עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

הרעיון המקורי של ה-web היה שהיא תהווה מרחב שיתופי שבו ניתן יהיה לתקשר באמצעות החלפת מידע.

טים ברנרס-לי, אבי ה-WWW נולד ב-1955 בלונדון. הוריו היו מתמטיקאים שעבדו על בניית המחשב המסחרי הראשון. הוא למד פיזיקה באוקספורד ובתום לימודיו החל לעבוד כיועץ עצמאי לתוכנה.

ב-1980 הוצעה לו משרה זמנית ב-the European Particle Physics Laboratory CERN בג'נבה. כדי להתמצא בארגון הבין-לאומי; הענק שהעסיק מספר רב של חוקרים מכל קצות תבל, הוא בנה לעצמו את Enquire תוכנה קטנה שהוא כינה "תחליף לזיכרון". העבודה עם Enquire נטעה בו את הרעיון של יצירת מרחב מידע גלובלי שירכז את הידע כך שיהיה זמין לכל אחד, בכל זמן ובכל מקום.

עבודתו של בוש על שיטה לאחסון מידע על דרך  האסוציאציה "As We May Think" ורעיונותיהם של אנגלברט ונלסון על שיטת הכתיבה ב-hypertext היוו את הבסיס הראשוני להגשמת החלום. האמצעי הנוסף היה רשת המחשבים של האינטרנט.

עד למימוש עבודתו של ברנס-לי, החוקרים שרצו לחלק את המידע שלהם עם חוקרים אחרים, נאלצו לארגן ולעצב את עבודתם כך שהיא תתאים לשיטת המיחשוב המרכזית של CERN. ברנס-לי סבר ששיטה פשוטה, עם חוקים פשוטים שיהיו מקובלים על הכל תייעל את החלפת המידע. בשנת 1989 הוא הגיש ל-CERN הצעת מחקר בדבר פיתוח טכנולוגיות ליצירת קשר בין קהיליית חוקרי הפיזיקה של האנרגיה הגבוהה.

בהצעה נכללו שלוש טכניקות: HyperText Markup Language HTML לכתיבת מסמכים, HTTP HyperText Transfer Protocol להעברת דפי הקשר ודפדפן לקבלת המידע. אחד הרעיונות החשובים שנכללו בהצעתו היה שממשק המשתמש צריך להיות סטנדרטי כדי שכל אחד יוכל לקבל מידע מכל המחשבים. בשנת 1990 הוא השלים את כתיבת ה-HTTP, יצר את שפת ה-HTML ושנה לאחר מכן הוא תיכנת ממשק שנקרא WorldWideWeb" WWW" וחיבר את Universal Resource Identifier URI לציון הכתובת של המסמך באינטרנט. כל המסמכים שנכתבו בשפת HTML רוכזו - באמצעות תוכנת השרת הראשונה ".info.cern.ch" שברנרס-לי כתב במחשב מרכזי ב-CERN.

שנים חלפו ובשל הביורוקרטיה המסורבלת של CERN הצעתו של ברנרס-לי לא זכתה מענה. ואז הוא פנה לקהיליית האינטרנט. הוא העלה את דפדפן ה-WorldWideWeb שלו ואת תוכנת השרת שהוא כתב על האינטרנט, פנה לקבוצות דיון ועודד את האינטרנאוטים לאמץ אותם ולהשתמש בהם. בשנת 1992 היו כבר 50 שרתים בעולם, היום יש עשרות מיליונים.

ברנרס-לי דוגל בחופש המידע ומעמיד את עבודותיו לרשות הרבים מבלי להפיק תועלת כלכלית מזכויות יוצרים מה- Web. הוא ממשיך לדאוג לבריאותה ולצמיחתה של הרשת ועומד היום בראש The World Wide Web Consortium.
.

Berners-Lee Tim
 
 
   

 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק