, שהפתרונות יופקו במהירות גדולה יותר, שהפתרונות יהיו טובים יותר ושפתרונות יימצאו גם במקום שבו האדם לא ידע למצוא לפני כן."

רעיון רשת התקשורת הממוחשבת - האינטרנט של היום - נולד במקביל, בשלושה מקורות שונים RAND 1962-1965 NPL 1964-1967 MIT 1961-1967 בסמליות אירונית, כמו כדי להמחיש את מידור המדע בעידן שלפני ה"אוטוסטרדה של המידע", שנים עברו עד אשר באורח מקרי, בכנס שבו הציג רוברטס L.G. Roberts את רעיונותיו על פיתוח הרשת התברר שהנושא נמצא בתהליך מחקר ופיתוח במקומות נוספים בעולם. מרגע זה הממשל, התעשייה והאקדמיה חברו יחד ובשיתוף פעולה החלו ביצירת הטכנולוגיה החדשה..

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאביתקודם