עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

ישבתי באחד החדרים של החברה האנליטית בקמברידג', ראשי שעון על השולחן במעין תנוחה חולמנית ולוח לוגריתמים פתוח לפני. אחד החברים נכנס לחדר ובראותי מנמנם הוא פנה אלי,ובכן, על מה אתה חולם? אני חושב - עניתי - שכל הלוחות האלה יכולים להיות מחושבים על-ידי מכונות.
Charles Babbage 1812

רעיון המכונה המחשבת עלה לראשונה באנגליה הויקטוריאנית, בלונדון של דיקנס. באבאז' היה האיש הראשון ש...כמעט בנה את המחשב. עקשן, נחוש, דעתן, לוחמני, באבאז' שפע רעיונות והמצאות ושקד, במשך עשרות שנים, על בניית מכונה שתסיר מעל האדם את נטל החשיבה המכנית. באבאז' סלד מ"העבודה הבלתי נסבלת ומהחד-גוניות המייגעת של החישובים האין-סופיים" וראה בהם את התעסוקה המשפילה ביותר של האינטלקט האנושי".

באבאז' נולד בלונדון ב-ינואר 1792 למשפחה של בנקאים אמידים. הוא היה ילד חולני וחינוכו הופקד בידי מורים ובתי-ספר פרטיים. במהלך לימודי ההסמכה שלו הוא התיידד עם John Herschel ועם George Peacock - שלימים ייהפכו לאנשי המדע הבולטים של תקופתו - והשלושה הקימו ב-1812 את ה -Analytical Society שבמסגרתה הם פירסמו את עבודותיהם הראשונות.

בגיל 24 באבאז' התקבל כחבר ב- Royal Society of London אך הכבוד לא הרשים אותו והוא הביע דברי ביקורת ארסיים על הדרך בה החברה מנוהלת. במשך שנים רבות הוא היה המזכיר, לאחר מכן סגן נשיא של Royal Astronomical Society. בשל המוניטין שיצא לו כמפתח המכונה המחשבת הוא התקבל כפרופסור למתמטיקה בקמברידג' ואם כי מעולם לא לימד, הוא החזיק במשרה זו במשך 12 שנים.

מוח גאוני, עיניים ביקורתיות, סלידה מכל טעות ומעורבות לוחמנית הפכו את באבאז' ל"אימת לונדון". הוא המציא עשרות רבות של המצאות חשובות והגיש עשרות רבות של תביעות לרשויות העיר, נגד המנגנים בתיבות נגינה, מחברי לוחות לוגריתמים וניווט - נגד הטועים, המלכלכים והרועשים.

סקרנותו לא ידעה גבולות. הוא היה מהמדענים הראשונים שיישמו את המתמטיקה לפתרון בעיות מסחריות ותעשייתיות והעדיף לעסוק במדע מעשי ולהמציא המצאות שימושיות.

הוא היה שפן הניסיונות של מחקריו וכך הוא "אפה" את עצמו בתנור בחום של 265F וכמעט טבע בנהר במהלך ניסיונותיו לבנות מתקן "להליכה על המים".

הוא התמחה בחצי תריסר תחומי מדע ועל דרך "המלומד הנודד" היה מתנהל במסע הרצאות מעיר לעיר כשהוא מלווה במעבדה ניידת ענקית ומפחידה. באחת ההרצאות של המלומד הנודד נוכחה
נערה צעירה שקלטה בהרף עין את חלומו של באבאז' והפכה לידידה, לשותפה, למתרגמת למסבירהשל רעיונותיו.

באבאז' סלד מהמעורפל, מניסים ומאמונות מאגיות. כמו המוח של שחקנים רבים שיעלו על במת הדרמה של התהוות העידן הטכנולוגי, כך גם מוחו תיעב חידות לא פתורות. הוא פיצח את צופן ויז'נרשנחשב ל"בלתי חדיר" ושמו כמפענח צפנים התפרסם ורבים עלו אליו לרגל לבקש את עזרתו בפתרון כתבי סתרים.

בשנת 1822 החל בתכנון
Difference Engine שישים קץ לעבודת הפרך של החישובים. החברה המלכותית האנגלית הסכימה לעזור במימון המשימה. שנים רבות תכנן, שיפר, בנה ובנה מחדש - ללא הצלחה. באבאז' לא ידע ייאוש ובמקום להיכנע לכישלון הוא פנה לתכנון מכונה מורכבת ומשוכללת עוד יותר ה -Analytical Engine שבמונחי בוסר היו בה זיכרון, כונן קשיח ואמצעי לבצוע חישובים ושולח פלט מתאים על יסוד קלט שקיבל. המכונה הוזנה במידע באמצעות לוחות מנוקבות. את הרעיון הוא אימץ מלוחות הנול של ממציא צרפתי "המנוע האנליטי אורג דגמים מתמטיים כשם שהנול של Jacquard אורג פרחים ועלים", תיארה שותפתו בדרך ציורית את התהליך.

Georg ו-Edvard Scheutz משוודיה קראו את כתביו של באבאז' על המנוע הדיפרנציאלי והחליטו לבנות אותו. הבנייה הושלמה בשנת 1843. באבאז' הספיק לראות את מימושו של בן טיפוחו הראשון אך המנוע האנליטי מעולם לא הושלם. ואולי מוטב כך, אומרים יודעי דבר, כי הוא היה מפלצת אימתנית ומסוכנת. מונע באמצעות אדים, בגודל של קטר, מורכב מבליל של אלפי רכיבים, ההפרה הקלה ביותר באיזונם היתה גורמת לו לרסק את עצמו לדעת.

באבאז' היה אדם ארצי, מפוכח ומר. לדבריו, מעולם לא היה יום מאושר בחייו והוא היה מוכן לוותר על הזמן שנותר לו לחיות אילו ניתנה לו האפשרות לחיות שלושה ימים בעתיד, בעוד 500 שנים.

לאחר מותו, מוחו המדהים אמנם נשמר -בכוהל- עוד 37 שנים אך שמו נשכח. האיש ופועלו התגלו בראשית התהוות עידן המחשבים ובאבאז' נחשב היום לאב הקדמון של הטכנולוגיה הממוחשבת.

מכתש, בקוטב הצפוני של הירח, נקרא על שמו.
.


 
 
  
 


  


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק