עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כתבו לי


.


 


 .

המוח האנושי לא יוחלף במכונה, לפחות לא בעתיד הנראה לעין, אך אין עוד ספק שמגבירי הדמיון הכלל עולמיים, ערכות הכלים האינטלקטואליות והקהילות האלקטרוניות ההידודיות ישנו את הדרך
בה אנשים חושבים, לומדים ומתקשרים. Howard Rheingold

מאגרי המידע
אוטוסטרדת המידע מספקת מקורות ומשאבים כבירים למידע מדעי, מחקרי, חינוכי, שמשלימים ומעשירים את נהלי איסוף המידע המקובלים.

מקורות המידע -פרסומים, כתבי-עת, ספרים, כנסים, מוסדות ומעבדות מחקר, אוניברסיטאות, ספריות- פתוחים ברובם בפני כל מי שמעוניין בהם. ניתן לעיין בחומר on-line, להעתיק אותו למחשב לקריאה יסודית יותר או להדפיס אותו לשימור קבע.

אם מלקט המידע יודע מה הוא מחפש, האתגר שעומד בפניו הוא למצוא את המקור. מנגנוני חיפוש מיוחדים נבנו כדי לעזור לו במשימה זו. למשייט שיש רק מושג כללי על הנושאים שמעניינים אותו מצפה הלם ומצוקת השפע. בשעת כתיבת הפרק על הטכנופוביה, בקשתי ממנגנון חיפוש צנוע שימצא לי אתרים בנושא זה. הוא העלה 1.370 אתרים כאשר בכל אתר יש links, היינו קישורים לאתרים נוספים שדנים אף הם בנושא.

אמינות המקורות
אחת הבעיות שהטרידו את מחפשי המידע היא זיהוי אמינות ואיכות המקורות. בשנים האחרונות החל נוהג מתן ציוני איכות לאתרים. במאגרי התכנות הגדולים מתן הציונים נפוץ מאוד. התכנות מסווגות מציון 6 המעולה ועד לציון השלילי של "stinks". אחת ההוכחות  לכך שהאינטרנט עדיין נקי למדי מהשפעות כלכליות נוכל למצוא בעובדה שתכנה שיצאה מבית היוצר של אחד הטייקונים של ההיי-טק מופיעה ברשימה בציון stinks. לאחרונה הציון נעלם ... חבל...


מיידיות
המעלה הבולטת ביותר של איסוף המידע באינטרנט היא טריות המוצר. בקורס שאני מעבירה באוניברסיטה על מוח ולמידה אני מביאה בפני תלמידי ממצאי מחקר שזה עתה יצאו ממעבדות חקר המוח. לפי קצב הפרסומים והביורוקרטיה המדעית, הם יגיעו לכתבי-עת רק בעוד שנים רבות.

הקישורים
כשמו כן הוא, האינטרנט הוא רשת מידע. בכל אתר שדן בנושא מסוים קיימים קישורים לאתרים אחרים שעוסקים אף הם בנושא זה. בדרך זו נפתחת בפני הגולש פנורמה רחבה של גישות והביטים שמעניקים עושר, עומק והיקף ללמידתו.

המידע המתהווה
המהירות בה חלים שינויים וחידושים בתחומי מידע שונים הופכת את תוכן הפרסום הקונבנציונלי, מרגע ההוצאה לאור, למיושן. בקצב ההתרחשויות המחקריות של ימינו לא ניתן לקבע מידע מדעי בספר ויש לחפש דרכים דינמיות, גדלות, לייצוג הידע הקיים. הספר האלקטרוני, מתרומות האינטרנט, מסוגל לענות על דרישה זו. בעבודות אלה, מחבר הספר מסוגל לתעד, בד בבד עם התרחשותם, את ממצאי המחקר החדשני ולהגיש לקוראיו ידע אמין ומעודכן.

יעילות,קיצורי-דרך,חיסכון בזמן
האינטרנט מספק מידע מעשי בכל תחום ותחום: תכנון טיול, מזג אוויר, חדשות בזמן אמת, לוח טיסות, כתובות, אנשים, בריאות, קניות, הצגות בניו-יורק, מפת רחובות של עיר נידחת במזרח הרחוק ועוד...

לפני שנים אחדות תכננתי לנסוע להשתלמות מקצועית. התחברתי לאתר Behavioral healthcare meetings organizations, and resources המקבץ רשימות של השתלמויות וכנסים שיתקיימו ברחבי העולם בשנים הקרובות ובחרתי בנושא שהלם את תכניותיי. גלשתי אל עמוד הבית של הגוף האקדמי שמארגן את ההשתלמויות האלה ואישרתי, לפי תכנית מפורטת של הקורסים שיינתנו, את בחירתי. בו במקום נרשמתי להשתלמות.

