עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

אנחנו נוליד רובוטים. נבנה אלפי מנועי קיטור של אמהות. מהם יבקיע נהר של חיים.
רק חיים! רק רובוטים!
Damon מנהיג הרובוטים לאחר השמדת האנושות - RUR

קרל צ'אפק היה במקום השלישי ברשימת הגסטפו של האנשים שיש לאסור לאחר הפלישה לצ'כוסלובקיה. על אף שהוא ידע על כך, צ'אפק בחר להישאר בפראג. הגסטפו לא הצליח ללכוד אותו משום שהוא נפטר לכאורה מדלקת ריאות -למעשה מצער, מיאוש, מחוסר אונים בראותו את רצח ארצו * - שלושה חודשים לפני הפלישה הגרמנית. אחיו - עיתונאי וצייר ידוע - נאסר; והוגלה למחנה ריכוז ברגן בלזן שם הוא נפטר ב-1945.

צ'אפק נולד ב- 1890 בכפר בבוהמיה. אביו היה רופא - וחובב נילהב של גננות. בין קרל לאחיו הבכור -ג'וזף >התפתחה ידידות ושותפות רעיונית שנמשכה לאורך כל חייהם. את השכלתו הוא רכש בפראג, ברלין ובסורבון, בפריס.

צ'אפק היה עיתונאי, מחזאי, מתרגם והסופר הצ'כי הראשון שזכה להכרה עולמית. בתקופה שקדמה לכיבוש צ'כיה על-ידי הגרמנים הוא עשה ניסיונות נואשים - לשווא - להזהיר את אנגליה וצרפת מפני כוחו העולה, המאיים, של השלטון הנאצי.

קרל ואחיו עבדו כעיתונאים ואף הקימו שבועון סאטירי משלהם Nebojsa "ללא חת". צ'אפק היה ידיד אישי של Tomas Garrique Masaryk נשיא צ'כוסלובקיה וביתו שימש מקום מפגש קבוע לאינטלקטואלים של פראג.

הרובוט ** הופיע לראשונה בתיאור אפוקליפטי נורא של חרדת השירוש. מלחמת העולם הראשונה הביאה להתפכחות קשה מהרומן הסוער עם הטכנולוגיה. הטכנולוגיה שהבטיחה לפתור את כל הבעיות, לרפא את כל המכאובים הכזיבה והביאה להרס. תחושה זו באה על ביטויה הטרגי בדרמה של צ'אפק RUR שבה הרובוטים שנבנו כדי לשרת, משתלטים על האנושות ומשמידים אותה.

צ'אפק לא חשב שהמחזה הזה הוא ממיטב יצירותיו אך הוא שפירסם את שמו ברבים והפך סמל לאימת ההשתלטות של הטכנולוגיה, של המכונות על האדם.

כתבים רבים אחרים של צ'אפק דנים בהיבטים המוסריים, החברתיים והאישיים של התהליכים  והתגליות הטכנולוגיות של ראשית המאה העשרים. עבודותיו ספוגות בחרדה מפני העומד לבוא: משברים חברתיים, רודנות, אלימות, הכוח הבלתי מוגבל; של תאגידי-העל , ייצור המוני, נשק גרעיני ואינטליגנציות לא- אנושיות.

סופר נועז ומרתק, פטריוט נערץ על עמו, צ'אפק נחשב גם לאחד מחלוצי ספרות המדע הבדיוני.* לפי הביוגרפיה Gates of Eternity
**המצאת המילה רובוט מ-"רובוטה" עבודת כפייה בצ'כית, שמיוחסת לקרל נעשתה למעשה על-יד אחיו..


 
 
 


 

.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק