עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כתבו לי


.


 


 


.

Education and learning will be the name of the game." I. Asimov"
חזון העתיד העסיק מאז ומעולם את הסקרנות האנושית. הוא ניזון - בהפשטה בוטה - מתפיסת האדם את עצמו. הטכנולוגיה היא שלוחה סבוכה ורבת עצמה של המוח והיא מממשת את האנושי.

אלה שרואים את הרוע כלוא בתוך האדם מנבאים שההתפרצות הפרועה של חשיבה האנושית תביא לא רק להגברת ההישג, המהירות, הכוח אלא גם להעצמת התפעול, השלטון, ההתערבות וההשמד. לעומת הרדופים על-ידי המיתארהעתידי של ה"האח הגדול", הטכנו-אופטימיסטים מאמינים שהאדם טוב מיסודו ושהקדמה תרפא, תשכיל ותשחרר.

אנו חיים על קו התפר בין הישן לחדש וחייבים לשרטט תרשימים ולהמשיג את העומד לקרות. התיאוריות הישנות לא מסוגלות למפות את התרבות, הפוליטיקה והחברה העכשווית. העידן החדש נסחף בכוחות חסרי תקדים של אינדיבידואליזציה, עיור, לאומניות, ביורוקרטיזציה, חילון והמוניות. במרכז התרחיש החדש ניצב הכוח הכביר של המדיה. הטכנולוגיה הממוחשבת דוהרת ומקדימה את הקצב האיטי של התפתחות הביולוגיה האנושית ומערערת את המערכת האקולוגית. כדי לאפשר מעבר שפוי ורציף, יש ליצור אחיזה בקיים והליכה בוטחת לקראת הבאות.

אני סוגרת מעגל וחוזרת לראשית דברי. העתיד לוטה אי-בהירות אך העובדה שלטכנולוגיה יהיה בו תפקיד מכריע היא ודאית. אופייה של הטכנולוגיה במאה ה-21 תקבע על-ידי השיקולים של בוני המכונות. אם נשאיר את קביעת המדיניות הטכנולוגית בידי אנשי הממון, הכוח והשלטון, אם נרשה היווצרות של אליטה טכנולוגית - אנחנו, אנשי חינוך, נשאר מאחור... עלינו להיכנס ל"מארג הכלל עולמי החדש" ולדאוג לכך שהמציאות הוירטואלית תאויש בתבונה, באנושיות, בחום ובכל הערכים שמנחים את עבודתנו.

ואם כל טיעוני הטכנוריאליים לא הצליחו לשכנע או לפתות אתכם להצטרף אל המרחב החדש
שנוצר יש לי עדיין קלף אחרון, נימוק שאיש לא יוכל לחלוק עליו. אין מנוס מהכניסה של איש החינוך לעולם של ה-cyberspace ולו בשל סיבה אחת: הילדים הקדימו אותנו והם כבר נמצאים שם.

תפקידנו להקנות לדור החדש "אוריינות טכנולוגית". הדור הבא יצטרך ללמוד השתלבות חברתית מסוג אחר בעולם אנרכי, שאין בו חוקים אך יש בו כללים ש"קבוצת השווים" קובעת. עולם שבו אין כפייה מבחוץ ולכן אזרחיו צריכים לפתח משמעת, אחריות ובקרה עצמית. עלינו להכיר את המרחב החדש וללוות בו את ילדינו...

האתגרים האינטלקטואליים, היצירתיים והרגשיים של המאה ה-21 סוחפים ומרתקים ואנחנו צריכים לחוש הכרת תודה על כך שניתן לנו להיות עדים ואולי אף - בענווה רבה - לתרום להם מעט,,,
ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright © הביתהקודם