ההשתלמות עמדה להתקיים ב-Cape Cod לכן הזמנתי מהאינטרנט מפה מפורטת של Cape Cod עם בתי-המלון, הפונדקים והאכסניות המקומיות. מצאתי פונדק סמוך למקום ההשתלמות. באתר הבית של הפונדק בררתי מחירים, בחרתי בחדר שבו רציתי להתאכסן והזמנתי את החדר. בשעת הגלישה התברר לי שב-Cape Cod אין תחבורה ציבורית נוחה, לכן שכרתי לי רכב למשך ההשתלמות. בררתי מהו מזג האוויר המשוער לתקופה זו של השנה ובחנתי מספר עצות והמלצות מעשיות עבור התייר. כל זה לקח לי פחות משעה. את רכישת  כרטיסי הטיסה השארתי לחברת הנסיעות אך יכולתי לעשות גם את זה במספר דקות. בזמן שחסכתי ערכתי; גלישה איטית, עצלניתומהנה בנופי Cape Cod המקסימים.

נדיבות ועזרה הדדית
באינטרנט ישנם גילויים מרגשים של נדיבות, טוב לב ועזרה הדדית. לאחרונה עולם המסחר גילה את הפוטנציאל הכלכלי האדיר שטמון באינטרנט אך קיימים בו מוקדים רבים של נתינה ללא חשבון. הנה דוגמאות אחדות להמחשת הרעיון:

- ב "פרוייקט גוטנברג" מעלים על האינטרנט אלפי ספרים ממיטב הספרות העתיקה, הקלאסית והמודרנית. כל אדם רשאי לגשת, לבחור, לקרוא, להעתיק למחשב שלו או להדפיס כל יצירה ספרותית שמופיעה בספרייה הענקית הזאת.

Hot mail הוא תא-דואר אישי שמוענק לכל פונה. אל תא-הדואר הזה ניתן להתקשר מכל מחשב, מכל מקום בעולם ולהשאיר בו הודעות, לשלוח ממנו הודעות או למצוא בו הודעות שהתקבלו. עבור הורים שילדם משוטט בעולם ללא כתובת, ללא מספר טלפון, ה-hot mail מהווה את אמצעי הקשר היחיד עם בנם.

Bluemountain אתר,אחד מני רבים, שבו מאות ברכות חביבות, חמות, משעשעות -מלוות באנימציה ובמנגינה - שניתנות להתאמה אישית ולמשלוח לכל כתובת.

קבוצות דיון רבות מתאגדות סביב נושאים של מצוקה משותפת. בקבוצות אלה החברים פוגשים הבנה, עזרה הדדית, תמיכה של "חברת השווים", עצות מעשיות ובהן הם יכולים לפרוק את חרדותיהם ולשטח את דאגותיהם ותקוותם. חסות האנונימיות מקלה מאוד על אנשים רבים ומאפשרת להם הבעה כנה וספונטנית. קיומם של אלפי אתרים שמעניקים - ללא תשלום - קשר חם, אכפתיות, תשומת לב, עצה ודאגה ממוטטים את הטעון שהעולם הוירטואלי מגביר את הניכור ואת הבדידות.

Freeware באינטרנט קיימות תכנות רבות שהן חיוניות מאוד לגולש. האנשים שיצרו את התכנות האלה השקיעו משאבים רבים בבנייתן ולכן מובן מאליו שהם יפוצו, כספית, על מאמציהם. אולם בצדן של התכנות המסחריות יש שפע של חומר המוענק, חינם, לכל דורש.

העולם החדש אינו חסין מפני חדירת רשעות, ונדליות ואיוולת.

המרעילים - המרעילים שותלים וירוסים ומתוך מניעים ונדליים הורסים בזדון שעות של עבודה וגורמים לנזקים כספיים כבירים. מומחי המחשב שוקדים על פיתוח מערכת חסונית אך בזמן שוירוס אחד מזוהה נוצרים וירוסים אלמוניים חדשים. מערכת האזעקה הולכת ומשתכללת וההודעה על הופעת וירוס חדש מתפשטת במהירות ומאפשרת להפעיל אמצעי הגנה.

