עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

זה חיוני וטוב עבורנו לחזור שוב אל כדור הארץ ומתוך התבוננות ביופיו לחוות תחושה של פליאה וענווה.

בשנת 1962 יצא לאור ספרה של רחל קרסון ביולוגית, סופרת ואקולוגית - Silent Spring - שמתאר בכוח רב את הכחדת עולם החי - הציפורים - על-ידי מדבירי החרקים בכלל וה-DDT בפרט. הספר הפך לרב-מכר ורחל קרסון - הכוהנת הגדולה של הטבע - נכנסה ל -Ecology Hall of Fame, היכל הזיכרון של גיבורי האקולוגיה והיא מופיעה ברשימת 100 האנשים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על המאה של Time.

קרסון נולדה וגדלה בחווה בפנסילבניה. קטנה, ביישנית ומתבודדת, את ילדותה היא בילתה בקריאת ספרים ובהתבוננות בטבע. היא התמחתה, עסקה וכתבה ספרים על ביולוגיה ימית.

מוטרדת מהשימוש הפרוע בכימיקלים סינתטיים להדברת חרקים וההשפעות הרעילות שלהם על החי, קרסון נטשה את עיסוקה בעולם התת-ימי וכאשר מצבה הכלכלי השתפר היא החלה להקדיש את כל זמנה - בכתיבה, בהרצאות, בראיונות - למאבק בקוטלי החרקים.

"היה הייתה עיירה בלב אמריקה שבה כל החי התקיים בהרמוניה עם הסביבה..ואז רוע זר התגנב לאזור והכל התחיל להשתנות... הייתה דממה מוזרה...הצפורים הבודדות שנראו היו כנוטות למות, הן רעדו ולא יכלו לעוף. זה היה אביב ללא קולות. בבקרים, שפעם רעמו ממקהלת השחר של המוני צפורים, לא נשמע כעת כל צליל. רק הדממה שכנה בשדות, ביערות ובביצות." Silent Spring 1962

הספר עורר הדים של בעד ונגד זועמים. התעשייה הכימיקלית יצאה למתקפה כבירה נגד קרסון וספרה. היא הואשמה ב"זריית אימה" וב"נבואות שווא" ואמינותה המדעית הוטלה בספק. הדבר הגביר כמובן את מודעות הציבור, הפך את הספר לרב-מכר והרחיב את פרסומו גם מעבר לים.

התעשיינים -כמובן- לא אהבו את האביב הדומם ואת הבהלה הנוראה שהוא עורר בציבור אך אמינותו הוטלה בספק גם על-ידי אנשי מדע רבים. אחד מהם הוא J.G Edwards אנטומולוג (חוקר חרקים) שמונה רשימה של שגיאות שהוא איתר בספר ש"הרעיל" את דעת הקהל נגד מדבירי החרקים.

The Lies of Rachel Carson Dr. J. Gordon Edwards Summer 1992 21st Century

שלושים שנה לאחר פירסומו, קבוצה של אנשי שם אמריקאים בחרו ב-Silent Spring כספר בעל ההשפעה הרבה ביותר של 50 השנים האחרונות. לא רק ההערצה, גם הלגלוג לא שכך וארבעים שנה לאחר כתיבתו הוא עדיין משמש מקור גם לסרקזם, כמו למשל  מאמרו של ביילי

Rachel Carson's classic is not aging well Silent Spring at 40  Ronald Bailey June 12, 2002

שנתיים לאחר פירסום האביב הדומם, רחל קרסון נפטרה ממחלת הסרטן.
.
Carson Rachel
1907-1964


 
 
  
 

 


         

 
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק