עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"אני רואה את המאה ה-21 כעידן שבו כל אדם יהיה זכאי לחינוך בכל תחום,בכל כיוון ובכל גיל שהוא
יהיה חפץ בו.
"Education and learning will be the name of the game

רבים מבני דורי רואים באסימוב ידיד ותיק שפתח בפנינו את המחוזות המופלאים של המדע והמדע הבדיוני הוא עסק כל ימיו בלמידה ובכתיבה - פירסם כ-500 כתבים - במגוון רחב ביותר של תחומי עניין.

כתיבתו גדושה ביצירתיות, בחוכמה, בהומור ובאופטימיות. בשל חשיבתו הבהירה וסגנונו הרהוט הוא כונה "המסביר הגדול של המדע" של תקופתו שידע להחדיר הגיון ופשטות בבעיות המורכבות והעמומות ביותר. כדבריו -"לכתוב, בשבילי, זה לחשוב מבעד לאצבעות" ו"התמזל מזלי להיוולד עם מוח יעיל וחסר מנוחה, עם חשיבה בהירה ועם היכולת להלביש במילים את המחשבות האלה."

אסימוב נולד ב- 1920 בעיירה ליד סמולנסק, רוסיה, למשפחה יהודית. בהיותו בן 3 המשפחה היגרה לאמריקה ופתחה בברוקלין חנות ממתקים. הוא לימד את עצמו לקרוא והוקסם מחוברות המדע הבדיוני שנמכרו בחנות המשפחתית. בית-הספר לא היה עבורו מקור לנחת. בשל מחוננותו הוא הוקפץ כיתות לכן תמיד למד בחברת ילדים בוגרים ממנו.

השיעורים לא עניינו אותו, הוא העדיף לפטפט עם שכניו, התנהגות שודאי לא חיבבה אותו על מוריו. ללא חיי חברה מלהיבים, ללא מסגרת בית-ספרית מהנה, אסימוב הצעיר מצא מקלט - ושדה פורקן לסקרנותו ולמוח הכביר שלו - בספריות העירוניות וכ"תולעת ספרים" קרא ולמד מכל הבא ליד. ילדות זו היא שהפכה אותו כנראה לקלאוסטרופיל, - אדם שאוהב לשהות במקומות קטנים וסגורים - ולחולם.

הוא התחיל לכתוב בגיל 11 ואת סיפורו הראשון פירסם בהיותו בן 18. בגיל 15 הוא התקבל לאוניברסיטת קולומביה. את הדוקטורט שלו בכימיה הוא השלים לאחר מלחמת העולם השנייה במהלכה הוא שירת ככימאי בצי האמריקאי.

משנת 1958 ועד ימיו האחרונים הוא עסק רק בכתיבה. הוא זכה בפרסי הוגו ונבולה רבים והוכרז "Grand Master" על-ידי איגוד סופרי המדע הבדיוני של אמריקה. טרילוגית "המוסד" שלו נחשבת לסדרת המדע הבדיוני הטובה של כל הזמנים.

בספרו "אנוכי הרובוט" הוא הציג בפנינו לראשונה את הרובוט. בעלילת הספר הרובו-פסיכולוגית סוזן קלווין מגללת בפנינו את תולדות הרובוטים. "ראיתי הכל מההתחלה, מהרגע שהרובוטים המסכנים לא ידעו אפילו לדבר ועד הסוף, כשהם חוצצים בין האנושות לבין חורבנה". הרובוטים החביבים שלו הם עדיין משרתים נאמנים של האדם אולם אסימוב של שנות ה-40 חושד כבר בקונפליקט העתידי בין האדם למכונה. הוא מציב בין שתי הישויות האינטליגנטיות את הפסיכולוגית וקובע את "שלושת החוקים של הרובוטיקה".

- 1 לא יפגע רובוט בכל אדם שהוא, ולא יאפשר, על-ידי מחדל מצדו, שייגרם נזק לאדם.

- 2 רובוט ימלא אחר כל הוראה שתינתן לו על-ידי בני-אדם, לבד מאותם מקרים שמילוי הוראה כזאת יעמוד בסתירה לחוק הראשון.

- 3 חייב רובוט לשמור על קיומו, כל עוד שמירה עצמית זאת אינה עומדת בסתירה לחוק הראשון או לחוק השני.

הטכנולוגיה ריתקה את אסימוב והוא הרבה לכתוב על תרומותיה ועל סכנותיה.הוא הוטרד מהחזיונות של ארליך -האקולוג הזועם- אך השכיל להימנע מהקטבים הפנטיים של ההערצה ושל תיעוב הטכנולוגיה. הוא האמין שאותה טכנולוגיה שמעוללת את הנזקים מסוגלת -הודות לשכל הישר ולתבונה האנושית- גם למנוע או לתקן אותם.

ספרו האחרון Our Angry Earth 1991 - שנכתב בשותפות עם Frederik Pohl - דן בסוגיות הבוערות של האקולוגיה - התחממות כדור הארץ והתדלדלות שכבת האוזון.

הוא נפטר באפריל 1992 ממחלת האיידס שנגרמה לו ממנת דם נגועה שקיבל בעירוי שניתן לו בניתוח לב שעבר עשר שנים לפני כן.

מבקריו טוענים שהוא לא סופר מדע בדיוני טוב משום שמעולם לא חצה את גבול "הייחודיות", את אותה נקודה שממנה והלאה המוח האנושי לא ערוך להבין את האירועים.הוא לא סופר טוב, כך אומרים, משום שבכתביו אין תיאורים פואטיים או אירוטיקה מינית. בשביל בני דורי, אסימוב, הוא הרבה יותר מסופר טוב או ממשורר טוב. עבורנו הוא המורה החכם שאיתגר אותנו להתפעל ממדע, מטכנולוגיה, מאנשים ומכדור הארץ והפך את הלמידה לחוויה מהנה ומשמחת.

אסטרואיד שהתגלה ב-1981 קיבל את השם אסימוב 5020
.


 
 
 

 
 


 


 
 
 
 
 
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק