עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר כתבו לי


.
ג'ון אטנסוף נולד ב-1903 בהמילטון-ארה"ב. אמו הייתה מורה למתמטיקה ואביו מהנדס אלקטרוניקה. לאחר שנים אחדות של נדידה, המשפחה התיישבה בברייסטר פלורידה שם אטנסוף השלים את לימודי בית-הספר היסודי. ביתם של משפחת אטנסוף היה הראשון בעיר שהיה מצוייד בחשמל וג'ון הקטן התמחה, כבר בגיל 9 בתיקוני חשמל למיניהם.

ג'ון הקטן גילה ענין רב וכישרון בולט למתמטיקה. כשאביו הראה לו סרגל חישוב לוגריתמי הוא נשבה בקסמי החישובים ובילה שעות רבות בלימוד עקרונות סרגל החישוב, שיטת החישוב הבינרית, הטריגונומטריה והמתמטיקה בכלל.

את לימודי בית-הספר התיכון הוא השלים בשנתיים עם הצטיינות במתמטיקה ובמדעים. ללימודי התואר השלישי הוא התקבל לאוניברסיטת ויסקונסין. לביצוע התיזה שלו הוא נאלץ להשקיע שעות רבות בחישובים מורכבים ומייגעים. המשאבים זוללי הזמן שנדרשו לחישובים הם שעוררו באטנסוף את הרעיון ליצור מכונת חישוב משוכללת ומהירה ולאחר שקיבל את תואר הדוקטור בפיזיקה תיאורטית הוא החל בתכנון מכונה כזאת.

אטנסוף מספר שהרעיון לפעולת המחשב בא לו בהבזק אינטואיטיבי. לאחר שהוא התחבט במשך חודשים רבים, מוטרד וכועס הוא יצא לנהיגה לילית ל"ניקוי הראש". לאחר שהוא נסע 200 מיילים הוא עצר בפונדק דרכים והזמין כוסית וויסקי. ושם, רגוע ומפוייס, כל הפרטים התחברו ורעיון המחשב נולד.

ה-Atanasoff Berry Computer ה-ABC נבנה על-ידי אטנסוף ו-Clifford Berry בשנים 1938-42 במרתף של בניין הפיסיקה של Iowa State University. במכונה היו שלושה חידושים שנמצאים עדיין בשימוש במחשבים של ימינו. היא ייצגה את הנתונים בספרות בינריות. בניגוד לקודמותיה שפעלו על בסיס גלגלים ומתגים מכניים, ה-ABC ביצעה את פעולות החישוב באמצעות כוח חשמלי. וחידוש שלישי, במחשב הייתה הפרדה בין פעולת החישוב לזיכרון.

בשנת 1941 אטנסוף פגש את John Mauchly והזמין אותו לראות את ה-ABC. מאושלי התארח בביתו של אטנסוף, בדק את המחשב ועיין בתרשימים של אטנסוף.

בין השנים John Mauchly 1943 -1946 ו-J. Presper Eckert בנו את ה-Eniac והוכתרו כאבות, כממציאי המחשב הראשון. אטנסוף הגיש תביעה משפטית נגד בוני ה-Eniac ודרש זכות יוצרים על המחשב הראשון. משפט האבהות היה ממושך ומייגע והסתיים בניצחונו של אטנסוף. מועד פרסום פסק הדין חפף לפרשת ווטרגייט ומעט מאוד אנשים הבחינו בו. ה-Eniac נחשב עד היום בעיני רבים למחשב הראשון ובוניו לאבות המחשב. אקרט ומאושלי מעולם לא הודו בהעתקת רעיונותיו של אטנסוף.
.


 
   

   


 

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק