עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

"כדי להבין את עולמו של ביל גייטס וביל קלינטון, עליך להבין קודם כל את ונוור בוש."
ההיסטוריון Michael Sherry

לכל מקום שהגענו במהלך מסענו בעידן הטכנולוגיה ומהפיכת המחשוב - פרוייקט מנהטן, פיתוח המחשב והפיכתו למקור מידע, הקישור בין הממסד הצבאי לבין מוסדות ההשכלה הגבוהה שהוביל להקמת ה-Arpanet והאינטרנט, עמק הסיליקון, ה-WWW - שמו של בוש הופיע ברשימת ראשוני המייסדים.

בוש, צאצא לשושלת ארוכה של יורדי-ים, נולד ב-1890 במסצ'וסטס, ארה"ב. כמהנדס אלקטרוניקה הוא עבד תחילה במחקר של חיל הים לאיתור צוללות ולאחר מכן הצטרף ל-MIT לצוות חוקרים שעסק בבניית מכונה לפתרון משוואות דיפרנציאליות על יסוד הרעיון של המנוע הדיפרנציאלי של באבאז'.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הנשיא רוזוולט מינה את בוש לעמוד בראש Office of Scientific Research and Development שהייתה ממונה על פרוייקט מנהטן ועל המחקר המדעי המלחמתי ולימים תנהל את כל הפרוייקטים המדעיים הגדולים כמו בניית ה- H-bomb, המירוץ לירח ומלחמת הכוכבים.

כדי ליצור קשר בין צבא, מדע ותעשייה בוש יזם את הקמת הקרן National Science Foundation שהעניקה תקציבי עתק לאוניברסיטאות להקמת מעבדות, רכישת ציוד וניהול מחקרים תיאורטיים ויישומיים.

תרומתו העיקרית של בוש להתהוות האינטרנט היא ברעיון של יצירת מערכת מידע שהוא כינה "memex" והציג במאמרו "As We May Think" בשנת 1945. חזונו של בוש טמון ברעיון שהמחשבים יכולים לעשות יותר מחישובים ומפתרון בעיות מתמטיות: הם יכולים להוות אתר לריכוז ולשליפה של מידע מכל סוג שהוא טקסט, תמונות, קולות, מספרים ועוד. גודש המידע החל לתת את אותותיו והצורך בהעצמת הזיכרון האנושי הבשיל.

קריאת המאמר נתנה את ההשראה לאנגלברט - תלמידו של בוש - ומאוחר יותר לנלסון לפתח את רעיון ה-hypertext שיטת הכתיבה של האינטרנט.

לבוש לא הייתה סבלנות רבה למדעים הומניים והתעלם מעצתם של מומחים שהיו יכולים לסייע לו רבות בשיפור יישום רעיונותיו. הוא הביע התנגדות לעידן הפרנויה של Joseph McCarth, למירוץ החימוש ולבניית פצצת המימן. הוא ניסה להגן על רוברט אופנהיימר, מנהל פרוייקט מנהטן, אך לא הצליח למנוע את פסק הדין של ביטול ההכשר הביטחוני שלו.

בתום המלחמה בוש פנה וניהל קריירה משגשגת בשוק הפרטי. הוא נפטר מדלקת ריאות בשנת 1974.
.

Bush Vannevar
1890-1974
 
 
 


 


 

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק