עמוד הבית
על האתר
המחברת מפת האתר מה חדש? כיתבו לי


.

הלודיטים החדשים מעיזים להישיר מבט אל מלוא הקטסטרופה של המאה שלנו. הטכנולוגיות שנבראו על-ידי החברות המערביות אבדו שליטה ומחללות את המרקם השברירי של החיים על כדור הארץ. צ'ליס גלנדינינג פסיכולוגית וסופרת חיה ב-Chimayo עיירה קטנה בניו-מקסיקו. היא נטשה את התרבות המערבית ועברה לחיות בקהילה חקלאית בה היא פועלת עם ה-Chicano לצדק סביבתי ולשימור אדמתם ותרבותם.

היא התפרסמה בזכות ספריה

Off the Map: An Expedition Deep into Empire and the Global Economy New Society
US National Federation of Press Women 2000 שזכה בפרס -Book Award 2002

My Name Is Chellis and I'm in Recovery from Western Civilization Boston: Shambhala
,1994

When Technology Wounds: The Human Consequences of Progress William Morrow
1990

שדנים במחיר האנושי והכלכלי שהטכנולוגית גובה מאתנו וההבטחות הפסיכו-ספיריטואליות שהחזרה לטבע טומנות בחובן.

רשימות לקראת מנשר של לודיטים חדשים

1- יש להתנגד לטכנולוגיות שנובעות מהשקפת העולם שרואה בשכלתנות את המפתח לפוטנציאל האנושי בנכסים חומריים את המפתח למימוש האנושי ובהתקדמות הטכנולוגיה את המפתח לקידמה חברתית.

2-יש להכיר בכך שכל הטכנולוגיות הן פוליטיות, שהכלים המיוצרים על-ידי חברה של טכנולוגיה המונית אינם מותגים ניטרליים שניתן להשתמש בהם לטוב או לרע כי אם כאלה שישרתו את ההמשכיות של החברה הזאת ואת מטרות התועלת, התפוקה, השיווק והרווחיות שלה.

3- יש לייסד ביקורת על הטכנולוגיה שתבחן את תכניה החברתיים, הסתעפותה הכלכלית ומשמעותה הפוליטית לא רק מנקודת המבט של התועלת האנושית כי אם גם מהזווית של השפעותיה על שאר היצורים החיים, על מערכות הטבע והסביבה.

"אין לנו מה להפסיד מלבד דרך חיים שמובילה אל ההשמד של  כל החי ויש לנו עולם שלם להרוויח" מסכמת גלנדינינג את המנשר שלה.Chellis Glendinning "Notes toward a Neo-Luddite manifesto,"March 1990  .

Chellis Glendinning
 
 
  
 


 

 


 
        
 

 
 


.
.
ד"ר אילנה מודלינגר מסע בעידן הטכנולוגי
Copyright ©
ביתפרק