האיוולת - האיוולת אינה נחלה בלעדית של העולם הוירטואלי, היא מטרידה גם את המציאות האמיתית. אולם בעוד בצד הזה של המתרס קשה להתחמק מהמכה הזאת, בעולם הוירטואלי ניתן להתנתק, בהקשה קלה על העכבר, מהתופעה הטורדנית הזאת. יתרון נוסף של האינטרנט הוא בכך שהפטפטנים, נציגי הטיפשות הבוטחת, יכולים להתאגד בקבוצות דיון וליהנות זה מחברתו של זה. כאשר הפטפטן הפרוע נקלע לקבוצה של דיון רציני, בני הקבוצה יוצרים דינמיקה של דחייה והרחקה, אך לא דנים אותו לבדידות, משום שתוךרגע, המורחק יכול למצוא לעצמו mקבוצת השתייכות שבה הוא יהיה רצוי ומבוקש.

שקרים- הוקמו באינטרנט סביבות וירטואליות לפירוק מאוויים חבויים, למימוש חלומות בהקיץ, להחלפת זהות שמזמינות אליהם אנשים בודדים, מנוכרים שלא הצליחו להסתגל או אנשים שחשים דחף עז לברוח ממציאות היום-יום. אלה הם עולמות פתטיים של מצוקה. סיירתי במקום מעוות וסהרורי כזה והרגשתי חמלה גדולה למראה כל הדמויות המחופשות, השקרים, העמדות הפנים, הזיופים. כפסיכולוגית הייתי מעדיפה שהאנשים האלה ילכו לטיפול או לקבוצות דיון טיפוליות, אך אני שמחה שיש להם לאן ללכת, שיש מקום בו ממתינים לבואם...

פורנוגרפיה - לפי התרשמותי הצנועה, יש הגזמה פרועה בביקורת החריפה המוטחת באתרי הפורנו. סיירתי באתרי הפורנו הרך ומלבד הכאב ראש  שנגרם לי מהניסיון לפענח את התנוחות האקרובטיות - מה שייך למי - סיורים אלה לא הותירו בי משקע דרמטי. כמעט כל סרט שרואים היום בטלוויזיה מכיל קטע חושפני של אקט מיני, לכן השלילה הרעשנית של הפורנו באינטרנט היא אנכרוניסטית וצבועה. לאתרי הפורנו הכבד אין לי אומץ או רצון להגיע. את גורלם ואת הצנזורה שלהם אני משאירה בידי המומחים.

יש להרחיק את הילדים הצעירים מהאתרים המביכים האלה אך החקיקה מיותרת משום שנוצרו אמצעים למטרה זו וכל הורה יכול להפעיל אותם במחשב הביתי.

הכייסים - אין להפקיד- למרות כל אמירות  ההרגעה והבטחת הסודיות - פרטים אישיים, לא כל שכן את מספר הויזה - באתרי האינטרנט. ייתכן ובעלי האתר אכן אמינים ולא יעשו שימוש לרעה בחומר שמעבירים אליהם אך כמו ברחובות של העולם האמיתי כך גם על גלי; האתר יש כייסים שאורבים וגונבים את המידע.

יש אתרים מפוקפקים שבהם -אם לא קוראים את  האותיות הקטנות- ייעשה שימוש לרעה בפרטים האישיים שמפקידים. מכר תמים שלי גלש לאתרים השמורים למבוגרים בלבד שבהם - כדי להוכיח שהוא אכן מבוגר ורשאי לראות את מופלאות האתר - הוא התבקש להציג את מספר כרטיס הויזה שלו. לאחר כמה חודשים גילה מכרי התמים שהוא פך חבר באתרים האלה ומשלם, בהוראת קבע, מדי חודש בחודשו כמה עשרות דולרים עבור הזכות הזאת.

הסכנה הכרוכה בהפקדת כתובת ה-e-mail היא בהצפה של פרסומים ופרסומות. השיווק האגרסיבי של חברות מסחריות יכול להטביע את תא-הדואר האלקטרוני תחת ערמות של הודעות טורדניות ומיותרות.

הנאה צרופה
ה- hot list הרשימה החמה היא אוסף כל האתרים האהובים על הגולש."תראה לי את הרשימה החמה שלך ואגיד לך מי אתה". יש לי אתרים לכל מצב רוח. יש לי אתרי הומור, אתרי משחק )ברידג'(, אתרי גינון, אתרים שפותחים חסימות בנשמה, אתרי בישול, אתרי אסטרונומיה שבהם מראים יום-יום תופעה מופלאה מהחלל העמוק, אתרי ניוטרינו, חורים שחורים וחומר אפל, אתרי מוח, אתרי מדע, אתרי פילוסופיה, אתרי הבלים, אתרי נוף, אתרי פראג, אתרי מדע- בדיוני ועוד....

ד"ר אילנה מודלינגר
מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
הבאביתקודם