עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"אם המלחמה אין פירושה סוף העולם בשחור לבן, אזי אנחנו צריכים לעשות את הדברים
שהופכים את האפור לבהיר ככל האפשר."

פול ברן נולד ב- 1926 בפולניה. בהיותו בן שנתיים הוריו היגרו לארה"ב, לפילדלפיה, שם אביו פתח חנות מכולת. בילדותו, פול היה מחלק - בעגלה אדומה קטנה - משלוחים בחנות המשפחתית. תואר ראשון בהנדסת חשמל הוא קיבל מאוניברסיטת ברקסל ותואר שני - בלימודי ערב - מ-UCLA תחילה הוא הועסק כטכנאי בחברת המחשבים של Eckert-Mauchly ולאחר מכן הוא עבר לעבוד באגף למדעי המחשב של

בשנת 1962 המלחמה הקרה בעיצומה. משבר הטילים הקובני ממחיש לכל עד כמה קרובות מעצמות העל לעימות גרעיני. אחד ממאגרי המוחות שהוקמו, שמאפיין את הלך הרוח הפרנואידי של הימים ההם הוא תאגיד Research and Development RAND. על פני השטח, מטרת החברה היא "לקדם ולטפח את המדע, החינוך והצדקה, למען ביטחונו ורווחתו של הציבור בארצות הברית של אמריקה". כדי לסבר את העין היא אף עוצבה במתכונת תמימה של אקדמיה. מאחורי הקלעים פני הדברים היו שונים.

כוח ההרס של מלחמות הקרקע לא הרתיע יותר את המעצמות ונשק קטלני יותר, היכולת הגרעינית וחיל האוויר -הפכו לעמוד התווך של המאמץ המלחמתי. חיל האוויר, המעסיק של התאגיד, הטיל על מאורות המדע ביצוע של מחקרים אסטרטגיים על מלחמה גרעינית בין-יבשתית. לדעת רבים התאגיד גילם את המקיאווליזם המודרני והעיתון הרשמי של בריה"מ, הפרוודה, כינה אותו "האקדמיה האמריקנית לחורבן ולמוות".

על גאוני התאגיד הוטלה המשימה..לחשוב על מה שלא ניתן להעלות על הדעת.
Thinking about the Unthinkable" Herman Kahn"

שתי מעצמות-העל שקדו על בניית מערכות של טילים בליסטים גרעיניים ותרחישי אימה על מה שיקרה לאחר מתקפה גרעינית. אחת השאלות ההיפתטיות שעלתה: כיצד יוכלו שלטונות ארה"ב לתקשר לאחר מלחמה גרעינית? אמריקה של "לאחר המלחמה הגרעינית" זקוקה לרשת פיקוד ובקרה שתוכל לעבור מבסיס לבסיס, מעיר לעיר, ממדינה למדינה. אך לא משנה עד כמה הרשת הזאת תהייה מוגנת, היא תמיד תהיה חשופה לפצצות אטום. התקפה גרעינית תקרע כל רשת תקשורת לקרעים, לפיסות. כיצד ניתן לפקד על רשת כזאת, הרי כל סמכות מרכזית תהיה מטרה ראשונה של התקפה גרעינית?

התשובה לשתי השאלות ניתנה על-ידי ברן בשנת 1964. ראשית, לרשת לא תהיה שום סמכות מרכזית. שנית, היא תבנה מראש כך שתפעל כקרעים, כפיסות. הרשת תבנה על מוקדים, לכל מוקד סמכות לנסח, לקבל ולהעביר מסרים. לכל מוקד מעמד שווה למוקדים האחרים. המסרים יאוגדו ב"חבילה" ולכל חבילה כתובת אחרת. כל חבילה תצא לדרך ממוקד ותועבר דרך הרשת אל מוקד הנמען. לדרך שהחבילה עוברת אין כל חשיבות. בסופו של דבר היא תגיע אל יעדה. אם חלקים גדולים של הרשת יושמדו, הדבר לא ימנע מהחבילה להגיע ב"קרעים" שנותרו אל יעדה.

ברן נלחם במשך שנים כדי לשכנע את הממונים עליו בכדאיות הצעתו.התשובה הייתה "הבחור מטורף, זה לא יכול לעבוד" התשובה החיובית באה ממקום בלתי צפוי. Lawrence Roberts החל את עבודתו ב-ARPANET וחיפש דרכים להקל על הקשר בין חוקרי ARPA ולאפשר להם נגישות אל משאבי המחשוב הוא זיהה את יתרונות התקשורת החדשה-על בסיס הרשת המבוזרת Distributed Networks ומיתוג החבילות Packet Switching ואימץ אותה. בראן הפך ליועץ ב-ARPANET והדרך אל יצירת האינטרנט נסללה.על ברן ותאגיד RAND ניתן לקרוא בפרק a block here, some stones there בספרם של Katie Hafner, Matthew Lyon where wizards stay up late 1996

ובפרק Communication On distributed בספר Darwin among the Machines של George
Dyson 1997.
 

Paul Baran
 
 


 


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 


 

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק